
Справа № 591/7023/17
Провадження № 2-а/591/120/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2018 року суддя Зарічного районного суду м. Суми Сидоренко А.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови нечинною та зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області та просить суд визнати нечинною відмову відповідача щодо направлення подання до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугою років; зобов’язати відповідача підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугою років.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до наказу № 336 о/с від 07 вересня 2017 року, відповідно до п.4 ч.1ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», 11 вересня 2017 року його було звільнено зі служби поліції у зв'язку із скороченням штатів. Згідно вказаного наказу, довідки УКЗ ГУНП в Сумській області від 12 вересня 2017 року та послужного списку, його вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 20 роки 3 місяці 3 дні, у пільговому – 7 років 11 місяців 16 днів.
12 вересня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо призначення йому пенсії за вислугою років, проте листом від 18 вересня 2017 року позивачу було відмовлено в призначенні такого виду пенсії з тих підстав, що календарна вислуга років є недостатньою для призначення даного виду пенсії.
Не погоджуючись з цим, позивач вважає неправомірним посилання відповідача на те, що при призначенні пенсії за вислугою років повинна враховуватися лише календарна вислуга, без включення вислуги в пільговому обрахуванні, а тому, оскільки позивач на дату звернення з заявою мав календарну вислугу меншу, ніж 23 роки, то він не має права на призначення такої пенсії. Проте з аналізу законодавства випливає, що приписи закону не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугу років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги, а також не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.
Крім того відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, право приймати рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії, покладено на орган, що призначає пенсію (Пенсійний фонд України). Отже після звернення позивача з заявою про призначення пенсії, відповідач зобов’язаний був підготувати та направити документи до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії, оскільки позивач має більше 28 років вислуги, в той час як достатньо для призначення пенсії за вислугою років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону вислуги 23 роки.
Таким чином позивач вважає, що вказаними діями відповідачі порушуються його права, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту свого порушеного права.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 11 грудня 2017 року відкрите скорочене провадження у справі за вказаним адміністративним позовом.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 27 грудня 2017 року ухвалено перейти до розгляду справи за вказаним адміністративним позовом та розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб (у письмовому провадженні).
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Сумській області надав відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, згідно якого позовні вимоги не визнав, просить у задоволені позовних вимог відмовити. Свої заперечення мотивує тим, що порядок обчислення вислуги років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393. Тобто пільгове обчислення пенсії застосовується при призначенні пенсії після набуття права на пенсію. Згідно витягу з наказу від 07 вересня 2017 року №336 о/с вислуга ОСОБА_1 на день звільнення зі служби в поліції станом на 1 вересня 2017 року складає в календарному обчисленні – 20 років 03 місяці 03 дні. Тобто, на день звільнення ОСОБА_1 не мав 23 календарних років, як це передбачено чинним законодавством, а тому вважає, що відсутні підстави для призначенні позивачу пенсії за вислугу років. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07 вересня 2017 року № 336 о/с, позивача з 11 вересня 2017 року звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 (у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» ( а.с.11).
Згідно вказаного наказу, вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 20 роки 3 місяці 3 дні, у пільговому - 7 років 11 місяців 16 днів, що також підтверджується копією послужного списку ОСОБА_1 (а.с. 15-21).
12 вересня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років (а.с.12), проте листом від 18 вересня 2017 року №33/ц-23 позивачу було відмовлено в призначенні такого виду пенсії з тих підстав, що у останнього календарна вислуга років становить 20 роки 3 місяці 3 дні, в той час коли такий вид пенсії призначається за наявності, коли календарна вислуга років становить 23 календарних роки і більше (а.с.13).
Тобто, позивач фактично отримав відмову від Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо призначення йому пенсії за вислугу років.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту «а» ч.1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон), пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Ст. 17 Закону визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, зокрема до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України в календарному обчисленні складає 20 років 03 місяці 03 дні, у пільговому обчисленні 07 років 11 місяців 16 днів
Отже, станом на дату звільнення зі служби загальна вислуга позивача становить 28 років 02 місяці 19 днів, що є достатньою підставою для набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За ч. 1 ст. 2 Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, з аналізу положень якого можна дійти висновку, що пільгова вислуга років враховується саме при призначенні виду пенсії та не ставиться в залежність від наявності виключно календарної вислуги років.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.
Зокрема, пунктом першим встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
У відповідності до вказаного Порядку, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Проте за нормами ст. 49 Закону рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії приймають органи Пенсійного фонду України, отже виключно органи Пенсійного фонду України уповноважені приймати рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії тим категоріям осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, на Головне управління Національної поліції в Сумській області, у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до вище вказаного Закону позивачу, покладено лише функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
Суд вважає, що посилання Головного управління Національної поліції в Сумській області на відсутність календарної вислуги років у позивача для призначення останньому пенсії за вислугу років суперечать чинному законодавству.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З врахуванням наведеного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає неправомірною відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області у підготовці та поданні до ГУ ПФУ в Сумській області документів позивача для призначення йому пенсії за вислугу років на пільгових умовах, а позовні вимоги обґрунтованими, доведеними, тому відповідач зобов'язаний підготувати та направити до ГУ ПФУ в Сумській області документи стосовно позивача для призначення останньому пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.
Враховуючи, що рішення суд ухвалив на користь позивача, з відповідача на підставі ч.1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 640,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 139, 241-246, 257-263, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: м. Суми, вул. 6-та Продольна, буд. 47, РНОКПП: НОМЕР_1) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 40108777) щодо відмови у направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області документів для призначення ОСОБА_1 (місце проживання: м. Суми, вул. 6-та Продольна, буд. 47, РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 40108777) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області документи для призначення ОСОБА_1 (місце проживання: м. Суми, вул. 6-та Продольна, буд. 47, РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії за вислугу років.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Сумській області (місцезнаходження: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23, ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 40108777) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: м. Суми, вул. 6-та Продольна, буд. 47, РНОКПП: НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 640,00 грн.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.П. Сидоренко