
Справа № 282/839/17
Провадження № 2-а/282/1/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2018 року смт.Любар
Любарський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді: В.В. Вальчука
при секретарі судових засідань: ОСОБА_1
за участю представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, представник: ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії щодо призначення одноразової грошової допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою у якій зазначає, що в період з 01.08.1986 року по 28.07.1988 року він проходив військову службу на території Республіки Афганістан та приймав участь у бойових діях, під час яких, у 1987 році отримав поранення, контузію, що підтверджується відповідним рішенням Центральної військово-лікарської комісії.
08 червня 2011 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією йому встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії. 14.06.2016 року йому встановлено статус інваліда війни ІІ групи.
Як інвалід війни ІІ групи він набув право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму відповідно до положень ст. 16, 16-3 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».
20 вересня 2016 року він вперше подав заяву до міністерства оборони України через Житомирський обласний військовий комісаріат для виплати йому одноразової грошової допомоги згідно ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як інваліду ІІ групи.
13 травня 2017 року листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України йому повідомлено про недоліки наданих ним документів та відмовлено призначенні одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає, що діями відповідача порушено його право, а тому враховуючи вищевикладене, просить суд:
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови йому у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду війни ІІ групи; Зобов’язати Міністерство оборони України розглянути питання про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму як інваліду війни ІІ групи відповідно до порядку затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року; Зобов’язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання постанови суду протягом 15 діб з дня набрання постановою суду законної сили.
Позивач та його представник у судове засідання на розгляд справи не з’явились, але надали заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Як вбачається із архівної довідки Військово-Медичного музею Міністерства Оборони Російської Федерації № 6/3/1-632 від 14 травня 2007 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 отримав поранення та контузію пов’язані з виконанням військової служби.
З витягу з протоколу засідання Центральної військової лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 3069 від 18.08.2015 року вбачається, що множинні вогнепальні осколкові поранення голови та кінцівок (контузія головного мозку 1987 р.) колишнього військовослужбовця ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, наслідком яких стали множинні рубці в анатомічних ділянках, зазначених у висновку спеціаліста з питань СМЕ Київського міського клінічного бюро СМЕ № 1649/ж від 14.08.2015 року, що в подальшому призвело до розвитку захворювань, як наслідку перенесеної контузії: «Стійких залишкових явищ перенесеної ЗЧМТ у вигляді після травматичної, дисциркуляторної енцефалопатії ІІ ст., прогресуючий кризовий перебіг, з вираженим церебростенічним синдромом, двобічною пірамідною симптоматикою, вегето-судинною дисфункцією, частинами (1-2 на тиждень) судинними кризами змішаного характеру (лікворно-гіпертензивними, вертебро-базилярні), емоційно-вольовою нестійкістю, мне стичними зниженнями. Післятравматичний церебральний арахноїдит з вираженим лікворно-гіпертензивним синдромом, вестибулярним-атактичним синдромом-центральною вестибулярною дисфункцією ІІ ст., стійко вираженим цефалічним синдромом ІХС, стенокардія напруги обох очей. Розповсюджений остеохондроз хребта», що підтверджується медичними документами – поранення, контузія, захворювання, так, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10 ААА № 732447 від 08 червня 2011 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено ІІІ групу інвалідності з 27.05.2011 року, причина: поранення, контузія, захворювання, так, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Згідно посвідчення серія Є № 053804 виданого 14 червня 2016 року Любарським УПСЗН Житомирської області ОСОБА_3 є інвалідом ІІ групи як ветеран війни – інвалід війни.
20 вересня 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Любарського РВК з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням йому інвалідності ІІ групи внаслідок поранення, контузії, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби.
Листом № 2774 від 22 травня 2017 року військового комісара Житомирського обласного військового комісаріату ОСОБА_3 було повернуто надані ним документи.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Постанова № 975), яка набрала чинності 24.01.2014.
Крім того, дані правовідносини врегульовано наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та членів їх сімей».
Відповідно п. 4.7 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
З викладеного вбачається, що рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги належить до виключної компетанції розпорядника бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України.
Згідно п.п. 1.6 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення «Про військово-лікарську експертизу у збройних силах України», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).
Також, відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.
г) Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 N 63 Про організаційні заходи щодо застосування Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (із змінами), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Судом встановлено, що при обстеженні спеціалістом у галузі судово-медичної експертизи від 14.08.2015 року № 1496/жу ОСОБА_3, було виявлено: рубці від осколкового поранення голови, лівої руки та лівої ноги – поранення, контузія, захворювання, так, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Суд зазначає, що згідно п.4.8. Наказу № 530 відповідач зобов'язаний був подати висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. У разі, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Оскільки, рішення щодо виплати грошової допомоги приймає виключно розпорядник бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України, то саме до його компетенції відноситься надання оцінки документам на предмет можливості здійснення виплати. Відповідач зобов'язаний надати лише висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та надіслати пакет документів до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення.
Отже, враховуючи вищевикладене приходжу до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_3, у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду війни ІІ групи та зобов’язання Міністерство оборони України розглянути питання про призначення та виплату ОСОБА_3, одноразової грошової допомоги у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму як інваліду війни ІІ групи відповідно до порядку затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року підлягають до задоволення.
Також, у позовній заяві міститься вимога позивача зобов'язати Міністерство Оборони України в 15-денний строк надати звіт про виконання рішення суду в цій справі.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, ухваленого не на користь суб'єкта владних повноважень є правом суду, а не його обов'язком, згідно із ч. 1 ст. 382 КАС України.
За таких підстав, суд вважає вимогу позивача про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 10, 12, 194, 241-246, 293, 295, 297, 382 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІ групи з 30 травня 2015 року, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювань пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, оформлені у листі Департаменту фінансів Міністерства Оборони України від 13.05.2017 року № 248/3/6/1656.
Зобов’язати Міністерство оборони України розглянути питання про призначення та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, як інваліду ІІ групи, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії, захворювань пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, на дату встановлення інвалідності, а саме 30.05.2015 року, відповідно до порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975, з урахуванням того, що ОСОБА_3 подано до заяви до Любарського РВК від 20.09.2016 року повний перелік документів передбачений законодавством, що підтверджують його право на отримання одноразової грошової допомоги та свідчать про причину та обставини отриманих ним поранення (контузія) та захворювань.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Повний текст постанови суду виготовлено 16 січня 2018 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до апеляційного адміністративного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Вальчук В.В.