
Справа № 375/1810/17
Провадження № 2-а/375/4/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.2018 Рокитнянський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Литвина О.В.,
при секретарі - Юрченко Л.В.,
розглянувши у спрощеному провадженні у приміщенні суду в смт.Рокитне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського обєднаного управління пенсійного фонду України в Київській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, звернувшись до суду із вказаним позовом, просить визнати протиправним рішення Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Рокитнянського районного відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області № 23 від 23.11.2017 про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження з 03.05.1986 по 08.05.1986 та зобов’язати відповідача провести такі перерахунок та виплату пенсії, починаючи з дня звернення його до суду із адміністративним позовом до ліквідаційної комісії Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області, а саме з 04.07.2017.
Дослідивши отримані у справі письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню, яке спричинене виконанням ним службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 685892 від 04.02.1998 та копією витягу із акту огляду у МСЕК серії КИО-1 № 064834 від 20.01.1998 на його імя.
На час виникнення спірних відносин позивач перебуває на обліку в Білоцерківському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Київської області та отримує пенсію по другій групі інвалідності, яку йому призначено відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розрахунок пенсії було проведено на підставі довідки Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області № 161 від 26.01.1998 про заробітну плату (грошове забезпечення) в зоні відчуження, а саме за період роботи в м.Чорнобиль та м.Припять з 03.05.1986 по - 08.05.1986 загальним розміром 234.30 крб..
Також у судовому засіданні встановлено, що при проведенні позивачу розрахунку заробітної плати (грошового утримання) за роботу у зоні відчуження, який відображений у довідці Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області № 161 від 26.01.1998 і на підставі якої власне було проведено розрахунок призначеної позивачу пенсії, не було враховано всі передбачені законом вимоги щодо проведення такого розрахунку і що підтверджується постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 20.10.2017 у адміністративній справі № 375/936/17 за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобов’язання вчинити певні дії відповідно до якої зобов’язано ліквідаційну комісію Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області провести позивачу перерахунок заробітної плати (грошового утримання) зароботу в зоні відчуження з урахуванням посадового окладу (140 крб.) та окладу за спеціальне звання (130 крб.) в подвійному розмірі та кратності 4, підвищення посадового окладу на 15% за роботу в районах з підвищеною радіоактивністю та оплати праці за роботу в зоні відчуження у вихідний день у подвійному розмірі (м.Чоронобиль – 04.05.1986, неділя).
Відповідно до вказаного судового рішення, яке набрало законної сили, позивачу було проведено перерахунок заробітної плати (грошового утримання) за роботу в зоні відчуження та видано 23.11.2017 за № 23 довідку про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження з 03.05.1986 по 08.05.1986, форма якої відповідає вимогам щодо неї, встановлених Наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012 № 536, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2012 за № 1605/21917 «Про затвердження форми Довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках».
24.11.2017 вказана довідка була надана позивачем відповідачу у справі з проханням провести на підставі останньої перерахунок раніше призначеної пенсії, проте відповідач своїм рішенням від 05.12.2017 № 24801 у проведенні такого перерахунку відмовив, посилаючись на те, що довідка про заробітну плату (грошове утримання) видана не на підставі первинних документів, а на підставі судового рішення суду. Також відповідач у своєму рішенні послався на те, що діючим законодавством оплата праці у подвійному розмірі посадового окладу з урахуванням кратності зони небезпеки особам, зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС, не передбачена. Крім того, з особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України трудовий договір не укладався, трудові книжки на таких осіб не заводилися. Такі особи відповідно до законодавства несли службу і їхня робота в надурочний і нічний час, у вихідні і святкові дні за нормами Кодексів законів про працю Української РСР та інших законодавчих і нормативно-правових актів з питань трудового законодавства не оплачувалася. Зазначив, що провести перерахунок пенсії позивачу із заробітної плати, зазначеної у довідці за № 23 від 23.11.2017, немає підстав, оскільки зазначена довідка складена з порушенням норм чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку матеріалам та обставинам справи, запереченню відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статті 70 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах, зокрема, свої законні інтереси.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Порядок обчислення пенсій зазначеним категоріям осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
З 01.01.2012 року діє Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210. Порядком передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Підпунктом 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
За змістом наказу МВС СРСР від 26.05.1986 року №0149 фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, з якої визначається пенсія складається з грошової виплати за перебування у резерві в стані бойової готовності та одноразової винагороди.
