
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/44/17-а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 січня 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі : головуючого судді Стратович О.В.
за участю :
секретаря судового засідання Корнєйчук О.В.
позивачки ОСОБА_1
представника ОСОБА_2
представника відповідача Скрит С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську справу за адміністративним позовом громадянки ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області ( УПФ ), м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом , в якому просить визнати бездіяльність відповідача щодо відмови в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправною , зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років та здійснити нарахування і виплату призначеної пенсії , починаючи з 26.04.2017 року. Мотивуючи свої вимоги тим , що з 26.04.1986 року проживала в АДРЕСА_1 , працювала в м.Олевську , територія розташування яких відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю ( 4- зона ).
Позивачка зазначила , що їй було видано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії , яке вона втратила ( а.с. 44 ) , і її страховий стаж складає більше 15 років. У червні місяці 2017 року звернулася до УПФ з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років. Однак відповідач відмовив у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, зазначивши, що остання не має посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с.14).
В судовому засіданні позивачка та її представник позов підтримали повністю і з висновком відповідача не погодилися вважаючи , що позивачці було безпідставно відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку , оскільки остання не втратила за даних обставин статус потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив суду , що позивачка не має права на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки не має посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії і територія радіоекологічного забруднення втратила статус вище зазначеної категорії.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи позивачки , представника відповідача, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав, а саме :
Позивачка ІНФОРМАЦІЯ_3 року досягла віку 53 років , що стверджується особистим паспортом серії НОМЕР_1 , який був виданий 05.05.2009 року Олевським РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 7-8 ) .
У червні місяці 2017 року звернулася до УПФ України в Олевському районі з заявою про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Відповідно до листа № 2392 від 06.06.2017 року відповідач відмовив позивачці у призначенні пенсії, посилаючись на те, що остання не надала посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ( а.с. 8 ) .
В Статті 46 Конституції України зазначено , що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років
Згідно з положеннями частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: потерпілим від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років -2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Частиною 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено , що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Окрім того, відповідно до п.29 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.05 р. (з наступними змінами), за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка уповноважених органів з місця проживання (реєстрації) , у тому числі органів місцевого самоврядування.
Таким чином , основними документами , що підтверджують право позивачки на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є наступні документи , а саме : особистий паспорт громадянки України серії НОМЕР_2 ( а.с.7-8 ) ; посвідчення громадянина , який потерпів від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_3 (категорія ) видане Житомирською ОДА , яке було втрачене ( а.с.12,13,14,43 ) ; трудова книжка НОМЕР_4 ( а.с.11) ; довідка з місця отримання грошової компенсації на чисті продукти харчування Олевської міської ради № 131 від 12.09.2017 року ( а.с.29 ); довідка з місця проживання Корощинської сільської ради Олевського району № 145 від 11.10.2017 року( а.с.41 ) .
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачка у відповідності до пункту 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку для жінок на 5 років, оскільки народилася 25.04.1964 року.
Враховуючи те , що для призначення пенсії позивачці із зниженням пенсійного віку , як особі , яка проживає на території посиленого радіоекологічного контролю понад 4-ох років , станом на 01 січня 1993 року, є наявні всі необхідні для цього документи та підстави для задоволення позову в повному обсязі .
Крім того, статтею 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень , що виступав стороною у справі , або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись вимогами : ст.19 Конституції України ; ст.ст. 2,5,7,9,139,205,229,241-255,263,295 КАС України , суд -
УХВАЛИВ:
Позов громадянки ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1, до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області ( УПФ ), м. Олевськ вул. Свято - Миколаївська , 31 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з наступного дня досягнення пенсійного віку, тобто з 26 квітня 2017 року.
Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4, починаючи з 26 квітня 2017 року .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору у розмірі 640,00 гривень .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Суддя: О. В. Стратович