
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
УХВАЛА
"12" січня 2018 р. Справа № 806/2516/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
Моніча Б.С.,
перевіривши апеляційну скаргу Споживчого товариства "Юкон" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "28" листопада 2017 р. у справі за позовом Споживчого товариства "Юкон" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області Бердичевської Оксани Василівни третя особа - Архівний сектор Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та скасування рішення індексний номер:22895068 від 16.07.2015 р. ,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.11.2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу.
Ухвалою судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2017р. апеляційну скаргу було залишено без руху через її невідповідність вимогам статтям 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент подачі апеляційної скарги).
Апелянту надано строк для усунення недоліків - десять днів з моменту отримання ухвали про залишення без руху.
Відповідно до зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвалу судді Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2017 року про залишення апеляційної скарги без руху апелянт отримав 27.12.2017 року.
У встановлений строк апелянтом не було виконано вимоги ухвали суду від 21.12.2017 року та не було усунено недоліки апеляційної скарги.
Натомість скаржником подано підписану заяву про звільнення від сплати судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Зміст цієї статті передбачає право суду, а не обов'язок, на свій розсуд відстрочити, розстрочити, зменшити або звільнити від сплати судового збору.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в апеляційній скарзі, яка подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
У зв'язку із цим обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення, розстрочення чи відстрочення від такої сплати.
Разом з тим, відповідачем не надано до суду належного доказу на підтвердження обставин того, що його майновий стан перешкоджає сплаті судового збору за подану ним апеляційної скарги у встановленому законом порядку.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас якщо ці бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Отже, звільнення суб'єкта владних повноважень (юридичної особи) від сплати судового збору буде суперечити завданню та меті Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" в частині надходження до спеціального фонду Державного бюджету України коштів від сплати судового збору, а також може розцінюватися як надання державним органам (юридичним особам) певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, які зобов'язані сплачувати відповідний збір.
З огляду на зазначене, підстави для звільнення позивача від сплати судового збору відсутні.
Відповідно до п. 12 Розділу VIІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч. 5, 6, 7 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, чинній на момент вирішення питання про повернення апеляційної скарги) питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку.
Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 169, 298, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Споживчому товариству "Юкон" в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу Споживчого товариства "Юкон" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "28" листопада 2017 р. у справі за позовом Споживчого товариства "Юкон" до Державного реєстратора Реєстраційної служби Попільнянського районного управління юстиції Житомирської області Бердичевської ОксаниВасилівна третя особа - Архівний сектор Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними та скасування рішення індексний номер:22895068 від 16.07.2015 р. повернути особі, яка її подала.
Копію ухвали про повернення апеляційної скарги надіслати учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.
Скаржнику надіслати копію цієї ухвали разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Копію апеляційної скарги залишити в суді апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
Б.С. Моніч