
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Недашківська К.М.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
"15" січня 2018 р. Справа № 817/1440/17
Суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду Капустинський М.М., розглянувши заяву Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги у справі за апеляційною скаргою Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "20" листопада 2017 р. у справі за позовом Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області про скасування постанови , -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.12.2017 р. апеляційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області залишено без руху з підстав несплати судового збору та надано десятиденний строк з дня вручення ухвали для усунення зазначених недоліків.
На адресу суду від Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області надійшла заява про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги. Зазначено, що інспекція являється суб'єктом владних повноважень та, відповідно, фінансується за рахунок Державного бюджету України. Сплату судового збору здійснює ГУ ДФС у Рівненській області, оскільки відповідно до ст.8 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" внесено зміни до ст.19-3 Податкового кодексу України, якою чітко зазначено "функції" державної податкової інспекції (в т.ч. Дубенської ОДПІ Головного управління). ГУ ДФС у Рівненській області є суб'єктом владних повноважень, що фінансується за рахунок Державного бюджету України. Згідно виписки банку у скаржника станом на 10.01.2018р., вказані кошти не поступили на відповідний казначейський рахунок, що унеможливлює проведення сплати судового збору. Очікуване надходження коштів, згідно інформації відділу фінансування, відбудеться у лютому місяці 2018р.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Зміст цієї статті передбачає право суду, а не обов'язок, на свій розсуд відстрочити, розстрочити, зменшити або звільнити від сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в апеляційній скарзі, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Обставини, зазначені Головним управлінням ДФС у Рівненській області в заяві про звільнення від сплати судового збору, а саме відсутність коштів, не може бути підставою для звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015р. №484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
З огляду на зазначене, підстави для звільнення від сплати судового збору відсутні.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду складає 1760грн. (1600*110%=1760).
Згідно з ч.2 ст.121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Виходячи з вимог ч. 2 ст. 121 КАС України заявнику можливо продовжити строк для виконання ухвали.
Керуючись ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні заяви Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Додатково надати Дубенській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для надання документу про сплату судового збору.
Копію даної ухвали надіслати особі, яка подала апеляційну скаргу, - невідкладно.
Роз'яснити Дубенській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, що у випадку невиконання вимог ухвали у встановлений строк, апеляційна скарга буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Капустинський