Постанова № 71599480, 15.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
279/706/17
Номер документу
71599480
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шульга О.М.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"15" січня 2018 р. Справа № 279/706/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "03" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною,зобов'язання нарахувати та призначити пенсію , -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила визнати незаконним рішення управління Пенсійного фонду України в місті Коростень та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оформленого відповіддю від 22 серпня 2016 року №12082/02; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Коростень та Коростенському районі Житомирської області призначити ОСОБА_3 з 12 листопада 2015 року пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності годувальника - ОСОБА_4, визначеної йому як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЄС, та здійснити із вказаної дати нарахування та виплату призначеної пенсії.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 03 жовтня 2017 року позов задоволено.

Відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в переведенні позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника визнано протиправною.

Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п'ятдесят відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_4 за період з 12.11.2015 року по 21.08.2016 року.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

На підтвердження доводів апеляційної скарги зазначив, що позов ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо призначення пенсії у разі втрати годувальника за період з 12.11.2015 року по 21.08.2016 року задоволенню не підлягав.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 який являвся учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за життя отримував пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як інвалід 1 групи, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС. (7-8 а.с.) в зв'язку зі смертю чоловіка (ОСОБА_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_1).

Позивач, як непрацездатна особа, яка перебувала на утриманні померлого, 09 серпня 2016 року звернулася з заявою до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності годувальника - ОСОБА_4 на час настання смерті її чоловіка.

Коростенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянуто заяву позивача від 09.08.2016 року №2536 та винесено рішення №18 від 16.08.2016 року, яким відмовлено у переведенні з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, мотивуючи своє рішення наявністю в матеріалах пенсійної справи довідок невстановленого зразка.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_3 звернулась до суду за захистом своїх прав.

Статтею 49 Конституції України передбачено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно ст. 13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язалась відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Пунктом 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі:

- на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Частиною 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що непрацездатні громадяни - це особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону. В разі наявності одночасного права на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Непрацездатним членом сім`ї може бути дружина, що визначено ч. 2 статті 36 вказаного Закону.

За життя ОСОБА_5 мав статус потерпілого від аварії на ЧАЄС 1 категорії та отримував пенсію по інвалідності 1 групи по захворюванню, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЄС, що стверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1.

25 листопада 2005 року Правлінням Пенсійного Фонду України винесена постанова №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації). Аналогічна норма міститься і в частині 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п.2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу та наступні документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);

4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Посилання відповідача у апеляційній скарзі на те, що позов ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії щодо призначення пенсії у разі втрати годувальника за період з 12.11.2015 року по 21.08.2016 року є безпідставними.

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 3 частини першої цієї встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Як вбачається з матеріалів справи і не заперечується відповідачем, позивач звернулась із заявою про перерхід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності 09 серпня 2016 року, тобто у межах, визначених законом.

На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "03" жовтня 2017 р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст постанови виготовлено "15" січня 2018 р.