
328/117/18
16.01.2018
2-а/328/18/18
УХВАЛА
Іменем України
16 січня 2018 року м.Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Коваленко П.Л., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області про оскарження протиправних дій в порядку ст.287 КАС України,
встановив:
Представник ОСОБА_1 за довіреністю ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просить: відкрити провадження у справі; визнати протиправним та не чинним лист відповідача вих.№47-8-03/4 від 03.01.2018 та скасувати його; визнати бездіяльність суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язати відповідача прийняти до виконання судові рішення у справі №2-а-4408/2011; встановити наявність ознак злочину, передбаченого ст.382 КК України; стягнути з відповідача – суб’єкта владних повноважень кошти на відшкодування шкоди, завданої його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю в розмірі 969,43 грн.
Вивчивши зміст позовних вимог та підстави, якими вони обґрунтовані, приходжу до висновку, що вказана позовна заява не підсудна Токмацькому районному суду Запорізької області як адміністративному суду.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Положеннями ст.20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та наведено виключний перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч.1 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1)адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2)адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3)адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4)адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст.20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Предметом спору у даній справі є оскарження дій суб’єкта владних повноважень - відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Запорізькій області щодо повернення без виконання Постанови Токмацького районного суду Запорізької області від 18.07.2011, якою зобов’язано управління Пенсійного фонду України в місті Токмак Запорізької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 05.01.2011 по 18.06.2011, що є справою іншої категорії, ніж передбачено пунктами 1-3 частини першої статті 20 КАС України, тому зазначена справа відповідно до ч.1 ст.20 КАС України предметно не підпадає під юрисдикцію Токмацького районного суду Запорізької області, як адміністративного суду, тобто є не підсудна цьому суду, оскільки предметно підсудна за ч.2 ст.20 КАС України Запорізькому окружному адміністративному суду.
Згідно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р., Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 р. № 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Діюче процесуальне законодавство не передбачає можливості повернення позовної заяви у разі її предметної непідсудності суду чи відмови у відкритті провадження за такою заявою.
В той же час статтею 29 КАС України не передбачено і можливості передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого відповідно до предметної юрисдикції, тому суд відповідно до вимог частини 6 статті 7 КАС України застосовує до правовідносин аналогію п.2 ч.1 ст.29 КАС України.
Виходячи з аналізу положень КАС України, Конвенції про захист прав і основоположних свобод, суд приходить до висновку про необхідність направлення справи для розгляду по суті за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду, якому ця справа предметно підсудна, в силу вимог ст.20 КАС України, оскільки Токмацький районний суд Запорізької області не є судом, повноважним згідно з законом на розгляд справи цієї категорії.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.5, 7, 20, 29, 30, 241, 248, 256, 294 КАС України, суддя,
постановив:
Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області про оскарження протиправних дій в порядку ст.287 КАС України за підсудністю на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду (69041 м.Запоріжжя, вул.Сергія Синенка, буд. 65-В).
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення з урахуванням п.15.5 Розділу VIІ Перехідних положень КАС України в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017.
Суддя: