
Справа № 372/3758/17
Провадження № 2-а-12/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2018 року м. Обухів
Обухівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Зінченко О.М.
при секретарі Абашідзе Т.П.
представників ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Обухівської міської радим Київської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача, який мотивував ти, що 10 жовтня 2017 року позивач засобами електронної пошти звернувся до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області із запитом на отримання публічної інформації, яким просив відповідача надати йому інформацію про всі земельні ділянки (з зазначенням загальної площі кожної з даних земельних ділянок) в межах Обухівської міської ради Київської області, які у період з 01 січня 2017 р. по 01 жовтня 2017 р. були надані Обухівською міською радою Київської області і приватним особам у власність чи користування, а також інформацію про прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали такі ділянки.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі, зазначив, що позивач шляхом електронної пошти звернувся до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області із запитом на отримання публічної інформації. У відповідь на запит відповідач відмовив у задоволені вимог, які були зазначені в запиті, посилаючись на те що позивач має змогу ознайомитись з запитуваною інформацією на офіційному сайті міста Обухів у відповідному розділі, та надання позивачу запитувану ним інформацію яка є платною, у зв’язку з чим відповідна інформація буде надана позивачу лише після підтвердження оплати на розрахунковий рахунок виконавчого комітету Обухівської міської ради.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. При цьому зазначив що Відповідно до ст.5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується, серед іншого, шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет.
Ознайомитись з рішеннями Обухівської міської ради можливо на офіційному сайті міста Обухів в розділі «Міська влада». Окрема інформація, що стосується наданих земельних ділянок Обухівською міською радою за період з 01.01.2017 р по 01.10.2017 р. відсутня. Земельним відділом звітність про кількість надання земельних ділянок комунальної власності у власність та користування, не ведеться. Вся інформація знаходиться за вищезазначеними реквізитами в мережі Інтернет. Щодо надання копій рішень сесій Обухівської міської ради з питань регулювання земельних відносин у період з 01.01.2017р. по 01.10.2017р., повідомляємо, що відповідно до пункту 6.12.1. Положення про порядок організації доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Обухівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Обухівської міської ради №524 від 16.06.2011 року, якщо інформація містить документи обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати за копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначено рішенням виконавчого комітету Обухівської міської ради від 16.08.2011 року в межах граничних норм, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження граничних норм витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію» від 13.07.2011 року № 740.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 10 жовтня 2017 року позивач засобами електронної пошти звернувся до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області із Запитом на отримання публічної інформації, яким просив відповідача надати йому інформацію про всі земельні ділянки (з зазначенням загальної площі кожної з даних земельних ділянок) в межах Обухівської міської ради Київської області, які у період з 01 січня 2017 р. по 01 жовтня 2017 р. були надані Обухівською міською радою Київської області і приватним особам у власність чи користування, а також інформацію про прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали такі ділянки.
Відповідач не надав запитувану інформацію, посилаючись на знаходження інформації на офіційному сайті міста Обухів в розділі «Міська влада».
Однак, вважаючи дії відповідача щодо відмови у наданні запитуваної інформації протиправними позивач через представника звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ст. 1 даного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 1 Закону України "Про інформацію" визначено, що інформація це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.
Згідно зі ст. 3 Закону право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до ст. 4 Закону доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
У відповідності до ч. 5 ст. 24 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах; до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
Виходячи з положень ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації можна виокремити такі ознаки публічної інформації: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень. У разі відсутності перелічених ознак в інформації, така інформація не належить до публічної.
Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Щодо не суб'єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.
Тобто запитувана інформація в нашому випадку повинна бути виготовлена та зафіксована на певному носієві під час виконання суб'єктом владних повноважень. Як повідомив представник відповідача у відповіді на запитувану інформацію ОСОБА_3 та в судовому засіданні окрема інформація, що стосується наданих земельних ділянок Обухівською міською радою за період з 01.01.2017 р по 01.10.2017 р. відсутня. Земельним відділом звітність про кількість надання земельних ділянок комунальної власності у власність та користування, не ведеться.
Позивач в запиті до відповідача запитував інформацію яка стосується про всі земельні ділянки (з зазначенням загальної площі кожної з даних земельних ділянок) в межах Обухівської міської ради Київської області, які у період з 01 січня 2017 р. по 01 жовтня 2017 р. були надані Обухівською міською радою Київської області і приватним особам у власність чи користування, а також інформацію про прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали такі ділянки.
