
Справа № 127/24865/17
Провадження № 2-а/127/984/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.01.2018 Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Романюк Л.Ф.,
при секретарі Курутіній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії.
Позов мотивовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області з жовтня 2011 року та йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
14.08.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку призначеної йому пенсії, з урахуванням двох матеріальних допомог на оздоровлення, надбавки за таємність, премії відповідно до наданих довідок, які не були враховані при обчисленні пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницької області листом від 23.08.2017 року № 545/Б-12 відмовило позивачу у проведенні перерахунку розміру призначеної йому пенсії.
Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить суд зобов’язати відповідача провести перерахунок йому пенсії починаючи з 14.08.2016 року врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія дві матеріальні допомоги на оздоровлення, надбавку за таємність, премії відповідно до наданих позивачем довідок та виплатити недоплачену з 14.08.2016 року пенсію.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20.11.2017 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії.
01.12.2017 року на адресу суду надійшла заява Головного Управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про проведення розгляду зазначеної вище адміністративної справи у відкритому судовому засіданні.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 04.12.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до судового розгляду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, однак надав суду заяву в якій просить справу розглянути у його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд позовну заяву задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась, однак надала суду заяву в якій просить справу розглянути у її відсутність, позов не визнала, надала письмові заперечення та просила суд відмовити в його задоволенні.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку про залишення позову без задоволення виходячи з наступного.
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 30.09.2011 року та йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
14.08.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку призначеної йому пенсії, з урахуванням двох матеріальних допомог на оздоровлення, надбавки за таємність, премії відповідно до наданих довідок, які не були враховані при обчисленні пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницької області листом від 23.08.2017 року № 545/Б-12 відмовило позивачу у проведенні перерахунку розміру призначеної йому пенсії, оскільки до складу грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія увійшли посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за особливо важливі завдання, премія, надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень (надбавка за таємність) (а.с.7).
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
З аналізу вказаної норми слідує, що до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
Частиною 3 статті 43 цього Закону (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, наведених у частині 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Крім того, частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії, а саме: надбавки, доплати, підвищення, а тому такі види додаткового грошового забезпечення як: грошова винагорода, індексація, винагорода за бойове чергування, винагорода за тривалість безперервної служби, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні та компенсації за невикористану відпустку не включені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії.
Також в рішенні від 13 травня 2015 року по справі № 1-9/2015 Конституційний Суд України дійшов висновку, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Згідно з висновками Конституційного Суду України, наведеними у рішенні від 13 травня 2015 року по справі № 1-9/2015, аналіз положень приписів статті 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63), виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
При цьому, положеннями частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено виключний перелік певних видів складових грошового забезпечення військовослужбовця на підставі яких проводиться призначення пенсії.
Суд зазначає, що включення грошової допомоги на оздоровлення, надбавка за таємність та сплата з вказаних складових внесків на загальнообов'язкове страхування не доводить наявність підстав для включення їх до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.
Приписами частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" повноваження з визначення порядку призначення та виплати пенсій військовослужбовцям надано Кабінету Міністрів України.
Так, відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісячно (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Таким чином, перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії, визначений наведеною постановою Кабінету Міністрів України, відповідає приписам частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Враховуючи те, що частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії, в зв"язку з чим є вичерпним, а тому суд вважає, що рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу є правомірним.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачу при призначенні пенсії враховано надбавку за таємність 15%, що складає -180,00 грн. згідно довідки Лугинського РВ УМВС України в Житомирській області (а.с.25) та премію згідно довідки №331 від 24.10.2011 року (а.с.24) , довідка №270 від 13.10.2011 року (а.с. 26), нарахування якої заперечується самим позивачем.
Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, оскільки є безпідставними та необґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 241-244, 246, 250, 251 КАС України, суд, -
Вирішив :
В позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з моменту його проголошення, учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя: