Рішення № 71596868, 16.01.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
П/811/2304/17
Номер документу
71596868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року м.Кропивницький Справа № П/811/2304/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області до Відділу освіти, молоді та спорту Добровеличківської районної державної адміністрації про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом і просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відділу освіти, молоді та спорту Добровеличківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38147199, Кіровоградська обл., Добровеличківськ р-н, смт. Добровеличківка, вул. Леваневського, буд. 1) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом негайного зупинення експлуатацію опалювальних водогрійних котлів "Універсал-6" заводський номер №5673, НИИСТУ-5 без заводського та без реєстраційного номера (Помічнянська ЗШ І-ІІІ ступенів №2), опалювальних котлів НИИСТУ -5 (2 шт.) без заводського та без реєстраційного номера (КЗ Піщанобрідське НВО ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ), опалювальних водогрійних котлів без паспортів, заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) (Гнатівський НВК ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ "Мрія") та опалювальних водогрійних котлів без паспортів, заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) (Липнязька ЗШ І-ІІІ ступенів).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що під час планової перевірки товариства встановлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, що створюють загрозу життю і здоров'ю людей.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 відкрито спрощене провадження у справі.

Вказаною ухвалою суду також запропоновано відповідачу у строк до 15 січня 2018 року подати суду відзив на позовну заяву та докази на його підтвердження.

Відповідач будь-яких письмових пояснень або заперечень проти позову до суду не надав.

Суд вирішив здійснювати розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши письмові докази у справі суд дійшов наступних висновків.

Встановлено і матеріалами справи підтверджено, що наказом Управління від 01 грудня 2017 року №1796 та направлення на проведення перевірки від 01 грудня 2017 року №742, з 04 по 05 грудня 2017 року посадовими особами Управління проведено позапланову перевірку у відділі освіти, молоді та спорту Добровеличківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38147199), розташованого за адресою: Кіровоградська обл., Добровеличківський р-н, смт. Добровеличківка, вул. Леваневського, буд. 1 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 05 грудня 2017 року № 1338/08.3, яким встановлено 54 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення, визначене у рядку №№ 1, 2, 10, 23, 33 та 38 таблиці розділу V, можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- не отримано дозвіл в Управлінні Держпраці у Кіровоградській області на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів Помічнянська ЗШ І-ІІІ ступенів №2 "Універсал-6" заводський номер №5673 теплопровідністю більше 0.01 МВт та котел НИИСТУ-5 без заводського та без реєстраційного номера теплопровідністю більше 0.01МВт; КЗ Піщанобрідське НВО ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів НИИСТУ-5 (2 шт.) без заводських та реєстраційних номерів теплопровідністю більше 0.01 МВт; Гнатівський НВК ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ "Мрія" на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів без паспортів, без заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) теплопровідністю більше 0.01 МВт; Липнязька ЗШ І-ІІІ ступенів на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів без паспортів, без заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) теплопровідністю більше 0.01 МВт, що є порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці";

- не проведено технічний огляд (опосвідчення) опалювальних водогрійних котлів, а саме на: Помічнянській ЗШ І-ІІІ ступенів №2 "Універсал-6" заводський номер №5673 теплопровідністю більше 0.01 МВт та котел НИИСТУ-5 без заводського та без реєстраційного номера теплопровідністю більше 0.01 МВт; КЗ Піщанобрідське НВО ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів НИИСТУ-5 (2 шт.) без заводського та реєстраційного номерів теплопровідністю більше 0.01 МВт; Гнатівській НВК ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ "Мрія" на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів без паспортів, без заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) теплопровідністю більше 0.01 МВт; Липнязькій ЗШ І-ПІ ступенів, на експлуатацію та технічне обслуговування опалювальних водогрійних котлів без паспортів, без заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) теплопровідністю більше 0.01 МВт, спеціалізованою організацією, що є порушенням вимог пунктів 1, 11 НПАОП 0.00-8.18-04 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. №687, пункту 1.4 розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом МНС України від 25.01.2012 № 67;

- на манометрах у приміщенні котельні, які встановлені на трубопроводах і котлах відсутні пломби, або клеймо з відміткою про проведення перевірки, що є порушенням вимог пункту 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, працюючих під тиском, затверджених 27.11.1987 Держгіртехнагляд СРСР, пункту 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом МНС України від 25.01.2012 № 67 (Помічнянська ЗШ І-ІІІ ступенів №2);

- на манометрах у приміщенні котельні, які встановлені на трубопроводах і котлах відсутні пломби, або клеймо з відміткою про проведення перевірки, що є порушенням вимог пункту 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, працюючих під тиском, затверджених 27.11.1987 Держгіртехнагляд СРСР, пункту 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом МНС України від 25.01.2012 № 67 (КЗ Піщенобрідське НВО ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ);

- на манометрах у приміщенні котельні, які встановлені на трубопроводах і котлах відсутні пломби, або клеймо з відміткою про проведення перевірки, що є порушенням вимог пункту 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, працюючих під тиском, затверджених 27.11.1987 Держгіртехнагляд СРСР, пункту 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом МНС України від 25.01.2012 № 67 (Гнатівський НВК ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ "Мрія";

- на манометрах у приміщенні котельні, які встановлені на трубопроводах і котлах відсутні пломби, або клеймо з відміткою про проведення перевірки, що є порушенням вимог пункту 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87 Правил будови і безпечної експлуатації посудин, працюючих під тиском, затверджених 27.11.1987 Держгіртехнагляд СРСР, пункту 1.1 розділу III НПАОП 0.00-7.11-12 Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом МНС України від 25.01.2012 №67 (Липнязька ЗШ І-ІІІ ступенів) (а.с.20-24).

Примірник акту перевірки отримано без будь-яких зауважень або заперечень.

Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці" 14 жовтня 1992 №2694-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2694 охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з частини 1 статті 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (частина 1 статті 13 Закону № 2694).

При цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (стаття 27 Закону № 2694).

Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 393акону № 2694, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження усунення виявлених порушень, що в свою чергу свідчить про обґрунтованість вимог позивача.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого на час звернення до суду із даним позовом від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відділу освіти, молоді та спорту Добровеличківської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38147199, Кіровоградська обл., Добровеличківськ р-н, смт. Добровеличківка, вул. Леваневського, буд. 1) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом негайного зупинення експлуатацію опалювальних водогрійних котлів "Універсал-6" заводський номер №5673, НИИСТУ-5 без заводського та без реєстраційного номера (Помічнянська ЗШ І-ІІІ ступенів №2), опалювальних котлів НИИСТУ -5 (2 шт.) без заводського та без реєстраційного номера (КЗ Піщанобрідське НВО ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ), опалювальних водогрійних котлів без паспортів, заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) (Гнатівський НВК ЗШ І-ІІІ ступенів ДНЗ "Мрія") та опалювальних водогрійних котлів без паспортів, заводських та реєстраційних номерів (2 шт.) (Липнязька ЗШ І-ІІІ ступенів).

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_1