
15.01.2018
Справа №642/5691/17
Провадження №2-а/642/52/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2018 р. суддя Ленінського районного суду м.Харкова Грінчук О. П., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини А 0501, Харківського обласного військового комісаріату, головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області, про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
представник позивача, ОСОБА_3, звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова із адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1 до військової частини А 0501, Харківського обласного військового комісаріату ,головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії, в якому з урахуванням уточнень, просив про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії, вказуючи, що позивач є учасником бойових дій , проходить військову службу за контрактом яка є державною службою особливого характеру відповідно з ч. 1 ст.2 закону України №2232-XII про військовий обов'язок і військову службу у військовій частині А 0501 і є дружиною загиблого , майора ОСОБА_4, який проходив військову службу у в/ч А 0501 яка після оголошення про проведення мобілізації в Україні перейшла на штат військового часу та внаслідок чого було змінено найменування з в/ч А 0501 на військову частину польова пошта В 6250 в Збройних сил України ,та загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 року ,виконуючи завдання під час антитерористичної операції перебуваючи безпосередньо в районі АТО , та згідно з витягом з протоколу засідання військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій,травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців від 27.03.2015р №96 поранення і причина смерті підтверджені так, пов'зані із захистом Батьківщини . До в/ч А 0501 ( в/ч пп. В 6250 ), чоловік позивача проходив службу у в/ч А 1048 (354 навчальний механізований полк) селище міського типу Десна Чернігівської області. 16.03.2015року чоловік позивача виключений із списків в/ч пп. В 6250 наказом командира в/ч пп. В 6250 № 60 від 16.03.2015 року. 01.07.2017 року в/ч пп. В 6250(код ЄДРПОУ 24976272) перейшла на найменування в/ч А 0501(код ЄДРПОУ 24976272). У позивача при шлюбі з її чоловіком, ОСОБА_4 ,народився син ,ОСОБА_5 ,ІНФОРМАЦІЯ_1. З 01.03.2015року позивачу, призначена пенсія в разі втрати годувальника на сина ,ОСОБА_5, відповідно до ст.30 закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з тим, що його батько ,майор ОСОБА_4 ,загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 при виконанні бойового завдання у визначеному районі антитерористичної операції, пенсія призначена по лінії міністерства Оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. При призначенні пенсії позивачу ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення її чоловіка, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 30%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивача за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 3098 грн.27 коп., її чоловіка. Однак, у довідках про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, які були складені Харківським обласним військовим комісаріатом (далі - Харківський ОВК) за період служби чоловіка позивача у в/ч А 1048 (354 навчальний механізований полк) від 15.07.2015року за № НОМЕР_4 та в/ч пп. В 6250 від 31.03.2015 року за № 4/980 , без зазначення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ,щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років . При підготовці Харківським ОВК відповідних документів на позивача та поданні їх до ГУ ПФУ в Харківській області , Харківський ОВК неправильно визначив розмір грошового забезпечення позивача, що враховується при обчисленні пенсії і не включив до середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії в разі втрати годувальника, отримувач пенсії - ОСОБА_1, щомісячну додаткову грошову винагороду,грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який знаходиться в особовій справі її чоловіка № НОМЕР_4 в Харківському ОВК та не виданий Харківським ОВК за заявою позивача від14.09.2017року. У подальшому, документи з неправильними відомостями щодо грошового забезпечення її чоловіка були використані ГУ ПФУ в Харківській області при обчисленні розміру призначеної пенсії позивачу на сина, ОСОБА_5, і призвели до призначення позивачу пенсії на сина, ОСОБА_5, у меньшому розмірі, ніж йому належить згідно з діючим законодавством. ГУ ПФУ в Харківській області, при розрахунку розміру призначеної пенсії позивачу на сина, ОСОБА_5, в разі втрати годувальника не було враховано щомісячну додаткову грошову винагороду,грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування які її чоловік отримував. Позивач вважає, що при визначенні розміру пенсії позивачу на сина, ОСОБА_5, в разі втрати годувальника відповідачами у справі неправомірно не включено до складу грошового забезпечення її чоловіка щомісячної додаткової грошової винагороди,грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування які її чоловік отримував у період служби, що в свою чергу призвело до неправильного розрахунку розміру пенсії позивачу на сина, ОСОБА_5, в разі втрати годувальника.
Згідно зі ст. 183-2 КАС України (редакція чинна на момент відкриття провадження за адміністративним позовом) даний позов підлягає розгляду та вирішенню у порядку скороченого провадження. При цьому суд відзначає, що оскільки матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, то спір підлягає вирішенню на підставі наявних у справі документів.
Відповідач в/ч А 0501 подав до суду заперечення в яких зазначив, що керівними документами не передбачено включення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років.
Відповідач Харківський ОВК подав до суду заперечення в яких зазначив, що законом не передбачено включення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідач ГУ ПФУ в Харківській області подав до суду заперечення в яких зазначив, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань ,щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15 років, не належать до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія в разі втрати годувальника. В довідках про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які містяться в матеріалах пенсійної справи, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15 років не включена, тому підстав для їх включення до розрахунку пенсії в разі втрати годувальника немає. Крім цього, ГУ ПФУ в Харківській області посилається на рішення Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 р., згідно якого «в положеннях першого речення частини третьої ст.63 закону № 2262-XII перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним».
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та письмові пояснення відповідачів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач , є учасником бойових дій проходить військову службу за контрактом в/ч А 0501 і є дружиною загиблого , майора ОСОБА_4, який проходив військову службу у в/ч А 0501 ЗС України,та загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 року ,виконуючи завдання під час антитерористичної операції перебуваючи безпосередньо в районі АТО , до в/ч А 0501 він проходив службу у в/ч А 1048. 16.03.2015року чоловік позивача виключений із списків в/ч пп. В 6250 наказом командира в/ч пп. В 6250 № 60 від 16.03.2015 року. 01.07.2017 року в/ч пп. В 6250(код ЄДРПОУ 24976272) перейшла на найменування в/ч А 0501(код ЄДРПОУ 24976272). У позивача при шлюбі з її чоловіком ,ОСОБА_4, народився син ,ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.
З 01.03.2015року позивачу, призначена пенсія в разі втрати годувальника на сина ,ОСОБА_5 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до ст.30 закону №2262-ХІІ у зв'язку з тим, що його батько ,майор ОСОБА_4 ,загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 при виконанні бойового завдання у визначеному районі антитерористичної операції, пенсія призначена по лінії міністерства Оборони України ГУ ПФУ у Харківській області .
При призначенні пенсії позивачу ГУ ПФУ в Харківській області врахувало грошове забезпечення її чоловіка, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 30%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивача за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 3098 грн.27 коп. Однак, у довідках про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача, які були складені Харківським обласним військовим комісаріатом (далі - Харківський ОВК) за період служби чоловіком позивача у в/ч А 1048 (354 навчальний механізований полк) від 15.07.2015року за № НОМЕР_4 та в/ч пп. В 6250 від 31.03.2015 року за № 4/980 , без зазначення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ,щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років
Копією розрахункової книжки підтверджено яка є документом сурової звітності серії ББ №003464 в/ч А 1048 та завірені печаткою в/ч А 1048 і підписом, що чоловік позивача отримував грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік.
Копією довідки в/ч А 1048 від 24.10.2017р №1640/фс підтверджено: про те, що при нарахуванні та виплаті грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги за 2013 рік капітану, ОСОБА_4 ,було нараховано та відповідно перераховано єдиний соціальний внесок та інші належні податки та внески із вищезазначених виплат.
Копією витягу з наказу №60 командира в/ч пп. В 6250 від 16.03.2015р. про виключення чоловіка позивача зі списків військової частини підтверджено: про те, що чоловіку позивача виплачувалася щомісячна додаткова грошова винагорода у розмірі 60% грошового забезпечення по 24.02.2015року.
Копією грошового атестата який є документом сурової звітності серія ЗУ № 068613, виданої в/ч пп. В 6250 ,в розділі 4. щомісячні додаткові види грошового забезпечення у пп. 4.3 підтверджено про те, що чоловіку позивача виплачувалася щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 60% місячного грошового забезпечення, в сумі 2060грн.74коп. до 24.02.2015року.
