
233 № 233/125/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2018 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Мартишева Т. О.
за участю секретаря Кюсєвої Т.О.,
заявниці -
представника заявниці -
представника заінтересованої особи -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, від імені та в інтересах якої діє адвокат Бєлоусов Сергій Геннадійович, заінтересована особа - Костянтинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецької області, про встановлення факту народження дитини, -
В С Т А Н О В И В:
16 січня 2018 року до суду надійшла заява ОСОБА_1, від імені та в інтересах якої діє адвокат Бєлоусов С.Г., про встановлення факту народження дитини, зазначивши, що заявниця зареєстрована та постійно проживає у с. Степано-Кринка Амвросіївського району Донецької області та перебуває з 23 жовтня 2014 року у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, шлюб зареєстровано у Відділі ДРАЦС реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 98. ІНФОРМАЦІЯ_5 у Центральній міській лікарні м. Харцизька заявниця народила дитину жіночої статі - ОСОБА_4, батьком якої є її чоловік ОСОБА_3 У зв*язку з тим, що вказана територія тимчасово непідконтрольна Україні внаслідок окупації, вона не може зареєструвати в органах РАЦС народження дитини та отримати належне свідоцтво про народження. Наявні у заявниці дублікат медичного свідоцтва про народження дитини та свідоцтво про її народження, є недійсними та не створюють правових наслідків. У Костянтинівському районному відділі ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини за таких обставин. З метою отримання свідоцтва про народження дитини державного зразка просила суд встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Харцизьк Донецької області, Україна, батьками якої являються заявниця ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_3
У судове засідання представник заявниці не з*явився, у заяві просив розглянути справу за його відсутності та за відсутності заявниці (а.с. 3).
Представник заінтересованої особи - Костянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, у судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час і місце розгляду справи.
Суд, з*ясувавши позицію заявниці, її представника та заінтересованої особи, дослідивши докази у справі, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько не перебувають в шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що заявниця - ОСОБА_1 (а.с.4-5) народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 у с. Степано-Кринка Амвросіївського району Донецької області, є громадянкою України та зареєстрована у АДРЕСА_1 (а.с. 5). Заявниця з 23 жовтня 2014 року знаходиться у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Степано-Кринка Амвросіївського району Донецької області, зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 9); шлюб зареєстровано у Відділі ДРАЦС реєстраційної служби Амвросіївського районного управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 98 від 23 жовтня 2014 року (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_5 у Центральній міській лікарні м. Харцизька заявниця народила дитину - дівчинку, про що одержала дублікат медичного свідоцтва про народження дитини НОМЕР_2 (а.с. 11). Також, заявницею одержано свідоцтво про народження дитини, видане 23 березня 2015 року виконкомом Степано-Кринської сільської ради Амвросіївського району Донецької області (а.с. 12). При цьому, оскільки документи, що підтверджують факт народження дитини заявниці, видані медичним закладом та реєстраційним органом на тимчасово непідконтрольній державі Україна території, вони є недійними і не створюють правових наслідків відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Судом оглянуто надані заявницею на підтвердження своїх вимог копію індивідуальної карти вагітної та породіллі (а.с.14), копію обмінної карти пологового будинку, пологового відділення лікарні з результатами медичних досліджень з супроводу вагітності ОСОБА_1 (а.с.15-21), копію обмінної карти з відомостями пологового будинку, пологового відділення лікарні про новонародженого (а.с.27-28), витяг з історії розвиту дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 22-26, 29-48), а також фотознімки, на яких зображені заявниця з новонародженою дитиною (а.с. 49), заявниця з чоловіком та новонародженою дитиною (а.с.50).
Костянтинівським районним відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області за вих. № 15.19.-33-92 від 15 січня 2018 року (а.с. 13) представнику заявниці, який діє на підставі договору про надання правової допомоги від 11 січня 2018 р. (а.с. 51-52) - Бєлоусову С.Г., відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини з причини пред*явлення документа, що підтверджує народження дитини, який не відповідає формі, визначеній діючим законодавством України.
Даючи оцінку допустимості вищезазначених доказів, як документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується ч.2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Крім того, суд враховує норму статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якою встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки наданих доказів, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПО наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди маж бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
В силу вимог ч.ч. 1-2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків..
З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якою є заявниця у справі та її дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини жіночої статі - ОСОБА_4, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Харцизьк Донецької області, Україна, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянці України ОСОБА_1 свідоцтво про народження її дитини, видане державним органом України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 95, 259, 263-265, 268, 293-294, 315-317, 319 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), від імені та в інтересах якої діє Бєлоусов Сергій Геннадійович, заінтересована особа - Костянтинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Донецької області (юридична адреса місця розташування: м. Костянтинівка Донецької області, вул. Театральна, 5, код 22021072), задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_4, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Харцизьк Донецької області, Україна, матір*ю якої є - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, уродженка с. Степано-Кринка Амвросіївського району Донецької області, громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, а батьком - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець с. Степано-Кринка Амвросіївського району Донецької області, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Вступна та резолютивна частини рішення прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 16 січня 2018 року, складання повного рішення суду відкласти на строк не більше як десять днів з дня закінчення розгляду справи, тобто, до 26 січня 2018 року.
Повний текст рішення суду виготовлено 16 січня 2018 року.
Суддя