Абзацом першим пункту 1 наказу МВС СРСР від 17.05.1986 № 0149 «Про додаткові виплати особистому складу органів та внутрішніх військ МВС СРСР, які зайняті на роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», було наказано, зокрема, міністру внутрішніх справ Української PCP дозволяти, за погодженням з головою Урядової комісії з ліквідації аварії, здійснювати у виняткових випадках оплату праці робітників, службовців, а також призваних на збори військовозобов'язаних, що зайняті на особливо важливих і відповідальних роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC у III зоні небезпеки у 5-кратному розмірі у порівнянні зі встановленими чинним законодавством нормами, у II зоні - у 4-кратному розмірі, у І зоні - у 3-кратному розмірі.
Тобто, виходячи із зазначеного вище, грошове забезпечення за перебування у 30-км зоні Чорнобильської АЕС у резерві в стані бойової готовності має характер заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, в розумінні ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 рок №09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
У листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 року за №224/8.13 зазначено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Орган пенсійного фонду може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, а тому, підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області у проведенні перерахунку позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням довідки Рокитнянського районного відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області № 23 від 23.11.2017 про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження з 03.05.1986 по 08.05.1986 є протиправною, а оскаржуване рішення відповідача підлягає скасуванню. При цьому суд враховує ту обставину, що перерахунок заробітної плати (грошового утримання) позивача та видача за результатом останнього довідки були здійснені на підставі постанови Рокитнянського районного суду Київської області від 20.10.2017 у адміністративній справі № 375/936/17 за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області, під час розгляду якої було встановлено участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС й нарахування йому заробітної плати.
Згідно з частиною 5 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Порушене право позивача таким чином підлягає судовому захисту шляхом зобов’язання відповідача провести йому перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності на підставі даних довідки Рокитнянського районного відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області № 23 від 23.11.2017 про заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження з 03.05.1986 по 08.05.1986.
Підстав для задоволення вимоги позивача про зобов’язання відповідача пенсії, починаючи з 04.07.2017, суд не вбачає. На разі, порушене право позивач підлягає судовому захисту з дня виникнення спірних відносин, а саме з дня звернення позивача до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, тобто з 24.11.2017.
Позов таким чином підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про оплату праці», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМ України від 23.11.2011 № 1210, Порядком подання та оформлення документів для призначення /перерахунку/ пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, /в редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014, зареєстровано в Мінюсті України 31.07.2014 року за № 895/25672, постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які зайняті на роботах, що пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища», ст.ст. 2, 3, 5, 72-78, 90, 211, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Білоцерківського обєднаного управління пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області від 05.12.2017 про відмову щодо проведення перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно довідки Рокитнянського РВ ГУ МВС України в Київській області від 23.11.2017 № 23 про заробітну плату (грошове забезпечення) у розмірі 566.92 крб., одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Зобов'язати Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області, 09117, м.Біла Церква Київської області, вул. Ярослава Мудрого, 2, код ЄДРПОУ 41249051, провести з 24.11.2017 ОСОБА_1, 09600, смт.Рокитне Київської обалсті, вул.Колгоспна, 20-А, код платника податків НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії по інвалідності із заробітної плати у розмірі 566.92 крб. за виконання робіт в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках, від 23.11.2017 № 23, виданої Рокитнянським РВ ГУ МВС України в Київській області.
В задоволенні решти частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17.01.2018.
Суддя О.В.Литвин
Рішення набрало законної сили «_»_________20____