Постанова № 71587336, 16.01.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
16.01.2018
Номер справи
522/7851/17
Номер документу
71587336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/7851/17

Провадження №2-а/522/858/18

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2018 року м. Одеса

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 27.04.2017 року звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області щодо зобов'язання ГУПФУ в Одеській області вчинити дії щодо подальшого підвищення пенсії ОСОБА_1 шляхом здійснення її перерахунку та виплату, в тому числі донарахованих сум за минулий час, з 01.11.2007 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі - 2755,84 грн.; одноразової грошової винагороди за бойову готовність в розмірі 550 грн, та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 29958,01 грн.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 28.04.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.11.2007 року по 20.03.2017 року залишено без розгляду.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26.05.2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 року, позов ОСОБА_1 було задоволено : зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії з подальшого підвищення ОСОБА_1 пенсії шляхом здійснення її перерахунку та виплати, з 21.03.2017 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі - 2755,84 грн.; одноразової грошової винагороди за бойову готовність в розмірі 550 грн., та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 29958,01 грн.. Стягнуто з Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору в сумі 640 грн..

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 року вищезгадана ухвала суду 1-ї інстанції від 28.04.2017 року була скасована та справа в частині позовних вимог ОСОБА_1 до ГУПФУ в Одеській області за період з 01.11.2007 року по 20.03.2017 року була направлена для продовження розгляду.

Ухвалами Приморського районного суду м. Одеси від 21.11.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.11.2007 року по 26.10.2016 були залишені без розгляду, відкрито скорочене провадження за позовом ОСОБА_1 за період з 27.10.2016 року по 20.03.2017 року.

До суду 29.11.2017 року та 05.01.2018 року надійшли повідомлення про вручення поштового відправлення сторонам.

Відповідно до Закону України від 3 жовтня 2017 року N 2147-VIII Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції, який набрав чинності з 15.12.2017р..

Згідно п. 10 ч.1 Перехідних Положень (розділ VІІ) КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу;

Згідно ст.12 КАСУ( в ред.. що діє з 15.12.2017р.):

1. Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

2. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

3. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

5. Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

6. Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо: 3) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

10) інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження;

Ст.257 ч.1 КАС України передбачено також, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Крім того ч.1.ст.263 КАС України (ред. з 15.12.2017р.) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо:

2) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

Враховуючи перехідні положення КАС України (в редакції від 03.10.2017 року), зважаючи на те, що вказана категорія справи відноситься до справ незначної складності, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

З листопада 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років у порядку ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).

21.03.2017 року позивачем було подано до ГУ ПФУ в Одеській області заяву про перерахунок пенсії з включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія: грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі - 2 755,84 грн.; одноразової грошової винагороди за бойову готовність в розмірі 550 грн., та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 29 958,01 грн..

Листом від 30.03.2017 року № 372/Я-11 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для такого перерахунку пенсії.

Законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Також у частині 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 та. ч. 2 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно п. 7 постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до положень ст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Крім того, згідно п. 1 ч. 10-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, гарантовано право на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пп. 2 п. 5 вказаної постанови, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно пп. 3 п. 5 вказаної постанови, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

У свою чергу, одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, дохід позивача (грошове забезпечення) як застрахованої особи з якого були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески входить в дохід для обчислення пенсії.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача на підставі наданих додаткових документів, відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з доданими до неї документами, що підтверджують розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум, які безпідставно не враховані пенсійним органам під час призначення пенсії позивачу.

Суд вважає, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що виплати військовослужбовцям, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказаний висновок також узгоджується з практикою Верховного Суду України, що викладена в рішенні від 10 березня 2015 року, у справі № 21-70а15.

На підставі викладеного, враховуючи, що на всі види виплати, включені у довідку, нараховувався збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, колегія суддів дійшла висновку, що дані суми мають бути враховані при обчисленні пенсії позивача.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та вважає за можливе позов ОСОБА_1 за період з 27.10.2016 року по 20.03.2017 року задовольнити.

Питання щодо стягнення судових витрат вже було вирішено судом при винесені постанови від 26.05.2017 року.

Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 12, 32, 73, 77, 241-243, 257, 258, 262, 293, п.10 ч.1 Перехідних Положень КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа - Одеський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 27.10.2016 року по 20.03.2017 року - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) вчинити дії з подальшого підвищення ОСОБА_1 ((ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1) пенсії шляхом здійснення її перерахунку та виплати за період з 27.10.2016 року по 20.03.2017 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі - 2755,84 грн.; одноразової грошової винагороди за бойову готовність в розмірі 550 грн., та грошової допомоги при звільненні в загальному розмірі 29958,01 грн..

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повнийтекст постанови було складено 16.01.2018 року.

Суддя Л.В. Домусчі