
Справа № 282/1045/17
Провадження № 2-а/282/2/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2018 року смт.Любар
Любарський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді: Вальчука В.В.
при секретарі судових засідань: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, представник: ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою у якій зазначає, що в період з 07.12.1982 року по 26.12.1985 року, в тому числі з 25.12.1983 року по 26.12.1985 року він проходив військову службу на території Республіки Афганістан та приймав участь у бойових діях.
09 червня 2011 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією йому встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок загального захворювання.
Рішенням центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України від 16.02.2016 року № 624 встановлено, що отримані ним вогнепальні осколкові поранення голови (контузія 1984), обох верхніх та правої нижньої кінцівки, що підтверджується актом судово-медичного дослідження (обстеження) від 09.02.2016 року № 385, виданим Житомирським обласним бюро судово-медичної експертизи та військово-обліковими та медичними документами – поранення, контузія, захворювання, ТАК, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
22 березня 2016 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 йому встановлено ІІІ групу інвалідності з 21.03.2016 року, внаслідок поранення, контузії, захворювання пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії.
21 березня 2016 року Любарським УПСЗН позивачу встановлено статус інваліда війни ІІІ групи.
Як інвалід війни ІІІ групи він набув право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму відповідно до положень ст. 16, 16-3 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».
20 вересня 2016 року він звернувся до Міністерства оборони України через Житомирський обласний військовий комісаріат із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги згідно ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» як інваліду ІІІ групи.
12 серпня 2016 року протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби № 58 комісія Міністерства оборони України дійшла висновку про необхідність повернення на доопрацювання документів, поданих позивачем.
Не погоджуючись із діями відповідача він звернувся до суду. Постановою суду від 09.02.2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.04.2017 року позов задоволено частково. Рішення відповідача визнано протиправним та скасовано та зобов’язано розглянути питання щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
На виконання зазначених рішень суду, 05.05.2017 року позивач повторно звернувся до МО України з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги.
Однак, п. 21 рішення комісії з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.05.2017 року № 53 затвердженого МО України від 29.05.2017 року позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає, що діями відповідача порушено його право, а тому враховуючи вищевикладене, просить суд:
Визнати протиправним і скасувати п. 21 рішення Міністерства оборони України щодо відмови йому у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду війни ІІІ групи; Зобов’язати Міністерство оборони України призначити та виплатити йому одноразову грошову допомогу у розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму як інваліду війни ІІІ групи відповідно до порядку затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року; Зобов’язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання постанови суду протягом 15 діб з дня набрання постановою суду законної сили.
Позивач та його представник у судове засідання на розгляд справи не з’явились, але надали заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.
Представник відповідача у судове засідання на розгляд справи не з’явився, але надав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України, у зв’язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З урахуванням того, що представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання не з'явився у судове засідання та не подав будь-яких заперечень проти позову, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності суд вважає, що справу слід розглядати на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно ч. 2 ст. 18 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Як вбачається із архівної довідки центрального архіву Міністерства Оборони Російської Федерації № 3/106986 від 03 жовтня 2011 року ОСОБА_4 проходив службу у військовій частині польова пошта 86997 з 25.12.1983 року по 26.12.1985 року та приймав участь у бойових діях на території республіки Афганістан.
З витягу з протоколу засідання Центральної військової лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 624 від 16.02.2016 року вбачається, що вогнепальні осколкові поранення голови (контузія 1984 р.), обох верхніх та нижньої кінцівок колишнього військовослужбовця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 – поранення, контузія, захворювання, ТАК, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА № 514153 від 22 березня 2016 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено ІІІ групу інвалідності з 21.03.2016 року, причина: поранення, контузія, захворювання, так, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебування в країнах, де велись бойові дії.
Згідно посвідчення серія Є № 053834 виданого 21 березня 2016 року Любарським УПСЗН Житомирської області ОСОБА_4 є інвалідом ІІІ групи як ветеран війни – інвалід війни.
24 березня 2016 року ОСОБА_4 звернувся до Любарського РВК з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням йому інвалідності ІІІ групи, яка пов’язана із проходженням військової служби в Афганістані під час виконання обов’язків військової служби.
Протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України № 58 від 12.08.2016 року ОСОБА_4 повернуто подані ним документи у зв’язку з відсутністю документів, що свідчать про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).
