
Справа № 163/82/18
Провадження №3/163/99/18
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2018 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С., за участі представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши, направлені Волинською митницею ДФС, матеріали справи за протоколом №4435/20500/17 про притягнення до відповідальності за ст.ст.471, 472 МК України
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1, закордонний паспорт серії FK №043671, виданий 20.11.2017 року органом 8089, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 29.11.2017 року приблизно о 14 год. 40 хв., слідуючи з ОСОБА_3 в Україну через митний пост «Ягодин» Волинської митниці ДФС, в якості водія автомобіля марки «Nissan Primastar», реєстраційний номерний знак НОМЕР_2, порушив порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю «зелений коридор», переміщуючи понад неоподатковувану норму товару, а саме бувший у використанні холодильник марки «BOSH», модель КАТ58А40/06, вагою 113,5 кг, вартістю 23316,60 грн., який перевищив встановлені неоподатковувані норми, передбачені ст.374 МК України, по вартості та по вазі, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 471 МК України.
Крім цього, ОСОБА_2 ставиться у вину те, що він, при тих же обставинах, не задекларував за встановленою формою вказаний товар, використавши всупереч вимог ст.ст.366, 374 МК України смугу руху “зелений коридор”, як форму декларування, шляхом вчинення дій, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 472 МК України.
ОСОБА_2 в суд не з’явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, просив провадження у справі за ст.472 МК України закрити за відсутністю у його діях складу цього правопорушення, оскільки товар він задекларував в усній формі, за ст.471 МК України також просив закрити провадження у справі, однак на підставі ст.22 КУпАП за малозначимістю вчиненого, а товар повернути для відповідного митного оформлення та сплати митних платежів, мотивуючи таке прохання своєю необізнаністю з дозволеними до переміщення через митний кордон України нормами товару, відсутністю умислу на вчинення правопорушення, першим притягненням до відповідальності за порушення митних правил, його не працевлаштованістю, перебуванням на утриманні неповнолітньої дитини та щирим каяттям у вчиненому.
Представник Волинської митниці ДФС висловив позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушень митних правил, передбачених ст.ст.471, 472 МК України, та, на підставі ч.2 ст.36 КУпАП, просив накласти на останнього стягнення в межах санкції ст.472 МК України, стягнути витрати митниці за зберігання товару та судовий збір.
Винуватість ОСОБА_2 у вчиненні передбаченого ст.471 МК України правопорушення повністю стверджена матеріалами справи, а саме: протоколом про порушення митних правил; контрольним талоном для проходження по «зеленому коридору»; актом огляду транспортного засобу; письмовими поясненнями правопорушника; службовою запискою інспектора митниці та висновком експерта.
На підставі наведених доказів судом встановлено, щоОСОБА_2 переміщував через митний кордон України товар загальною вагою 113,5 кг, вартістю 729,89 євро, при дозволених неоподатковуваних нормах, передбачених ч.1 ст.374 МК України, у 50 кг та 500 євро.
Такі дії ОСОБА_2 в повному обсязі охоплюються диспозицією ст.471 МК України, а тому у вчиненні зазначеного правопорушення суд визнає його винним.
Щодо кваліфікації цих же дій ОСОБА_2 за ст.472 МК України, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до вимог ст. 472 МК України адміністративним правопорушенням є недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Однак, зміст складеного відносно ОСОБА_2 протоколу про порушення митних правил не відповідає диспозиції вищевказаної норми, оскільки у ньому не сформульовано звинувачення за ст.472 МК України, відповідно й не розкрито об'єктивної сторони даного правопорушення.
Посадовою особою митниці використано формальний підхід та зроблені формальні висновки щодо наявності в діях ОСОБА_2 такого правопорушення, які не ґрунтуються на належних та допустимих доказах. При цьому, такі висновки органу доходів і зборів викладені лише у протоколі про порушення митних правил, з якого неможливо зрозуміти у чому полягає вчинення останнім правопорушення, передбаченого ст.472 МК України, якими його діями воно вчинене і чим це підтверджується.
