Рішення № 71613995, 15.01.2018, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
500/5532/17
Номер документу
71613995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 500/5532/17

Провадження № 2-а/500/38/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2018 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого судді – Присакар О.Я.,

при секретарі – Сирбу Г.В.,

за участю: позивача – ОСОБА_1, представника позивача – ОСОБА_2, представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїлі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області провизнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, –

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправним дій ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у виплаті грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення; зобов'язання ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати до стажу ОСОБА_1, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоди роботи: з 01.01.1992 року по 01.03.2000 року та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 року; зобов‘язання ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, мотивуючи тим, що з 13 квітня 2017 року вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, 25 травня 2017 року вона звернулася із заявою до ОСОБА_4 об’єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області щодо призначення грошової допомоги у вигляді 10 мінімальних пенсій вчителям, відповідачем було відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення. Відповідачем до спеціального стажу не були враховані періоди з 01.01.1992 року по 01.03.2000 рік та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 рік оскільки посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» від 04.11.1993 р. № 909 затверджено вичерпний перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Відповідно до п.1 Переліку № 909, до посад в дошкільних навчальних закладів усіх типів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, відносяться завідуючі, вихователі- методисти, вихователі, музичні керівники, вчителі-дефектологи, вчителі-логопеди, практичні психологи. Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14.06.2000 року «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково технічних працівників» посада викладача школи мистецтв включена до переліку посад педагогічних працівників. Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, спірна посада позивачки у школі мистецтв не була передбачена, однак дорученням Кабінету Міністрів України№ 397/21 від 06.01.1996 року дію вище зазначеної постанови поширено в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови. А отже такі особи мають право на зарахування такого стажу як спеціального. Пунктом 2 приміток до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11. 1993 року № 909, зазначено, що робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Тобто робота на посаді викладача музичної школи зараховується до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав у повному обсязі, просив відмовити у його задоволенні мотивуючи тим, що право на пенсію за вислугу років визначається тільки за Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993р. № 909 та відповідно до Закону України «Про освіту».Для призначення пенсії за вислугу років зараховується стаж роботи за наявності двох обов’язкових умов: установа освіти обов’язково повинна бути зазначена у найменуванні закладів і установ Переліку № 909 та займана посада обов’язково повинна бути зазначена у найменуванні посад Переліку № 909. Відповідно до записів трудової книжки позивачка, вона працювала викладачем по класу народних інструментів в Новосельській музичній школі з 01.01.1992 року по 01.03.2000 року та в ОСОБА_4 дитячій музичній школі з 01.03.2000 року по теперішній час, однак ці заклади підпорядковані Міністерству культури та відносяться до позашкільних навчальних закладів і тому відповідно до Постанови КМУ №909 від 04.11.1993 року переліком закладів та посад, що дають право на пенсію за вислугу років не передбачені. Листом №24/П-01 від 08.06.2017 року управління було роз’яснено про відсутність законодавчих підстав зарахувати до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років періоди роботи з 01.01.1992 року по 01.03.2000 року та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 року. За підрахунком стажу роботи із необхідних 30 років страхового стажу у позивача в наявності є лише 12 років 08 місяців 24 дні спеціального стажу, що відповідно не дає підстав для виплати грошової допомоги. Таким чином, дії управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, Законах України, роз’яснювальних листах органів Пенсійного фонду, а відтак адміністративний позов ОСОБА_1 є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

Вислухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно протоколу ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 24.04.2017 року № 1187 ОСОБА_1 отримує з 13.04.2017 року пенсію за віком (а.с. 27).

25.05.2017 року ОСОБА_1 звернулась до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області з заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій (а.с. 28).

ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №24/П-01 від 08.06.2017 року позивачу було роз’яснено, що за підрахунком стажу роботи із необхідних 30 років страхового стажу у позивача в наявності є лише 12 років 08 місяців 24 дні спеціального стажу (з 15.08.1978 року по 01.09.1979 рік, з 01.10.1979 року по 01.11.1979 рік, з 10.01.1980 року до 12.11.1984 року, з 27.11.1984 року по 25.11.1985 рік, з 26.03.1986 року по 24.08.1987 рік, з 27.08.1987 року по 31.12.1991 рік). Не враховані до спеціального стажу періоди роботи позивача з 01.01.1992 року по 01.03.2000 рік та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 рік, оскільки посада викладача в позашкільних навчальних закладах не передбачена Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993р. № 909 (а.с. 9).

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1, вона працювала викладачем по класу народних інструментів в Новосельській музичній школі з 27.08.1987 року по 01.03.2000 року та викладачем по класу народних інструментів в ОСОБА_4 дитячій музичній школі з 01.03.2000 року по теперішній час (а.с. 8).

Відповідно до пункту 7-1 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Тобто, право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій мають особи за наявності ряду факторів: досягнення особою пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; робота в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; наявність відповідного страхового стажу; не отримання ними будь-якої пенсії до цього.

Згідно п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Відповідно до ст.39 Закону України «Про освіту» до позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.

Згідно ч.2 ст.54 Закону України «Про освіту» педагогічну діяльність у навчальних закладах здійснюють педагогічні працівники, у вищих навчальних закладах третього і четвертого рівнів акредитації та закладах післядипломної освіти - науково-педагогічні працівники.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про позашкільну освіту» та Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011р. №433, до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші.)

Статтею 19 Закону України «Про позашкільну освіту», пунктом 25 Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 №433, встановлено, що учасниками навчально-виховного процесу в позашкільному навчальному закладі, зокрема, є педагогічні працівники, психологи, соціальні педагоги, бібліотекари, спеціалісти, залучені до навчально-виховного процесу.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 затверджено «Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», згідно якого робота в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах на посадах учителів, логопедів, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, викладачів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, вихователів, завідуючих та інструкторів слухових кабінетів, директорів, завідуючих, їх заступники з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючих навчальною і навчально-виховною частиною, завідуючих філіями, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальних педагогів (організаторів позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичних психологів, педагогів-організаторів, майстрів виробничого навчання, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи дає право на пенсію за вислугою років.

В той же час, згідно вказаного Переліку № 909 у позашкільних навчальних закладах право на пенсію за вислугу років мають директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

При цьому, відповідно до положення пункту «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є два невід'ємних критеріїв для призначення пенсії за вислугу років, а саме: 1) наявність спеціального стажу роботи від 25 до 30 років; 2) посада, що дає право на призначення пенсії повинна бути зазначена у переліку, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Водночас, суд зазначає, що посада викладача позашкільного навчального закладу, на якій працює позивач, Переліком № 909 не передбачена. Тобто, ОСОБА_1 працює з 01.01.1992 року на посаді, робота на якій не дає права на призначення пенсії за вислугу років.

В судовому засіданні сторони не заперечували той факт, що Новосельська музична школа та Ізмаїльська дитяча музична школа відносяться до позашкільного навчального закладу.

Таким чином, ОСОБА_4 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області правомірно не враховані до спеціального стажу періоди роботи позивача на посаді викладача з 01.01.1992 року по 01.03.2000 рік та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 рік та правомірно відмовлено позивачу у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.

Аналогічний висновок був зроблений Вищім адміністративним судом України в постанові від 16.03.2017 року, справа № 2а/1210/9669/12, головуючий – Черпак Ю.К., № рішення 65460040, ухвалі Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.12.2017 року, справа № 766/13515/17, головуючий – Романішин В.Л., № рішення 71074276.

Посилання позивача на обставину, що за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України Кабінетом Міністрів України поширено на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 6 січня 1995 року №397/21), суд не приймає до уваги, в зв’язку з тим, що наявність доручення КМУ від 06.01.1995 року №397/21 без відповідних змін до Переліку №909 не є достатньою законодавчою підставою для зарахування до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, періоду роботи позивача на посаді викладача в позашкільних закладах освіти.

Такий висновок зроблений Верховним Судом України в постанові від 25 травня 2016 року у справі №419/794/15-а, який, на підставі ст.244-2 КАС України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні відповідних норм права.

Оскільки позивач не має достатнього стажу на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що є однією з підстав для нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги за вислугу років відповідно до пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (місцезнаходження: м. Ізмаїл, вул. Кишинівська, 46, ідентифікаційний код: 37743414) про визнання протиправним дій ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у виплаті грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення; зобов'язання ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати до стажу ОСОБА_1, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоди роботи: з 01.01.1992 року по 01.03.2000 року та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 року; зобов‘язання ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Керуючись ст. ст. 241 -246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1) до ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (місцезнаходження: м. Ізмаїл, вул. Кишинівська, 46, ідентифікаційний код: 37743414) про визнання протиправним дій ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови у виплаті грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення; зобов'язання ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати до стажу ОСОБА_1, який дає право на призначення пенсії за вислугу років, періоди роботи: з 01.01.1992 року по 01.03.2000 року та з 01.03.2000 року по 28.02.2017 року; зобов‘язання ОСОБА_4 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 17 січня 2018 року.

Суддя: ОСОБА_5