Рішення № 71625129, 04.01.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.01.2018
Номер справи
760/24882/17
Номер документу
71625129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2-а/760/73/18

Справа №760/24882/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 січня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268» та довідки № 46642 від 20.06.2017 року, вих. № 11993/04 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона з 07.11.2015 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, інвалід 2 групи, ветеран ОВС. Пенсія позивачу призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідчення № НОМЕР_1 виданим Пенсійним фондом України 13.01.2016 року.

28.03.2017 року за вих. №9493/02-23 ПФ України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. На підставі вищевказаних списків довідка «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я позивача за № 46642 від 20.06.2017 року була виготовлена ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України Головного управління МВС України в місті Києві та направлена до Головного управління Пенсійного фонду в місті Києві за вих. №11993/04 від 20. 06. 2017.

За запитом позивача до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України Головного управління МВС України в місті Києві позивачу була видана копія зазначеної довідки.

Головним управлінням Пенсійного фонду в місті Києві зазначена довідка отримана.

На заяву позивача про перерахунок її пенсії з 01.01.2016 року, Головним Управлінням Пенсійного фонду в місті Києві надана відповідь, що довідка щодо розміру її грошового забезпечення надійшла до управління 20.06.2017 року за № 11993/04, а питання перерахунку пенсії, надання інформації про розмір перерахованої пенсії та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.

Отже, фактично позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, через відсутність коштів.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 - VIII від 23 грудня 2015 року. Цим законом внесені доповнення в статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». А саме стаття 63 доповнена новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, вважає, що відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зобов'язане здійснити перерахунок та виплату раніше нарахованої їй пенсії на підставі пенсійної справи, яка знаходиться у відповідача.

Однак, до теперішнього часу, пенсію позивачу Головним управління пенсійного фонду України в м. Києві не перераховано.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку з чим просив позов задовольнити.

Ухвалою суду від 16.11.2017 року в справі було відкрито скорочене провадження.

Зазначену ухвалу відповідач отримав 28.11.2017 року та в строки встановлені ухвалою суду від 16.11.2017 року заперечення проти позову не подав.

15.12.2017 року набрав чинності новий КАС України (у редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017 року).

Згідно п. 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України (у редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

З урахуванням викладеного, прихожу до висновку про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, інвалід 2 групи, ветеран ОВС. Пенсія позивачу призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідчення № НОМЕР_1 виданим Пенсійним фондом України 13.01.2016 року.

28.03.2017 за вих. №9493/02-23 ПФ України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. На підставі вищевказаних списків довідка «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я позивача за № 46642 від 20.06.2017 року була виготовлена ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України Головного управління МВС України в місті Києві та направлена до Головного управління Пенсійного фонду в місті Києві за вих. №11993/04 від 20. 06. 2017.

За запитом позивача до ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України Головного управління МВС України в місті Києві їй була видана копія зазначеної довідки.

Головним управлінням Пенсійного фонду в місті Києві зазначена довідка отримана.

На заяву позивача про перерахунок моєї пенсії з 01. 01.2016 року Головним Управлінням Пенсійного фонду в місті Києві була надана відповідь, що довідка щодо розміру грошового забезпечення позивача надійшла до управління 20.06.2017 року за № 11993/04, а питання перерахунку пенсії, надання інформації про розмір перерахованої пенсії та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.

Отже, позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, через відсутність коштів, на що слід зазначити наступне.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 - VIII від 23 грудня 2015 року. Цим законом внесені доповнення в статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». А саме стаття 63 доповнена новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсій є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393.

Пунктом 1. 2 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови: № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та №947 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2016 року», яким встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання. Вони значно перевищують посадові оклади і оплату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до абзацу 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцевих перехідних положень» Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900- VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом для колишніх міліціонерів, членів їх сімей, інших осіб.

Крім того, згідно ч. 3 п. Порядку передбачено, що Головні управління Пенсійного фонду України з моменту отримання інформації про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій зобов'язані в 10-денний строк скласти списки осіб, які мають право на перерахунок пенсій, та подати їх органам, які уповноважені рішенням керівників державних органів видати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунків пенсій.

Згідно п.3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх до Головного управляння Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України , що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/13а від 22.04.2013 року.

Ліквідаційна комісія Міністерства внутрішніх справ України Головного управління МВС України в місті Києві, виготовивши довідку про моє грошове забезпечення для перерахунку пенсії та направивши її до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, підтвердила виникнення законних підстав для перерахунку пенсійного забезпечення позивача.

Вказаним Порядком дійсно передбачено, що Пенсійний фонд України отримує вказану інформацію в 5-денний строк від силових органів, із суті вказаного порядку зрозуміло, що це передбачено для більш швидкого врегулювання перерахунків на місцях. Однак , якщо органом державної влади вищого рівня прийнято рішення про збільшення відповідних виплат і Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві вже відомо про таке рішення, то воно повинно діяти згідно з Порядком. Більше того з аналізу п.9 Порядку передбачено наявність у головних управлінь Пенсійного фонду навіть контрольних повноважень за правильністю складання таких довідок.

Таким чином, відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві зобов'язане здійснити перерахунок та виплату раніше нарахованої позивачу пенсії на підставі пенсійної справи, яка знаходиться у відповідача.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Частиною 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок, згідно з цим Законом, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Крім того, змінами до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення мені пенсії передбачено звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення для працюючих працівників органів внутрішніх справ України та працівників національної поліції.

Органами Пенсійного фонду України при перерахуванні пенсій нерідко допускаються порушення Це звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення осіб. Однак, звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення у відсотках стосуються порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України при застосування цього Закону в часі, потрібно виходити з того, що закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України , її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України , міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (рішення Конституційного суду України від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних силах України , інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до ^дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи з висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21- 348-а/13.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадку порушення її основних прав, наданих їй Конституцією (стаття 8) або законом. Право на ефективний судовий захист закріплено також у міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права і свободи було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача має відбуватись без обмеження розміру пенсії максимальними розмірами.

Згідно з частиною 2 етапі 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист; що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень..

Встановлено, що відповідач не вчинив дій, які був зобов'язаний вчинити, пов'язаних із перерахунком пенсії позивача, відмовивши також і у самому перерахунку пенсії, що не відповідає вимогам діючого законодавства та що є наслідком порушення прав позивача, які підлягають судовому захисту, шляхом зобов'язання відповідача, здійснити перерахунок пенсії позивача починаючи з 01.01.2016 року у відповідності до нового розміру грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, прихожу до висновку про задоволення позову.

Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 5, 6, 7, 8, 9, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246 257, 263, 295, 382 КАС України, суддя, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року №268» та довідки № 46642 від 20.06.2017 року, вих. № 11993/04 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України, протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 03.2006 року № 268» та довідки № 46642 від 20.06.2017 року, вих. № 11993/04 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у місячний строк, з дня набрання рішенням законної сили, подати звіт про виконання даного рішення.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя