Постанова № 71593793, 11.01.2018, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
572/3081/17
Номер документу
71593793
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 572/3081/17

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2018 року

Сарненський районний суд Рівненської області одноособово суддя Ведяніна Т.О., розглянувши у спрощеному провадженні справу № 572/3081/17 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним рішення та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась з позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення відповідача про відмову в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг, встановлених ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправним та зобов’язання вчинити перерахунок виплачуваної пенсії, починаючи з 11 червня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, отримує пенсію по віку. Вважає, що у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений для жінок 15 - річний стаж. Для отримання такого перерахунку звернулась до відповідача з відповідною заявою, проте отримала відмову в проведення перерахунку, що вбачається з повідомлення об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 17.11.2017 року.

Від представника відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області надійшло заперечення на позов, у якому відповідач вважає вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими з огляду на те, що пенсія, їй призначена на підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахування ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Всі доплати, пенсії і компенсації, визначені цим законом здійснюються за рахунок коштів державного бюджету у розмірах та порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розміри соціальних виплат, що фінансуються за рахунок бюджету залежить від соціально - економічних можливостей держави. Відтак вважає, що виплата пенсій по інвалідності та інших доплат особам, потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС не можуть визначатись будь-якими іншими законами України, окрім як Законом про Державний бюджет України. У зв’язку з цим вважає свої дії правомірними, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що при обчисленні позивачці пенсії враховано понаднормовий трудовий стаж, який становить 29 років.

Відповідно до положень ст.ст.257-263 КАС України суддя розглядає справу за правилами спрощеного письмового провадження без повідомлення учасників справи. У відповідності до положень ч. 3 ст. 30 КАС України справа прийнята Сарненським районним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, а тому має бути розглянута цим судом і в тому випадку, коли в процесі розгляду вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Клопотань від сторін суду не надходило.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з таких підстав.

Порядок пенсійного забезпечення громадян регулюється пенсійним законодавством України, чинним на момент звернення особи за призначенням пенсії.

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається, у тому числі, і Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

З наведеного випливає право на отримання пенсії в повному розмірі відповідно до ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у громадян, віднесених до категорії 3 (до категорії яких відноситься і позивач), за умови стажу роботи не менш як 15 років для жінок, із подальшим збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Таким чином, ст.56 цього Закону передбачає пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. В той же час порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, а тому суд, в даному випадку, вважає за необхідне застосувати аналогію закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України. За змістом вказаної норми, суд здійснюючи правосуддя в адміністративних справах керується принципами верховенства права та верховенства закону. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Таким чином, особам, яких віднесено до осіб, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та які отримують пенсію, має здійснюватися перерахунок за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України у від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07), 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, має відповідне посвідчення категорії 3 серії Б№146412, видане 19.05.1993 року Рівненською облдержадміністрацією. Позивачем долучено до позову копію пенсійного посвідчення, згідно із яким – ОСОБА_1 призначено песію по віку. Так, позивачу призначено пенсію за віком, з врахуванням положень ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (що передбачає зниження пенсійного віку для особи, яка є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС) в розмірі 3805,00 грн. та складається з 3379,66 грн. - основної пенсії, доплати за понаднормативний стаж у розмірі – 311 грн. 46 коп., щомісячної додаткової пенсії, як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 3 категорії - 113,88 грн.

За наслідками розгляду звернення ОСОБА_1 з приводу проведення перерахунку пенсії у відповідності до положень Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідач повідомив позивача про свою відмову в проведенні вказаного перерахунку листом від 17 листопада 2017 року № 2039/02, мотивуючи прийняте рішення відсутністю підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки особливостей застосування пункту 2 статті 56 Закону №796 Кабінетом міністрів не приймались.

Обставини справи свідчать про те, що позивач обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені пенсійним законодавством України на момент звернення за призначення пенсії, в тому числі і Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.6 ст.7 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини. Водночас, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків).

Відповідно до поданих суду письмових заперечень – відповідач зазначає, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки пенсія ОСОБА_1 обчислена відповідно до ст.26, ст.27, ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а тому її вимоги є безпідставними.

Однак, відповідно до ч.2 ст.77 КАС України – в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В порушення вказаної вище норми закону доказів на підтвердження обставин, вказаних у запереченнях, відповідачем надано не було.

З урахуванням вищезазначеного, доводи позивача є обґрунтованими, а рішення ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" необхідно визнати протиправним.

Керуючись ст.ст. 30, 257-263, ст..ст. 241-246,ст.255 КАС України суд,-

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним рішення ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову в проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1.

Зобов’язати Сарненське об’єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області ( код ЄДРПУО 41249821, м. Сарни, вул.Суворова, 8 Рівненської області) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (жительці м.Сарни вул.Чорновола,60 Рівненської області) пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 11 червня 2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістьсот сорок) гривень, сплачений нею при подачі адміністративного позову.

Рішення Сарненського районного суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням положень ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за один місяць, згідно із вимогами п.1 ч.1 ст.371 КАС України, звернути до негайного виконання.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Суддя підпис

Копія вірно

Суддя Сарненського районного суду

Рівненської області ОСОБА_3