
Справа № 750/10195/17
Провадження № 2-а/750/29/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2018 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі
Головуючого судді Требух Н.В.
З секретарем Будаш М.В.
За участі представника позивача адвоката Блохіної Н.В., представника відповідача і третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Гладченко Н.Л.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні зали суду в м.Чернігові справу №750/10195/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Творчий кластер «Ремзавод» до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, третя особа Чернігівська міська рада про визнання рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» в частині затвердження акту №7 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» від 30.08.2017 року незаконним та його скасування,, -
в с т а н о в и в :
23.10.2017 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради третя особа Чернігівська міська рада про визнання рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» в частині затвердження акту №7 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» від 30.08.2017 року незаконним та його скасування. Позовні вимоги мотивовано неправомочністю складу комісії, яка була утворена без участі представника позивача, та відсутності вини позивача в завданні позивачу шкоди, в розумінні ст.. 1166 ЦК України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача та третьої у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, подав заяву про закриття провадження у справі.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Рішенням Чернігівської міської ради від 28 квітня 2011 року (8 сесія 6 скликання) затверджене Положення про порядок визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові - далі Положення №284. Згідно преамбули рішення, його метою є створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів та порядку відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові.
Пунктом 2.2. Положення №284 передбачено, що до складу Комісії включаються представники управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради, фінансового управління Чернігівської міської ради, управління економіки Чернігівської міської ради, юридичного відділу Чернігівської міської ради, державної податкової інспекції в м.Чернігові, депутати Чернігівської міської ради від кожної депутатської фракції, представник територіального органу Держкомзему України.
В роботі Комісії приймають участь власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та фізичні особи, діями чи бездіяльністю яких спричинені збитки та які будуть їх відшкодовувати.
Зазначене рішення органу місцевого самоврядування є обов'язковим до виконання на відповідній території, що відповідає положенням ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
27.07.2017 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради було прийнято рішення № 326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяними порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам», прийняте рішення є чинним та позивачем не оскаржувалось (а.с. 124-125).
10.08.2017 року Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради листом № 4983 про проведення засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі землекористувачами повідомило позивача про те, що 30.08.2017 року о 10-00 год. в приміщенні Чернігівської міської ради буде відбуватись засідання Комісії, на якому буде розглядатись питання щодо розрахунку суми збитків нанесених Чернігівській міській раді при використанні ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» земельної ділянки площею 1,5859 га по пр. Миру, 194 (а.с. 184). Дане повідомлення було отримано адресатом 15.08.2017 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про втручення.
17 серпня 2017 року Чернігівська міська рада прийняла рішення № 22/VІІ-27 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам, пунктом 1.19 якого, надала дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» на земельну ділянку, орієнтованою площею 1,5859 га по проспекту Миру, 194 для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду.
30.08.2017 року комісія, яка діяла на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27.07.2017 року № 326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяних порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам» та Положення «Про порядок визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачами у місті Чернігові», затвердженого рішенням міської ради від 28.11.2011 року «Про затвердження Положення про порядок визнання та відшкодування збитків , заподіяних власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові (8 сесія 6 скликання)» склала Акт за № 7 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» яким визначила збитки: використання земельної ділянки, площею 1,5859 га., по проспекту Миру, 194 ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» з порушенням земельного законодавства за період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року (а.с. 11), згідно якого оцінна вартість збитків становить 802618,37 грн.
На засіданні вказаної комісії був присутній директор ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» Бондарев О.А., що підтверджується протоколом №2 засідання комісії (а.с.189).
14.09.2017 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради було прийнято рішення № 403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», яким затверджено акти комісії із визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, зокрема п. 1.2. даного рішення затверджено Акт про визначення розміру збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради (акт № 7 від 30.08.2017 року ) нанесених при використанні земельної ділянки, площею 1,5859 га, по проспекту Миру, 194, ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» з порушенням земельного законодавства за період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року включно у сумі 802618,37 грн. (а.с. 10).
18.09.2017 року за № 5735 Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради на адресу ТОВ «Творчий клстер «Ремзавод» було надіслано повідомлення про прийняття акту про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради від 30.08.2017 року № 7, затверджений рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року № 403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» до якого було додано копію акта про визначення збитків власнику землі № 7 від 30.08.207 року та копію рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року № 403 (а.с. 127). Дане повідомлення було отримано позивачем 20.09.2017 року, що підтверджується вхідним штампом.
В судовому засіданні представник позивача зазначила, що ТОВ «Творчий кластер «Ремзавод» неодноразово звертався до Чернігівської міської ради з приводу оформлення права користування земельною ділянкою, однак останньою відповідного рішення не приймалось. Однак, позивачем доказів оскарження дій, бездіяльності чи рішень органів місцевого самоврядування стосовно надання або відмови у наданні земельних ділянок позивачем суду не надано.
Предметом спору у цій справі є питання щодо правомірності дій відповідача як суб'єкта владних повноважень при ухваленні рішення щодо затвердження акта про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 12, 152, 157 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема і відшкодування заподіяних збитків. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
19 квітня 1993 року Кабінет Міністрів України своєю постановою № 284 затвердив Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, змістом пунктів 2, 3 якого передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Тобто, до повноважень виконкому міської ради віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань збитків, завданих органу місцевого самоврядування.
Відшкодуванню, зокрема, підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Тобто, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке порушує безпосередньо права чи обов'язки позивача.
Оскаржуваним рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року №403, зокрема, затверджено акт №7 від 30.08.2017 року про визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, завданих Чернігівській міській раді як власнику землі за час користування позивачем земельною ділянкою.
Повноваження виконавчого комітету Чернігівської міської ради у цьому випадку обмежуються лише затвердженням відповідного акту про розмір збитків. Що стосується відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі вказаного рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом. За таких обставин рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради №403 від 14.09.2017 року (п.1.2) не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача.
Дана правова позиція у аналогічних відносинах викладена у постанові судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України №21-51а16 від 18.10.2016 року у справі №500/2776/14-а.
В судове засідання представник відповідача надав заяву про закриття провадження у справі з посиланням на постанову Верховного суду України від 10.10.2017 року по справі №210/5803/13-а, однак суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження
Згідно п. п. 1, 2,7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг
Відповідно до ст..2 ЗаконуУкраїни «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів. До делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
З аналізу зазначених норм випливає, що контроль за відшкодуванням збитків власникам землі та землекористувачам на території Чернігівської міської ради є організаційно-правовою діяльністю суб'єкта владних повноважень, а саме виконавчого комітету Чернігівської міської ради, який здійснює його шляхом прийняття рішень про затвердження акту з дотриманням встановленої процедури. Отже, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Вищевикладене є підставою для відмови в позові, підстави для закриття провадження у справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 4, 9 , 72, 241-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд
В и р і ш и в :
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Творчий кластер «Ремзавод» (місто Чернігів проспект Миру 194 код ЄДРПОУ 38931623) до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (місто Чернігів вулиця Магістратська 7 код ЄДРПОУ 04062015 ) про визнання рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» в частині затвердження акту №7 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» від 30.08.2017 року незаконним та його скасування відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або у порядку, передбаченого ч.2 ст.255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України апеляційна скарга подається у строки, передбачені ст..295 КАС України.
Повне рішення виготовлено 16.01.2018 року
Суддя Н.В. Требух