
Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/1008/17
Провадження по справі 2-а/281/13/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2018 року смт Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Свинченко Г.Д. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконним рішення державного виконавця,-
ВСТАНОВИВ:
19.12.2017 представник позивача звернувся до суду із указаним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що управління ще 06.07.2015 надало ВПВР УДВС ГТУЮ у Житомирській області перерахунок доплати за період з 01.06.2014 по 31.07.2014 за виконавчим листом №281/3090/14 а. Позивач є розпорядником коштів нижчого рівня і здійснює будь-які платежі тільки в межах бюджетного призначення, тому не має можливості виплатити грошові кошти при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів. Просить скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 06.12.2017 у виконавчому провадженні № 55312828 та стягнення виконавчого збору.
У судове засідання представник позивача не з'явився, однак у прохальній частині його позову міститься клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав відзив на адміністративний позов УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира про визнання незаконним рішення державного виконавця, в якому просив відмовити в задоволенні позову повністю, розглядати справу без його участі.
Згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на зазначене справа розглядається без здійснення фіксування судового засідання в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 06.12.2017 старшим державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Житомирській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 281/3090/14а виданим 08.06.2015 Лугинським районним судом Житомирської області про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира провести виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.06.2014 по 31.07.2014 відповідно до розрахунків наданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області.
Частиною 3 вказаної постанови стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 12800 грн.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-19).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.26 Закону №1404-19 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Згідно з ч. 5 ст. 26 Закону №1404-19 у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до статті 27 Закону №1404-19 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
З наведених вище вимог Закону України «Про виконавче провадження» слідує, що при відкритті виконавчого провадження стягнення виконавчого збору є обов'язковим.
Згідно з п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону №1404-19 встановлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
Відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року №440 виконанню підлягають рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Як вбачається з матеріалів справи постанова Лугинського районного суду Житомирської області ухвалена 14.01.2015 і вступила у законну силу 13.05.2015, а тому в даному випадку положення вищевказаного Закону до спірних правовідносин не застосовуються.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Посилання позивача в обґрунтування позову на відсутність фінансового забезпечення та фактичну відсутність коштів у боржника не є підставою для скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином судом встановлено, що державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, а тому відсутні підстави для визнання його дій незаконними та скасування постанови.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 189, 229, 241-246, 250-251,295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира ( місцезнаходження: вул. Перемоги, буд. 55, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ: 03192767 ) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області ( місцезнаходження: майдан Соборний, 1, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ: 34900660 ) про визнання незаконним рішення державного виконавця - відмовити.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.Д. Свинченко