Рішення № 71604192, 12.01.2018, Нетішинський міський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
12.01.2018
Номер справи
679/1658/17
Номер документу
71604192
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/679/50/2018

Справа № 679/1658/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2018 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі: головуючого судді Стасюка Р.М.,

при секретарі Федорчук Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Славутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій противоправними та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови здійснити йому перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з її збільшенням на 1% заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж, для призначення пенсії в повному розмірі відповідно до вимог п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати відповідача починаючи з 11.06.2017 року провести перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшеним пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування своїх вимог в позовній заяві ОСОБА_1 зазначив, що 23.06.2011 року йому була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як він має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році II категорії.

Проте, позивач вважає, що пенсія відповідачем йому була нарахована без врахування вимог п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію, внаслідок чого був зроблений помилковий розрахунок доплати за понаднормативний стаж. Зазначив, що згідно вказаної норми закону він має право на доплату за понаднормативний стаж понад 20 років, яка у його випадку має складати 23 %, оскільки його трудовий стаж станом на 31.07.2017 року складав 38 років 09 місяців 12 днів.

Зважаючи на вказані порушення при розрахунку пенсії, позивач 29.11.2017 року звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо виправлення допущеної помилки у розрахунку пенсії, на що отримав відмову №80/Л-10 від 11.12.2017 року з посиланням на те, що пенсія була призначена відповідного до вимог діючого законодавства на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вказане рішення відповідача позивач вважає протиправним, не погоджуючись з даним рішенням за вказаних вище обставин і вважає, що відповідач своїми діями порушує його законні права та інтереси, гарантовані Конституцією та діючим законодавством України.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, в задоволенні такого просила відмовити, вказавши на його безпідставність, про що надала письмові заперечення.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Славутському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та з 23.06.2011 року отримує пенсію за віком, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач згідно посвідчення серії А №357581 від 08.08.2003 року є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Загальний стаж роботи позивача становить 38 років 09 місяців 12 днів, що підтверджується даними розпорядження №114914 від 22.11.2017 року та відповідає вимогам ч.3 ст.24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У відповідності до вказаної норми Закону за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

29.11.2017 року позивач звернувся до Славутського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з письмовою заявою, в якій просив виправити помилку у розрахунку його пенсії - перерахувати розмір його пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та розрахувати доплату за понаднормативний стаж понад 20 років, починаючи з 28.05.2017 року.

Відмовляючи позивачу у задоволенні його звернення від 29.11.2017 року, Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області в своєму рішенні від 11.12.2017 року за №80/Л-10 послалось на те, що пенсія позивачу була призначена відповідного до вимог діючого законодавства на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак, з вказаним погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, що мало місце 23.06.2011 року, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним».

Як встановлено судом, ОСОБА_1 обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно п.2 ст.56 вказаного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

За таких обставин, враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб’єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Керуючись ст.ст. 9, 10, 27, 28, 40, 45, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 9, 71, 139, 243-245 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити.

Визнати протиправними дії Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 11.06.2017 року відповідно до п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку, з врахуванням проведених виплат.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Рішення може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий Р.М. Стасюк