За змістом ч.6 ст.366 МК України, громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Аналіз статей 257, 366 МК України та диспозиції статті 472 МК України вказує на те, що за ст.472 МК України кваліфікуються діяння осіб, які переміщуються через митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» і допустили зазначене у диспозиції цієї статті Митного кодексу України порушення митних правил.
Натомість, матеріалами справи стверджено, що ОСОБА_2 митний кордон України смугою митного контролю «червоний коридор» не слідував, її не перетинав та митна декларація за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №431, для письмового декларування йому не надавалась.
Саме ж по собі переміщення товару понад дозволені неоподатковувані норми, передбачені ч.1 ст.374 МК України, смугою митного контролю «зелений коридор», в силу ст.257 МК України, не може утворювати складу даного правопорушення.
Отже, враховуючи, що ОСОБА_2 допустив порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що повністю охоплюється диспозицією ст.471 МК України, тому такі його дії додаткової кваліфікації за ст.472 МК України не потребують.
Відповідно до правил п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, встановлені у справі обставини дають підстави для закриття провадження у справі відносно ОСОБА_2 на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
Вирішуючи питання відповідальності ОСОБА_2 за ст.471 МК України та одночасно розглядаючи клопотання останнього про застосування відносно нього положень ст.22 КУпАП, суд враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу винного, зокрема, те, що він вперше притягується до відповідальності за порушення митних правил, його не працевлаштованість, ступінь вини у вчиненому, щире розкаяння, як обставину, що пом’якшує відповідальність, і в той же час відсутність обтяжуючих обставин.
За змістом ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Однак, наведена сукупність обставин поряд з фактичними обставин справи та характером вчиненого правопорушення, суд вважає, недостатньою для застосування відносно правопорушника положень ст.22 КУпАП, оскільки вони можуть враховуватись судом лише при визначенні виду та міри стягнення.
В той же час, судом не враховується відсутність умислу у ОСОБА_2 на вчинення порушення митних правил та його необізнаність з митним законодавством України, зокрема дозволеними до переміщення через митний кордон України неоподатковуваними нормами товару, оскільки вчинене ним правопорушення може характеризуватися формовою вини, як у виді умислу, так і необережності, а в силу ст.68 Конституції України незнання законів не звільняє особу від юридичної відповідальності.
Не є виправданням вчиненого й відсутність у ОСОБА_2 офіційного працевлаштування.
Доказів перебування на утриманні правопорушника неповнолітньої дитини суду не надано, однак й за їх наявності, дана обставина може бути врахована лише при визначенні виду та міри стягнення.
Таким чином, з врахуванням наведених обставин та даних про особу винного, доведеності вини ОСОБА_2 у порушенні митних правил, передбачених ст.471 МК України, суд вважає, що відносно останнього слід застосувати стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, яке не містить альтернативи.
Вилучений в порядку ст.511 МК України товар підлягає поверненню ОСОБА_2після його митного оформлення і сплати митних платежів, а витрати за його зберігання на митному складі не стягуються, оскільки здійснене вилучення органом доходів і зборів було зумовлене можливою конфіскацією товару за ст.472 МК України, за якою провадження суд закрив, та, окрім цього, даний товар до категорії обмежених чи заборонених до переміщення через митний кордон України не відноситься.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід стягнути судовий збір в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 522, 527, 528 МК України, п.1 ст.247 КУпАП , п.9 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», на підставі ст.ст. 471, 472 МК України, суддя, -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Штраф в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень підлягає стягненню на рахунок 31115106705262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи у справі про порушення митних правил»).
Провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ст.472 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв’язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави 352 (триста п’ятдесят дві) гривні 40 копійок судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області (МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №4435/20500/17 від 29.11.2017 року, бувший у використанні холодильник марки «BOSH», модель КАТ58А40/06, вагою 113,5 кг, вартістю 23316,60 грн., - повернути ОСОБА_2 після відповідного його митного оформлення та сплати митних платежів.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_4