Статтею 6 Закон України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, зокрема, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що регламентує порядок доступу до інформації про особу, кожна особа має право знати у період збирання інформації, але до початку її використання, які відомості про неї та з якою метою збираються, як, ким і з якою метою вони використовуються, передаються чи поширюються, крім випадків, встановлених законом.
Обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається і використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом.
Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані, зокрема, надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб.
Отже, аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що особа має право ознайомлюватись з інформацією про інших осіб виключно за рішенням суду, а розпорядник несе відповідальність за незаконне висвітлення інформації про інших осіб.
Згідно ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Як було зазначено судом вище, інформацією з обмеженим доступом, відповідно до ст. 6 Закон України «Про доступ до публічної інформації», є конфіденційна, службова та таємна інформація. До конфіденційної інформації, згідно із нормами Закону, Законів України "Про інформацію" та Про захист персональних даних", відноситься інформація про особу, і її поширення дозволяється виключно за згодою цієї особи, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Вищий адміністративний суд України дійшов до висновку, що посилання на норми Закону України "Про захист персональних даних" при відмові в задоволенні запиту на інформацію щодо отримання певних документів, які стосуються розпорядження комунальним майном є невиправданим, оскільки ст. 5 цього Закону передбачено, що законом може бути заборонено віднесення інших відомостей, що є персональними даними, до інформації з обмеженим доступом. Таким законом є Закон України "Про доступ до публічної інформації".
Слід також звернути увагу на Коаліційну угоду та Програму діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна 2020» у 2015, затверджену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 213-р, які передбачають, крім іншого, забезпечення вільного доступу в Інтернеті до інформації про земельні ділянки, у тому числі про володільців прав на них.
Суд зазначає, що згідно п. 101 Плану заходів з виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України та Стратегії сталого розвитку «Україна-2020» у 2015 році завданням Кабінету Міністрів України є внесення змін до Закону України про Державний земельний кадастр з метою забезпечення вільного доступу в Інтернеті до інформації про земельні ділянки, у тому числі про володільців прав на них.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції» від 14.07.2015 № 597-VIII, який набрав чинності 06.10.2015, доступ до відомостей Державного земельного кадастру став відкритим.
Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Згідно зі ст. 2 зазначеного Закону Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.
Статтею 36 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру про: а) межі адміністративно-територіальних одиниць;б) кадастрові номери земельних ділянок;в) межі земельних ділянок;г) цільове призначення земельних ділянок;ґ) розподіл земель між власниками і користувачами (форма власності, вид речового права);д) обмеження у використанні земель та земельних ділянок;е) зведені дані кількісного та якісного обліку земель;є) нормативну грошову оцінку земель та земельних ділянок;ж) земельні угіддя;з) частини земельної ділянки, на які поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки;и) координати поворотних точок меж об'єктів кадастру;і) бонітування ґрунтів;ї) інші відомості про земельні ділянки, передбачені статтею 15 та частиною другою статті 30 цього Закону, крім відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта громадянина України, місце проживання, дату народження фізичної особи, які є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що відомості, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, з моменту їх внесення до Державного земельного кадастру.
Відтак відомості, які містяться в Державному земельному кадастрі є публічною інформацією, доступ до якої, на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції», є відкритим, як і, за аналогією, відомості які містяться в міському земельному кадастрі.
Проте, в Державному земельному кадастрі наявна також публічна інформація з обмеженим доступом, тобто та, яка містить персональні дані фізичних осіб, такі як відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію та номер паспорта громадянина України, місце проживання, дату народження фізичної особи, які є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають відображенню у відкритому доступі, однак це не позбавляє права громадян на ознайомлення з іншою, крім вказаної, публічною інформацією, яка надається на запит у формі відкритих даних. А отже відповідач не в праві повідомляти інформація з обмеженим доступом, тобто та, яка містить персональні дані фізичних осіб.
Постановою Кабінету України Міністрів України «Про затвердження граничних норм витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію» від 13.07.2011 року № 740 визначено граничні норми витрат на копіювання або друк
документів, що надаються за запитом на інформацію.
З огляду на викладене, вище суд не вбачає підстав для задоволення позову про визнання протиправною бездіяльності щодо не надання відповіді на запит від 10.10.2017.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про звернення громадян», Законом України «Про доступ до публічної інформації», ст. ст.9, 73-74, 241, 244-247 КАС України суд,-
ВИРІШИВ :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Обухівської міської радим Київської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Обухівський районний суд Київської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи в порядку письмово провадження, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Зінченко