Копією довідки в/ч А 0501 від 14.09.2017р №10/831 підтверджено про те, що чоловіку позивача виплачувалася при в/ч А 0501 винагорода за безпосередню участь в атитерористичній операціі , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове страхування, в тому числі по місяцях.
Копією довідки в/ч А 0501від 14.09.2017р №10/832 підтверджено про те, що чоловіку позивача виплачувалася винагорода за безперервну військову службу 15 років у сумі 545 грн. 00 коп., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.
Копією витягу з наказу командира в/ч А0501 №169 від15.08.2014р. підтверджено про те, що чоловіку позивача виплачувалася грошова винагорода за тривалість безперервної військової служби строком 15 років у розмірі одного посадового окладу і окладу за військовим званням.
12.10.2017року позивач, звернувся із заявою до в/ч А 0501 в якій просив в/ч А 0501 скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, ОСОБА_4, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років які ОСОБА_4 отримував під час служби в в/ч А 0501, і з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та подати нову довідку до Харківського ОВК».
В/ч А 0501 31.10.2017року надано відповідь про відсутність підстав для включення щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років, у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Позивач 17.10.2017року звертався до Харківського ОВК з заявою про усунення порушень, щодо оформлення та подання документів для призначення пенсії до ГУ ПФУ в Харківській області, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_4 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_4 отримував згідно наказів командира в/ч А1048 № 1231 від 04.06.2013 року та № 104 від 05.06.2013 року тобто за 24 останні календарні місяці служби в в/ч А 1048 перед загибеллю, і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Також позивач просив Харківський ОВК після отримання від в/ч А 0501нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4, які ОСОБА_4 отримував за 24 останні календарні місяці служби перед загибеллю, в в/ч пп. В 6250 ( в/ч А 0501 ), і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років, включити в розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії, отримувач пенсії-ОСОБА_1 на сина, ОСОБА_5 в разі втрати годувальника за загиблого батька ,ОСОБА_4, щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років, подати зазначену довідку до ГУ ПФУ в Харківській області.
Харківський ОВК 04.11.2017року надав відповідь згідно якої законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди , грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років в розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії-ОСОБА_1 на сина ОСОБА_5 в разі втрати годувальника за загиблого батька, ОСОБА_4.
12.10.2017року позивач звертався до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою в якій просив ГУ ПФУ в Харківській області після отримання від Харківського ОВК нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4 з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення за 2013р., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013р з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та нової довідки від в/ч А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди , винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на сина, ОСОБА_5 ,в разі втрати годувальника відповідно до закону №2262-ХІІ в розмірі який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди , винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років ,грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2013роки з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
ГУ ПФУ в Харківській області 30.10.2017року надано відмову в проведенні призначення з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Відповідно до пунктів 1,2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення військовослужбовців входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
ПостановоюКабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (з наступними змінами) встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду (далівинагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 7 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» ( далі постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої повязана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 закону України №2011-XII, а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина першастатті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Постановами КМ України від 04.06.2014 р. №158: від 31.01. 2015 р. № 24: від 20.01.2016р. №18, встановлена грошова винагорода за участь в антитерористичних операціях.
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1.05.2014 р. в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 грн., у розрахунку на місяць.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.
Пунктом 1 наказу Міністерства оборони України від 12.06.2014 р. № 383 «Про виплату винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України» (діючого на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено виплачувати військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою починаючи з 1 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Місячне грошове забезпечення для розрахунку цієї винагороди обчислюється, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі у зазначених операціях і заходах.
Правила виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби, затвердженим наказом від 11.06.2008 №260 Міноборони Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям ЗСУ та деяким іншим особам.
32.1.- Особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода в таких розмірах:строк безперервної календарної військової служби 25 років, розмір винагороди(посадовий оклад і оклад за військовим званням) -2,0. Винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачується за місцем штатної служби за наказом командира військової частини. У наказі на підставі особової справи військовослужбовця визначаються строк його безперервної календарної військової служби та розмір винагороди.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ (до одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: Винагорода за тривалість безперервної військової служби, у розмірі (посадовий оклад і оклад за військовим званням) в залежності від прослужених кількості років.