Постановою Любарського районного суду Житомирської області № 282/1133/16 від 09 лютого 2017 року позов ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу задоволено частково. Визнно протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 інвалідності 3 групи, з 21.03.2016 року внаслідок поранення, контузії, захворювань пов’язаних з виконанням ним обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 12.08.2016 року № 58;
Зобов’язано Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 одноразової грошової допомоги у розмірі та порядку, встановленому Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 та ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" з прийняттям відповідного рішення та урахуванням викладених судом обставин у даній справі.
В решті позову відмовлено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду № 282/1133/16 від 11.04.2017 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення, постанову Любарського районного суду Житомирської області від 02 лютого 2017 року без змін.
05 травня 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Любарського РВК з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням йому інвалідності ІІІ групи, яка пов’язана із проходженням військової служби в Афганістані під час виконання обов’язків військової служби.
Пунктом 21 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 53 від 26 травня 2017 року ОСОБА_4 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки заявником не подано документ, що свідчить про обставини поранення.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Постанова № 975), яка набрала чинності 24.01.2014.
Крім того, дані правовідносини врегульовано наказом Міноборони № 530 від 14.08.2014 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової службі, та членів їх сімей».
Відповідно п. 4.7 Наказу № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
З викладеного вбачається, що рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги належить до виключної компетанції розпорядника бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України.
Згідно п.п 1. П. 6 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до п. 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відповідно до п. 21.21 глави 21 розділу ІІ Положення «Про військово-лікарську експертизу у збройних силах України», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402 (далі - Положення № 402), за наявності тілесних ушкоджень (відсутність кінцівки, дефекти кісток черепа, рубці після поранень, наявність чужорідних тіл) у колишніх військовослужбовців - учасників бойових дій у роки Великої Вітчизняної війни, в інші періоди ведення бойових дій, у тому числі при проходженні військової служби в країнах, де велися бойові дії, а також у колишніх військовополонених у разі відсутності даних про їх медичний огляд ВЛК з цього приводу в період військової служби ці особи, незалежно від причини звільнення із Збройних Сил і ступеня придатності до військової служби у даний час, для встановлення характеру і давності тілесних ушкоджень за направленням військового комісара підлягають огляду судово-медичним експертом (за необхідності після обстеження у лікувально-профілактичному закладі). Результати медичного обстеження судово-медичним експертом заносяться в акт судово-медичного дослідження (висновок експерта) за наслідками поранення та разом з довідкою про проходження військової служби і перебування у частинах діючої армії, з посиланням на Перелік країн, посвідченням учасника бойових дій, військово-обліковими і медичними документами направляються до штатних ВЛК для встановлення причинного зв'язку поранення (каліцтва).
Також, відповідно до пункту 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
в) Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби - якщо воно одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, або одержане внаслідок правопорушення.
г) Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 N 63 Про організаційні заходи щодо застосування Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (із змінами), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Судом встановлено, що у ОСОБА_4, було виявлено – поранення, контузія, захворювання, ТАК, пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Суд зазначає, що згідно п.4.8. Наказу № 530 відповідач зобов'язаний був подати висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. У разі, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Оскільки, рішення щодо виплати грошової допомоги приймає виключно розпорядник бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України, то саме до його компетенції відноситься надання оцінки документам на предмет можливості здійснення виплати. Відповідач зобов'язаний надати лише висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та надіслати пакет документів до розпорядника коштів для прийняття відповідного рішення.
Отже, враховуючи вищевикладене приходжу до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_4, у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду війни ІІІ групи та зобов’язання Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_4, одноразової грошової допомоги у розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму як інваліду війни ІІІ групи відповідно до порядку затвердженого постановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року підлягають до задоволення.
Також, у позовній заяві міститься вимога позивача зобов'язати Міністерство Оборони України в 15-денний строк надати звіт про виконання рішення суду в цій справі.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, ухваленого не на користь суб'єкта владних повноважень є правом суду, а не його обов'язком, згідно із ч. 1 ст. 382 КАС України.
За таких підстав, суд вважає вимогу позивача про зобов'язання відповідача надати звіт про виконання рішення суду необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 10, 12, 194, 229, 241-246, 293, 295, 297, 382 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати пункт 21 рішення Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду ІІІ групи з 21 березня 2016 року, внаслідок поранення, контузії, захворювань, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.05.2017 року № 53.
Зобов’язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 одноразову грошову допомоги у зв’язку з встановленням йому інвалідності ІІІ групи внаслідок поранення, контузії, захворювань, пов’язаних з виконанням ним обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме з 21.03.2016 року відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку затвердженого Постановою КМУ від 25 грудня 2013 року № 975.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до апеляційного адміністративного суду Житомирської області протягом тридцяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Вальчук В.В.