Рішення № 71592155, 11.01.2018, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
382/2058/17
Номер документу
71592155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 382/2058/17

2-а/382/14/18

РІШЕННЯ

Іменем України

11 січня 2018 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Кисіль О.А.

при секретарі Твердохліб Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом ОСОБА_1 до Яготинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання незаконним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до Яготинського районного суду з адміністративним позовом до Яготинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання незаконним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію, в котрій зазначено, що позивачка являєся учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС у 1986 році, що підтверджується відповідним посвідченням серія НОМЕР_2 та громадянкою евакуйованою у 1986 році із зони відчуження, що підтверджується відповідним посвідченням серія НОМЕР_3. 11 вересня 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах надавши всі необхідні документи, проте рішенням відповідача № 1145/06-01 від 08.12.2017 року їй було відмовлено в призначенні пенсії на підставі п.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як з наданих позивачкою документів не можливо встановити місце перебування у зоні відчуження на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вважає, що дане рішення є незаконним та є всі наявні документи та підстави для призначення даної пенсії та зарахування днів перебування в зоні відчуження.

В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали вимоги позову та не заперечували проти розгляду справи за наявних доказів у справі. Позивачу та представнику роз'яснено права та обов'язки передбачені ст..ст.47, 44 КАС України, клопотань з приводу заміни неналежного відповідача чи залучення співвідповідача не заявлено. Представник позивача до зазначеного в позові додав, що позивачка проживала в АДРЕСА_1 та потім була евакуйована. Крім цього, ф-122 та всі необхідні документи позивачкою було надано відповідачу. При цьому, Медичне училище після 1 вересня 1986 року змінило свої місце знаходження на м.Яготин Київської області.

Представник відповідача проти позову заперечував, проте не заперечував проти розгляду справи за наявних доказів у справі. Представнику відповідача роз'яснено права та обов'язки передбачені ст..ст.47, 44 КАС України, клопотань з приводу заміни неналежного відповідача чи залучення співвідповідача не заявлено. В судовому засіданні представник відповідача не зазначав, що позов подано не до тієї установи чи не до правонаступника відповідача. Свої заперечення щодо позовних вимог мотивував тим, що відповідно до ст. 55 п.1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.1 1.2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 р.), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 о. за № 1566/1 1846. документами, які засвідчують особливий статус особи є, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт, чи об'єкт де особою проводились роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Для призначення пенсії гр. ОСОБА_1 було надано документи: копія та оригінал трудової книжки; копія паспорту; копія ідентифікаційного номеру; копія свідоцтва про укладання шлюбу серія НОМЕР_4; копія диплому про навчання серія НОМЕР_5; копія посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії НОМЕР_6; копія довідки ф. 122 за № 21 від 10.07.2003; копія довідки № 21 -а від 10.03.2003.

Відповідно до п.п.3 п. 4.2 (Прийняття, оформлення і розгляд документів) Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 р. № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій дооформлення у тримісячний строк з дня поданої заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно довідки № 21 від 10.07.2003 про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. гр. ОСОБА_1 брала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 28 квітня 1986 року по 30 квітня 1986 рік, населений пункт, в якому проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС не зазначено. Первинні документи а саме: накази про направлення в зону відчуження, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні відчуження, місце, термін (період) та характер виконуваних робіт, відомості про оплату праці за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не надавались. Управлінням зроблено запити до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про надання інформації про наявність первинних документів, які підтверджують факт, період та місце перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Надійшли такі документи: копія довідки виданої Козичанською сільською Радою народних депутатів 13.11.1992 року № 35 в якій періоди перебування зазначені з 26.04.1986 року по 02.05.1986 рік та з 02.06.1986 року по 03.06.1986 рік., що суперечить довідці № 279 від 20.04.1991року в якій зазначено, що перебувала на території с. Опачичі до евакуації 4 травня 1986 року та довідки № 21 від 10.07.2003 року, яка була додана до заяви про призначення пенсії (періоди виконування робіт вказані 28-30 квітня 1986 року); копія витягу з книги обліку особового рахунку № 15 про нарахування заробітної плати за 1-3 травня 1986 року.

Зроблено запит до Комунального вищого навчального закладу Київської обласної ради «Чорнобильський медичний коледж» та лист на проведення перевірки підстави видачі довідки про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС № 166-к від 01.04.1991 р.. В результаті надійшла відповідь, що ОСОБА_1 навчалася в Чорнобильському (Яготинському) медичному училищі з 1984 по 1987 роки, та в період навчання інформація про направлення на роботи пов'язані з ліквідацією аварії на ЧАЕС в коледжі відсутня.

Зроблено запит до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про проведення зустрічної перевірки достовірності видачі довідки № 21 від 10.07.2003 ф. 122 про участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС видану ТОВ СП «Агрофірма «Промінь» с. Козичанка, Макарівського району, Київської області.

Спеціалістами управління було проведено перевірку підстави видачі довідки. Згідно результатів звірки первинних документів про періоди перебування в зоні відчуження підтвердити дані вказані в довідці неможливо так, як з пояснення директора, документи за 1986 рік знищено а книги наказів передано в Державний архів, та Трудовий архів смт. Макарів Київської області.

