
Номер провадження 2-а/754/30/18
Справа №754/16199/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 січня 2018 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій.
У вказаному позові позивач просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести позивачу, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст.267 Кодексу адміністративного судочинства України).
Вказані позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що він як пенсіонер МВС України перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, має видане ним пенсійне посвідчення НОМЕР_1 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Станом на 01 січня 2016 року грошове забезпечення поліцейських збільшено, а розмір грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.
Містерство внутрішніх справ України листами від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 та від 22 березня 2017 року № 419/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з 01 січня 2016 року.
На виконання абзацу 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Постанова КМУ № 45), Пенсійний фонд України 28 березня 2017 року листом № 9493/02-23 повідомив свої головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Такі списки відповідачем були підготовлені та направлені до ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві (далі - Ліквідаційна комісія), що передбачено абзацом 3 пункту 2 Постанови № 45.
10 червня 2017 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві з письмовим запитом в якому просив надати йому довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком №2 до постанови Кабінету міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та повідомити дату та за яким вихідним номером була направлена відповідачу остання довідка про розмір його грошового забезпечення з Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ України в м. Києві.
Згідно відповіді відповідача, довідка про розмір грошового забезпечення позивача надійшла до ГУ ПФУ в м. Києві від 19 травня 2017 року за № ЛК-3299/125/01/62-2017, але питання перерахунку та виплати пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України. В додаток до зазначеної відповіді відповідач надав позивачу копію довідки Ліквідаційної комісії про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 46380 від 19 травня 2017 року, яка надійшла до відповідача 19 травня 2017 року.
25 жовтня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням зробити перерахунок його пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві № 46380 віл 19 травня 2017 року та направити позивачу відповідь.
Згідно відповіді відповідача від 22 листопада 2017 року 28195/03/Г-3715 перерахунок пенсії позивача буде проведено після надходження коштів з державного бюджету України.
Такі дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та особисто позивачу суперечать вимогам частини 16 Закону № 2262 - XII, якою визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Не зважаючи на вказану конституційну норму, відповідач маючи всі законні підстави провести невідкладний перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) та особисто позивачу цього не робить.
Лист Міністерства внутрішніх справ України від 22 березня 2017 року № 4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова КМУ № 988), надійшов до Пенсійного фонду України 28 березня 2017 року.
У зв'язку з надходженням зазначеного листа Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) про, що повідомив Міністерство соціальної політики України.
Відмова відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, а також здійснити виплату не отриманої суми пенсії без обмеження будь-яким строком є безпідставною і вказує на його протиправні дії та бездіяльність.
Ухвалою судді від 11 грудня 2017 року відкрито провадження у вищевказаній справі та її призначено до розгляду в порядку скороченого провадження без виклику сторін.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи 18 грудня 2017 року представником відповідача отримано копію ухвали суду від 11 грудня 2017 року та копію позову з додатками.
Однак, станом на 11 січня 2018 року від відповідача на адресу суду не надходило будь-яких документів, що можуть свідчити про визнання позову чи заперечень проти позовних вимог позивача.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані суду докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 як пенсіонер МВС України перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, має видане ним пенсійне посвідчення НОМЕР_1 та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно довідки №4680 від 19 травня 2017 року виданою ліквідаційною комісією МВС України в м. Києві, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року №988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою заст. нач. РУ - нач. міл. гром. безпеки Деснянського РУ ГУМВС України в м. Києві, /заступник начальника управління поліції УП ГУНП у м Київ, яку ОСОБА_1 обіймав на день звільнення зі служби / прирівняною посадою становить: посадовий оклад (3450,00), підвищення посадового окладу - (0,00 %), оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції / підполковник поліції - (2200,00), надбавка за стаж служби - (45,00 %, 2542,50), надбавка за специфічні умови проходження служби - (0,00%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень - (0,00%), надбавка за шифрувальну роботу - (0,00%), надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» - (0,00%), надбавка за науковий ступінь кандидата або доктора наук - (0%), оплата за вчене звання (0,00%), надбавка за спортивні звання - (0,00%), премія - (14,50%, 1187,91), всього 9380,41 грн.
10 червня 2017 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві з письмовим запитом в якому просив надати йому довідку про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком №2 до постанови Кабінету міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та повідомити дату та за яким вихідним номером була направлена відповідачу остання довідка про розмір його грошового забезпечення з Ліквідаційної комісії ГУ МВСУ України в м. Києві.
Згідно відповіді відповідача, довідка про розмір грошового забезпечення позивача надійшла до ГУ ПФУ в м. Києві від 19 травня 2017 року за № ЛК-3299/125/01/62-2017, але питання перерахунку та виплати пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України. В додаток до зазначеної відповіді відповідач надав позивачу копію довідки Ліквідаційної комісії про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 46380 від 19 травня 2017 року, яка надійшла до відповідача 19 травня 2017 року.
25 жовтня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням зробити перерахунок його пенсії відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в м. Києві № 46380 віл 19 травня 2017 року та направити позивачу відповідь.
Згідно відповіді відповідача від 22 листопада 2017 року 28195/03/Г-3715 перерахунок пенсії позивача буде проведено після надходження коштів з державного бюджету України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Отже, суд вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, щодо не проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з неможливістю її здійснення через відсутність виділення коштів з Державного бюджету України, оскільки право позивача на пенсійне забезпечення не може ставитися в залежність від відсутності бюджетних асигнувань.
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України розглянуто лист Пенсійного фонду України від 31 березня 2017 року №1519/03 щодо перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та за результатами розгляду розроблено співвідношення посад і звання працівників міліції та поліції. Крім того, було надано показники середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначені з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими ст. 80 Закону України «Про Національну поліцію».
Таким чином, Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку пенсії працівників органів внутрішніх справ (міліції).
В подальшому на адресу МВС України в м. Києві надіслані списки осіб для видачі довідок.
Таким чином, вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22 квітня 2014 року.
У відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, у зв'язку з вищевикладеним, вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії підлягає задоволенню з 01.06.2017 року.
Керуючись ст.ст. 5, 9, 77, 139, 242-246, 257, 295, 382 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсій - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Таран Н.Г.