Постанова № 71598896, 09.01.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
820/3482/17
Номер документу
71598896
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий І інстанції: Мороко А.С.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3482/17ОСОБА_2 апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ральченка І.М.

суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є.

при секретарі судового засідання Ружинській К.О.

за участі представників:

позивача - ОСОБА_3

відповідача ОСОБА_2 обласної державної адміністрації - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Скайфоам" на постанову ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 07.11.2017, суддя Мороко А.С., повний текст складено 13.11.17 по справі № 820/3482/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Скайфоам"

до Відділу державної реєстрації Дергачівської районної державної адміністрації , ОСОБА_2 обласної державної адміністрації , Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Скайфоам" звернулось до суду із позовом, у якому просило зобов'язати Відділ державної реєстрації Дергачівської районної державної адміністрації внести зміни в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 6322010100:03:000:0037, площею 9,1991 га, цільове призначення: для обслуговування приміщень, адреса: Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вказавши наступну інформацію: у розділі Власники: ОСОБА_2 обласна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 23912956, країна реєстрації: Україна; зобов'язати Дергачівську районну державну адміністрацію, ОСОБА_2 обласну державну адміністрацію вчинити дії щодо внесення змін в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та Реєстр прав власності на нерухоме майно, стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 6322010100:03:000:0037, площею 9,1991 га, цільове призначення: для обслуговування приміщень, адреса: Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вказавши наступну інформацію: у розділі Власники: ОСОБА_2 обласна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 23912956, країна реєстрації: Україна.

Постановою ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з’ясував обставини, які мають значення для справи, у зв’язку з чим дійшов помилкових висновків.

У судовому засіданні представник позивача підтримав апеляційну скаргу, вважав постанову суду першої інстанції такою, що підлягає скасуванню, з прийняттям нової про задоволення позову у повному обсязі.

Представник відповідача – ОСОБА_2 обласної державної адміністрації у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечувала, вважала постанову суду першої інстанції такою, що прийнята на підставі правильного застосування норм матеріального та процесуального права, та скасуванню не підлягає.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, 04.11.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Скайфоам" придбало у Публічного акціонерного товариства "Дергачівська райагрохімія" нерухоме майно: комплекс, що розташований за адресою: Харківська область, Дергачівський район, м. Дергачі, вулиця Лозівська, 130. Земельна ділянка, на якій розташований комплекс є сформована та має наступні характеристики: державна форма власності; знаходиться за межами населеного пункту, місце розташування: Харківська обл., Дергачівський р-н., Дергачівська міська рада, площа: 9,1991 га; кадастровий номер 6322010100:03:000:0037; цільове призначення: підприємство іншої промисловості; категорія земель: землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення.

18.08.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Скайфоам" звернулось до ОСОБА_2 обласної державної адміністрації з клопотанням № 2016/088 від 18.08.2016 про надання земельної ділянки в оренду.

Листом № 32-20-10-7779/0/19-17 від 21.04.2017 Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повідомило, що юридичним сектором обласної державної адміністрації зроблено зауваження до проекту розпорядження голови обласної державної адміністрації "Про надання в оренду земельної ділянки ТОВ "Скайфоам" на території Дергачівського району", зокрема зазначено, що згідно наданого ТОВ "Скайфоам" витягу з Державного земельного кадастру та Довідки з Державного реєстру речових прав не нерухоме майно в якості власника земельної ділянки (кадастровий номер 6322010100:03:000:0037) зазначено Дергачівську районну державну адміністрацію, в той час як районні адміністрації не є розпорядниками вказаних земель.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з вичерпного переліку підстав для внесення змін до Державного реєстру прав, до якого не входить зміна відомостей про власника земельної ділянки, та дискреційного характеру повноважень державних адміністрацій щодо внесення змін у реєстри.

Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

У відповідності до ст. 377 Цивільного кодексу України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Згідно зі ст. 123 Земельного кодексу України, надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр, право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Частина 2 вказаної статті встановлює, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу положень Закону України від 06.09.2012 № 5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.

Стаття 122 Земельного кодексу України встановлює повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб.

Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів. а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Враховуючи викладене, на теперішній час повноваження щодо передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6322010100:03:000:0037, яка розташована за межами населеного пункту, належить ОСОБА_2 обласній державній адміністрації.

Слід вказати, що зазначений факт учасниками судового засідання не заперечувався.

Однак, відповідно до п. 10 ст.79-1 Земельного кодексу України, державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

У відповідності до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952- IV від 01.07.2004, Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1141, іншими нормативно-правовими актами України.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 2 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"встановлено, що державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про обєкти та субєктів таких прав.

Державна реєстрація прав, відповідно до пункту 6 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, проводиться за заявою заявника шляхом звернення до субєкта державної реєстрації прав або і нотаріуса, крім випадків, передбачених цим Порядком.

Державній реєстрації, відповідно до частини 4 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам.

Згідно з п. 9 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, разом із заявою заявник подає оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

За результатом розгляду заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, відповідно до п. 18 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державний реєстратор приймає рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації.

Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо державної реєстрації прав, відповідно до пункту 19 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права та їх обтяження, про обєкти та субєктів цих прав.

Внесення записів до Державного реєстру прав, змін до них та їх скасування визначено статтею 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до якої записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

У разі зміни ідентифікаційних даних суб’єкта права, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни, зміни субєкта управління обєктами державної власності, відомостей про обєкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, виявлення технічної помилки в записах Державного реєстру прав чи документах, виданих за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), за заявою власника чи іншого право набувача, обтяжувача, а також у випадку, передбаченому підпунктом "в" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, вносяться зміни до записів Державного реєстру прав.

При цьому, вказаний перелік є вичерпним.

Колегія суддів зауважує,що відомості про власника земельної ділянки кадастровий номер 6322010100:03:000:0037 в Державному реєстрі прав не є технічною помилкою, опискою, друкарською, граматичною, арифметичною чи іншою помилкою.

Крім того, суд першої інстанції обґрунтовано зазначено, що земельна ділянка не є обєктом управління державної власності в розумінні Закону України "Про управління обєктами державної власності".

Отже, враховуючи вичерпний перелік підстав для внесення змін до Державного реєстру прав, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги ТОВ "Скайфоам" в частині зобов'язання Відділу державної реєстрації Дергачівської районної державної адміністрації внести зміни в реєстри, задоволенню не підлягають, оскільки є безпідставними.

У свою чергу, стосовно позовних вимог про зобов'язання Дергачівської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 обласної державної адміністрації вчинити дії щодо внесення змін в реєстри, колегія суддів також підтримує висновки суду першої інстанції та зазначає наступне.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 18.03.2014 року № 21-11а14.

Отже, суд не може своїми діями підміняти орган державної влади, здійснювати оцінку та надавати аналіз наданим позивачем документам за відповідача.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що вимога позивача щодо зобов'язання Дергачівської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 обласної державної адміністрації вчинити дії щодо внесення змін в реєстри є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягає.

Зазначеним вище спростовуються доводи апеляційної скарги стосовно того, що відмова суду першої інстанції у зобов’язанні Дергачівської районної державної адміністрації та ОСОБА_2 обласної державної адміністрації вчинити дії щодо внесення змін у реєстри у зв’язку із дискреційним характером таких повноважень є, на думку, заявника відмовою у правосудді.

Таким чином, на підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Скайфоам".

Отже, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.+

Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Скайфоам" залишити без задоволення.

Постанову ОСОБА_2 окружного адміністративного суду від 07.11.2017 по справі № 820/3482/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя ОСОБА_1Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови складено 15.01.2018.