24.11.2017 року за № 1073/06-01 управлінням було направлено запит до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про перевірку наявності первинних документів: наказів, табеля обліку робочого часу за період роботи в зоні відчуження, місце, термін (період) та характер виконуваних робіт, відомості про оплату праці за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, в Державному та Трудовому архівах. На даний момент відповідь до управління не надійшла.

Враховуючи викладене, просили відмовити в позовних вимогах ОСОБА_1 так, як Переяслав - Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області діє на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Так, в судовому засіданні з копії паспорту позивачки, свідоцтва про шлюб та посвідчення (а.с.3-6, 10, 19, 29), копії рішення про відмову призначення пенсії (а.с.12-14), копії заяви (а.с.17), довідок та листа (а.с.16, 18, 30, 31, 37, 40), копії диплому (а.с.15), копії трудової книжки (а.с.7-9), копії розписки - повідомлення (а.с.11, 28) встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, як ліквідатор наслідків аварії на ЧЕАС 2 категорії та має перереєстроване посвідчення. Крім цього, позивачка має посвідчення громадянки евакуйованої у 1986 році із зони відчуження 2 категорії. Відповідно до довідки ф-122, виданого ТОВ СП «Агрофірма «Промінь», що реорганізовано після реформування АПК на базі КСП «Імені 1-го Травня», з 28 квітня 1986 року по 30 квітня 1986 року позивачка безпосередньо була зайнята на роботах, передбачених Постановою ЦК КПСС, Ради Міністрів СССР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378 і Постановою Міністрів ВЦСПС від 5 липня 1986 року № 665-155, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку № 1 затвердженого Постановою Ради Міністрів від 22 серпня 1956 року № 1173. Час зазначеної роботи до 1 січня 1988 року, зараховується в стаж роботи при призначенні пенсії в трьохмірному розмірі, а 1988-1995 р.р. в розмірі 1, 5 %. З довідки виданого ТОВ СП «Агрофірма «Промінь», що реорганізовано після реформування АПК на базі КСП «Імені 1-го Травня», вбачається, що к-сп «Імені 1-го Травня» с.Козачанка Макарівського району Київської області являється правонаступником к-пу «Імені 1-го Травня» с.Опачичі Чорнобильського району Київської області. Позивачка у 1984 році вступила до Чорнобильського медичного училища та в 1987 році закінчила повний курс Яготинського медичного училища отримавши диплом з відзнакою 4 липня 1987 року. З трудової книжки позивачки вбачається, що позивачка з 05.08.1987 року прийнята на роботу медичної сестри дитячої лікарні та по даний час працює галузі медицини. З розписки-повідомлення від 11 вересня 2017 року і зареєстрованого № 997 вбачається, що Яготинському об'єднаному управлінню ПФУ позивачкою було надано всі необхідні документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. 10.11.2017 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про надання їй інформації відносно призначення їй пенсії, відповідно до поданих нею документів та заяви 11.09.2017 року. Відповідно до листа відповідача, вбачається, що позивачкою не надано первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт де особою проводилися роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС. Відповідно до рішення відповідача 8 грудня 2017 року позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Так, позивачці відмовлено у призначенні пенсії на підставі п.1 ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п.7 п.п.»г» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, передбачено при зверненні за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку, особи-учасники ліквідації І-ІІІ категорії повинні надати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію та довідку Ф122 за установленою формою.

Згідно ст..15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка Ф 122, форма та порядок видачі якої затверджено Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 9 березня 1988 року, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами та організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії або їх правонаступником. У разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації для визначення права на призначення пенсії, надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати, інші первинні документи, які містять дані про місце, термін (період) та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

В силу ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Стаття 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи викладене, а також те, що позивачкою було надано довідку ф-122 відповідачу, що передбачаєПорядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та лише у разі неможливості подання довідки за формою № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації для визначення права на призначення пенсії, надаються інші первинні документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати, інші первинні документи, які містять дані про місце, термін (період) та характер виконуваних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Крім цього, відповідно до розписки - повідомлення позивачкою були надані необхідні документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Так, позивачкою подано документи до Яготинського об'єднаного управління ПФУ щодо призначення пільгової пенсії та представником відповідача не надано будь-яких заперечень чи клопотань з приводу неналежності відповідача чи відсутності правонаступництва, а також не надано доказів у підтвердження обгрунтування своїх заперечень, відповідно до ст..77 КАС України та зазначено про розгляд справи за наявних в матеріалах справи доказів.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позову підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 90, 246, 250, 139, 121, 382 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Яготинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання незаконним та скасувати рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію, задовольнити.

Скасувати рішення Яготинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 від 8 грудня 2017 року № 1145/06-01 як незаконне.

Зобов'язати Яготинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області м.Переясла-Хмельницький вул..Б.Хмельницького - 28, код ЄДРПОУ 37757652 призначити пенсію ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на підставі ст..55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст..26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на десять років.

Стягнути з Яготинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області м.Переясла-Хмельницький вул..Б.Хмельницького - 28, код ЄДРПОУ 37757652 на користь держави 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривень судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області шляхом подачі через Яготинський районний суд апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після спливу 30 днів після проголошення повного рішення 17 січня 2018 року, в разі неподання апеляційної скарги.

Суддя Кисіль О.А.