
Справа № 676/2741/17
Номер провадження 2-а/676/7/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 січня 2018 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.,секретаря Роговської О.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам’янець-Подільський справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Кам"янець-Подільського об‘єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує, що вона до 18.11.2010 р. працювала на посаді сільського голови Нігинської територіальної громади. До Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області нею було надано необхідні документи для нарахування пенсії державного службовця. 5 травня 2017 р. нею направлено відповідачу лист з проханням провести перерахунок пенсії (державного службовця), призначеної 18.11.2010 р. в розмірі 90% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за змістом статті 37 Закону № 3723-XII та включити до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні відпусток, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків, індексацію заробітної плати. Проте листом від 16.05.2017 р. Управлінням Пенсійного фонду в задоволенні вимог відмовлено. Позивачка вважає відмову відповідача протиправною оскільки: питання щодо проведення перерахунків пенсії з врахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця, що підтверджується у правовій позиції викладеній в Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 p., в Ухвалі Вищого Адміністративного Суду України від 28.11.2013 p. № К/800/43003/13; індексація є складовою частиною заробітної плати, тому вона обкладається податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах та включається до бази нарахування єдиного соціального внеску(пункт 2.2.7 Інструкції № 5); сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду; з грошової винагороди яку їй було надана як сільському голові за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання службових обов'язків були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески. Позивачка просить суд винести рішення яким: дії відповідача визнати неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 18.11.2010 р.(з дня призначення пенсії) в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інші виплати в сумі 39653,23 грн., а саме: допомоги на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 10418,18 грн.,допомоги для вирішення соціально побутових питань 10769,33 грн. та індексації заробітної плати в сумі 411,72 грн.,грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 18054,00 грн.; виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 18.11.2010 р. та при наступному нарахуванні (перерахунку) пенсії державного службовця врахувати до складу заробітної плати на підставі якого проводилось обчислення розміру пенсії інші виплати в сумі 39653,23 грн., а саме: допомоги на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 10418,18 грн.,допомоги для вирішення соціально побутових питань 10769,33 грн. та індексації заробітної плати в сумі 411,72 грн.,грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 18054,00 грн.; не змінювати базовий місяць нарахування індексації пенсії. Під час розгляду справи в суді позивачка неодноразово уточнювала позовні вимоги. Остаточно в позовній заяві (уточнененій) від 20.12.2017 р. позивачка просила суд винести рішення яким: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності до закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплату з 05.05.2017 р. призначеної пенсії в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця у відповідності до ст..ст. 37, 37-1 закону України «Про державну службу», включивши до заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії як державному службовцю інші виплати за період з листопада 2008 р. по жовтень2010 р. в сумі 39653,23 грн., а саме: допомоги на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 10418,18 грн., допомоги для вирішення соціально побутових питань 10769,33 грн. та індексації заробітної плати в сумі 411,72 грн., грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 18054,00 грн., залишивши базовий місяць нарахувань індексації пенсії без змін; зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплату з 31.08.2017 р. призначеної пенсії в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця у відповідності до ст..ст. 37, 37-1 закону України «Про державну службу», включивши до заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії як державному службовцю окрім інших виплат в сумі 39653,23 грн., також інші виплати за період з листопада 2008 р. по жовтень 2010 р. в сумі 2781,24 грн., що складається із компенсації за невикористані щорічні відпустки, залишивши базовий місяць нарахувань індексації пенсії без змін. В суді представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити.
Представник відповідача в суді позов та уточнені позовні вимоги не визнав, просить відмовити в їх задоволенні. Суду представник відповідач пояснив, що вказані позивачкою в заявах до управління та в позовній заяві види матеріальної допомоги, суми індексації, грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки, грошова допомога за сумлінну безперервну працю не передбачені як складові заробітної плати державного службовця згідно ст.. 33 Закону України «Про державну службу», а тому вони не враховуються для обчислення пенсії; крім цього просить врахувати , що базовим вважається місяць в якому підвищено розмір пенсії внаслідок перерахунку постійних складових пенсії.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач з 30.06.2005 р. перебуває на обліку у управлінні Пенсійного фонду України як одержувач пенсії за віком, яку призначено відповідно до закону України «Про державну службу».
18.11.2010 р. позивачка зверталась в управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії в зв’язку із збільшенням заробітної плати.
Пенсія позивачці виплачувалась в розмірі 90 % відсотків від суми заробітної плати.
Позивачка звернулася до відповідача із заявою від 05.05.2017 р.(а.с.9) в якій просила провести перерахунок її пенсії з врахуванням уточненої довідки № 35/01-28 від 26.04.2017 р.(а.с.12-13) про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 р. по 31.10.2010 р. в сумі 39653,23 грн. щодо інших виплат, в т.ч.: допомоги на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 10418,18 грн., допомоги для вирішення соціально побутових питань 10769,33 грн. та індексації заробітної плати в сумі 411,72 грн., грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 18054,00 грн.