Відповідно до ст.30 закону №2262-ХІІ право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Батьки військовослужбовців, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років, за наявності страхового стажу не менше 25 років - для чоловіків і не менше 20 років - для жінок.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються:
а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) або є інвалідами;
в) батьки та дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), або якщо вони є інвалідами.
Відповідне зниження пенсійного віку жінкам, установлене абзацом першим цього пункту, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року;
г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;
д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого
годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.
Дружина (чоловік) годувальника, померлого внаслідок причин, зазначених в пункті "а" статті 20 цього Закону, незалежно від того, працює вона (він) чи ні, має право на пенсію в разі втрати годувальника.
Вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі (крім курсантів і слухачів військово-навчальних закладів та навчальних закладів органів внутрішніх справ і державної пожежної охорони), стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23-річного віку.
У разі смерті осіб, зазначених у пунктах "а"-"д" статті 1-2 цього Закону, які загинули (померли) при виконанні службових обов'язків під час проходження військової служби, служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаного під час виконання цих обов'язків, і були посмертно нагороджені державними нагородами України або колишнього Союзу РСР, непрацездатні члени сім'ї осіб, зазначені в частині четвертій цієї статті, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника, мають право на встановлення до пенсії надбавки за умов та в розмірах, що встановлюються Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною"
Відповідно до ч. а ст.36 закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: членам сімей військовослужбовців, … інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім'ї,
пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;
Відповідно до ст.37 закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам
сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини першої ст.43 закону № 2262-XII та згідно з п. 7 ПКМ України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( далі - постанова №393) обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне.
Відповідно до ч. 7 ПКМ України від 17.07.1992р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» ( далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне.
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ( далі Закон № 1058-ІV) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно п. 1.2 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міноборони від 11.06.2008 №260, до складу грошового забезпечення входять:посадовий оклад, оклад за військовим званням;щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою КМУ від 22.12.2010р. № 1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Зазначений Перелік не містить таких видів виплат, як щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15 років які чоловік позивача отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
В силу ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно постанови Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі №21-2942а15 щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Згідно постанови Верховного Суду України від 10.03.2015р. у справі №21-70а15 аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Згідно постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 р. у справі № 21-430а11, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Із зазначених вище підстав суд вважає, що пенсія позивачу в разі втрати годувальника, на сина, ОСОБА_5, повинна виплачуватись в розмірі який обчислений з грошового забезпечення до якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15 років які її чоловік отримував у період служби з яких нараховані і сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачами не надано доказів наявності підстав для не врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу в разі втрати годувальника, на сина ОСОБА_5 щомісячної додаткової грошової винагороди , грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань ,винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років які її чоловік отримував у період служби і з яких нараховані і сплачені страхові внески ,тому вимога щодо визння протиправними дії (бездіяльність) в/ч А 0501 щодо не складання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та вимога щодо визння протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо не складання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі і з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом не
пропущено строку, визначеного ч.2 ст.122 КАС України, оскільки позивач просить здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 08 травня 2017року, тобто в межах 6-місячного строку звернення до суду.
Крім того, позивач, звертаючись до суду із позовом, порушив питання про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Відповідно до ч. 1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин, суд приходить до висновку, що позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-9, 77, 257, 244-246, 262, 263, 382 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до військової частини А 0501, Харківського обласного військового комісаріату, головного Управління Пенсійного фонду України у Харківській області, про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини А 0501 щодо не складання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 15 років які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо не складання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_4, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_4 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати військову частину А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі, яка містить, щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат(код ЄДРПОУ08166355) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), подати протягом трьохтижневого строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат(код ЄДРПОУ08166355) після отримання від військової частини А 0501 (код ЄДРПОУ 24976272) довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у середній розмір додаткових видів грошового забезпечення розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії в разі втрати годувальника, отримувач пенсії - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 15 років, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області(код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідок про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем загибелі на військовій службі, призначити та виплачувати пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) на сина ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3) в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 15 років, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, здійснити виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_2) недоплаченої частини основного розміру пенсії на сина ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_3) з 08 травня 2017року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Постанова може бути оскаржена сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня ії проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Грінчук О. П