
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/163/18
УХВАЛА
іменем України
15 січня 2018 року м. Коростень Житомирської області
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Коренюк В.П., розглядаючи адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради Коростенського району Житомирської області та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1звернулася в Коростенський міськрайонний суд Житомирської області з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради Коростенського району Житомирської області та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 КАС України справа адміністративної юрисдикції - передачний на вирішення адміністративного суду публічно-праврий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, адміністративні суди розглядають виключно спори, які виникають між встановленим колом учасників певних визначених правовідносин.
Відповідно до Постанови Пленуму ВСС України №3 від 01.03.2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2,5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 19 Цивільного процесуального кодексу України розглядаються в порядку цивільного судочинства.
З огляду на наведене, спір носить приватно - правовий характер, під час вирішення якого, підлягають з'ясуванню обставини щодо підстав набуття або скасування права власності на спірну земельну ділянку, у зв'язку з чим, зазначені вимоги втрачають ознаки публічно-правового спору, оскільки по суті, позивач доводить своє право на землю та вимагає усунути обставини, що перешкоджають реалізації цього права.
Таким чином, виходячи з характеру позовних вимог, спірні відносини склалися між сторонами з приводу порушення права позивача щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства. Зазначені правовідносини між позивачем та відповідачем ОСОБА_2 сільською радою Коростенського району Житомирської області не є публічно-правовими та не можуть бути предметом захисту у адміністративному судочинстві.
За правилами, встановленими п.1 ч.1 ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, відповідно до частиною 5 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Керуючись ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України та Постанови Пленуму ВСС України №3 від 01.03.2013 року, суд, -
п о с т а н о в и в :
Відмовити у відкритті провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Коростенського району Житомирської області про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_2 сільської ради Коростенського району Житомирської області та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачу, що він має право звернутися до суду з даними вимогами в порядку цивільного судочинства.
Ухвала про передачу справи на розгляд іншого суду може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 299 цього Кодексу.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області ОСОБА_3