Листом від 16.05.2017 р.(а.с.10-11) відповідачем було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії.
31.08.2017 р. позивачка знову звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії(а.с.41-42) в якій просила провести перерахунок її пенсії з врахуванням довідки № 62/01-28 від 31.08.2017 р.(а.с. 62-64) про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 р. по 31.10.2010 р. в сумі 26285,16 грн., в т.ч.: компенсації за невикористану відпустку в розмірі 26285,16 грн.
Листом від 06.09.2017 р.(а.с.43) відповідачем було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу(заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиції висловлена в постановах Верховного суду України від 20.02.2012 у справі № 21-430а11, від 14.05.2013 у справі № 21-125а13, від 28.05.2013 у справі № 21-97а13, від 06.11.2013 у справі № 21-350а13 від 03.06.2014 року в справі №21-134а14.
Як встановлено з матеріалів справи, згідно з довідкою № 35/01-28 від 26.04.2017 р. про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 р. по 31.10.2010 р. з суми 39653,23 грн. щодо «інших виплат», а саме з: допомоги на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 10418,18 грн., допомоги для вирішення соціально побутових питань 10769,33 грн. та індексації заробітної плати в сумі 411,72 грн., грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 18054,00 грн., сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 12-13). Крім цього з згідно з довідки № 62/01-28 від 31.08.2017 р.(а.с. 62-64) про складові заробітної плати за період з 01.11.2008 р. по 31.10.2010 р. з суми 26285,16 грн. компенсації за невикористану відпустку в розмірі 26285,16 грн.(з яких 2781,24 грн. було виплачено позивачці в грудні 2009 р. та 23503,92 грн. в листопаді 2010 р.) також сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно не включив до сум заробітку (доходу) позивача для обчислення пенсії вищевказані суми допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків, компенсації за невикористану відпустку з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ), індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно зі ст. 4 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено (далі - Порядок № 1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п. 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком з березня 2003 року.
Згідно з п. 1-1 Порядку №1078 проведення індексації грошових доходів населення, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першою числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
П. 4 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Тобто, пунктом 5 Порядку №1078 регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Разом з тим, перерахунок пенсії за рішенням суду внаслідок неправомірних дій управління при неврахуванні наданих позивачем довідок щодо додаткових видів оплати праці з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є підставою для відновлення порушеного права позивача на отримання належної йому до виплати пенсії в розмірі визначеному після проведення перерахунку на підставі наданих довідок, що не є підставою для зміни базового місяця для нарахування пенсії, при перерахунку пенсії позивача відповідач повинен враховувати раніше визначений базовий місяць індексації.
Відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нарахування, перерахунок та виплата пенсії здійснюється з часу звернення особи за таким перерахунком та виплатою, а тому перерахунок пенсії позивачці повинен бути проведений з часу її звернення з відповідними заявами до відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5-10, 139, 241-244, 246, п.п. 10, 12 Перехідних положень КАС України, Законом України «Про державну службу»,
вирішив:
позов задоволити. Визнати протиправними дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України(код ЄРДПОУ 37863929; вул.Огієнко, 10, м.Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) щодо відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2(ІПН НОМЕР_1) у відповідності до закону України «Про державну службу».
3обов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України (код ЄРДПОУ 37863929; вул.Огієнко, 10, м.Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) провести перерахунок та виплату з 05.05.2017 р. призначеної ОСОБА_2(ІПН НОМЕР_1) пенсії в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця включивши до заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії як державному службовцю інші виплати за період з листопада 2008 р. по жовтень2010 р. в сумі 39653,23 грн., а саме: допомогу на оздоровлення при наданні відпусток в сумі 10418,18 грн., допомогу для вирішення соціально побутових питань 10769,33 грн. та індексацію заробітної плати в сумі 411,72 грн., грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 18054,00 грн., залишивши базовий місяць нарахувань індексації пенсії без змін.
Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України (код ЄРДПОУ 37863929; вул.Огієнко, 10, м.Кам’янець-Подільський, Хмельницька область) провести перерахунок та виплату з 31.08.2017 р. призначеної ОСОБА_2(ІПН НОМЕР_1) пенсії в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця включивши до заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії як державному службовцю окрім інших виплат в сумі 39653,23 грн., також інші виплати за період з листопада 2008 р. по жовтень 2010 р. в сумі 2781,24 грн., що складається із компенсації за невикористані щорічні відпустки, залишивши базовий місяць нарахувань індексації пенсії без змін.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів.
Повний текст рішення виготовлено 15.01.2018 р.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В