
Справа № 401/2940/17;
Провадження № 2-а/401/19/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.01.2018 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
- головуючий суддя - Андріянов О.В.;
За участю - секретаря - Суботніцької О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного провадження в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 Анварінви до Світловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернуся до суду із позовом про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Просить суд: визнати дії відповідача щодо неврахування при обчисленні та призначенні пенсії державного службовця виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 11301,82 грн., індексації заробітної плати в сумі 10996,47 грн., заробіток за час відпустки в сумі 5740,12 грн., компенсацію за невикористану відпустку в сумі 914,65 грн., допомоги в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в сумі 2884,50 грн., неправомірними; зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, із застосуванням процентного показника заробітної плати, визначеного законодавством на момент первинного призначення пенсії та збереження базового місяця для визначення індексації пенсії та зобов’язати відповідача виплатити пенсію державного службовця з урахуванням виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію державного службовця, але відповідачем при призначенні та обрахуванні пенсії не були враховані виплати, з яких були сплачені страхові внески позивачем, в зв’язку із чим вона звернулася 18.05.2017 р до відповідача з вимогою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням вказаних виплат та їй в цьому було відмовлено.
Відповідач подав письмові заперечення, позовні вимоги не визнав так як вважає свої дії правомірними, нарахування пенсії відбулося на підставі наданих позивачем довідок, згідно вимог чинного законодавства та відповідач пропустив 6-ти місячний строк звернення до суду із позовом.
Ухвалою від 16.11.2017 р. позовна заява залишалася без руху.
Провадження у справі було відкрите 29.11.2017 р., розгляд справи був призначений в порядку скороченого провадження.
Ухвалою суду від 20.12.2017 р., в зв’язку із набранням чинності нової редакції КАС України, було визначене про спрощений розгляд справи.
Ухвалою суду від 15.01.2018 р. представнику відповідача було відмовлено у задоволенні клопотання про судовий розгляд справи.
Справа розглядається в порядку спрощеного провадження, без виклику сторін, на підставі наявних доказів.
Під час розгляду справи судом було встановлено, що позивачеві 04.12.2012 р. була нарахована відповідачем пенсія державного службовця, без врахування виплат, здійснених за місцем роботи позивача, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 11301,82 грн., індексації заробітної плати в сумі 10996,47 грн., заробіток за час відпустки в сумі 5740,12 грн., компенсацію за невикористану відпустку в сумі 914,65 грн., допомоги в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в сумі 2884,50 грн.
Виходячи із наданих відповідачем доказів, довідки № 98 від 03.12.2012 р., видану виконавчим комітетом Власівської селищної ради про доходи, позивачем подавалися відомості про наявні таких доходів, які не були взятті відповідачем до уваги на час призначення пенсії.
Встановлені судом фактичні обставини справи підтверджуються наступними належними та допустимими доказами: копією пенсійного посвідчення; довідка № 51 виконавчого комітету Власівської селищної ради про отримані доходи від 14.06.2017 р.; копія заяви про перерахунок пенсії від 18.05.2017 р.; копія листа відповідача № 2826/02-25 від 23.05.2017 р.; копія заяви позивача від 24.05.2017 р.; копія листа відповідача № 3032/02-25 від 31.05.2017 р.; копія повідомлення про призначення пенсії від 04.12.2012 р.; копії довідок № 97 та № 98 від 03.12.2012 р. виконавчого комітету Власівської селищної ради про отримані доходи.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), пенсію державним службовцям призначають у розмірі 80-90% від сум їхньої заробітної плати, на які нараховують страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 33 вказаного Закону (в редакції на час призначення пенсії), заробітна плата держслужбовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки на вислугу років та інших надбавок. Посадові оклади державним службовцям установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов’язків.
У відповідності до ч. 7, ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), умови оплати праці державних службовців, розмірі їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначалися Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст. 40 даного Закону вбачається, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України, за № 865, від 31.05.2000 р. (чинної на час призначення пенсії), установлено, що розмір виплат, крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, яке було чинне на час призначення пенсії, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином відповідачем, під час обрахування та призначення пенсії відповідачу, повинно було бути враховані виплати, які позивач отримував у вигляді доходу за місцем державної служби, та з яких ним були сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії
До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Відповідно до ч. 2, ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ч.1, ст.77 КАС України – кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення,крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2, ст. 77 КАС України на суб’єкта владних повноважень покладено обов’язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 2, ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у судовому засіданні було встановлено, що відповідач діяв у порушення ст. 19 Конституції України та наведених норм права, що встановлюють порядок обрахування пенсії державному службовцю, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2, ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Судом встановлено, що позивачка дізналася про порушення свого права з листа відповідача від 23.05.2017 р., яким їй було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, а тому, звернувшись до суду із позовом 15.11.2017 р., позивачкою не були порушені строки звернення до суду із позовом.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо врахування у подальшому із застосуванням процентного показника заробітної плати, визначеного законодавством на момент первинного призначення пенсії та збереження базового місяця для визначення індексації пенсії, в зв’язку із тим, що захист прав позивача у такий спосіб, у майбутньому, не може бути застосований судом до настання події порушення суб’єктивного права позивача відповідачем та настання відповідного делікту, що буде надавати підстави позивачу за зверненням за захистом своїх порушених прав.
Судові витрати по справі у вигляді сплаченого позивачем судового збору повинні бути стягнуті, відповідно до ч. 1, ст. 139 КАС України, на користь позивача з відповідача, за рахунок бюджетних асигнувань останнього.
Керуючись ст. ст.: 139, 241-246, 257, 262-263, 293, 295, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Світловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області; 27502, м. Світловодськ, вул. Холодноярська, б. 1 – «в»; код ЄДРПОУ: 40388620 щодо неврахування в розрахунок пенсії виплат, здійснених ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешкає: 27552, с. Власівка м. Світловодська Кіровоградської області, вул. Молодіжна, б. 1-«а», кв. 30; ІПН: НОМЕР_1, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 11301,82 грн., індексації заробітної плати в сумі 10996,47 грн., заробіток за час відпустки в сумі 5740,12 грн., компенсацію за невикористану відпустку в сумі 914,65 грн., допомоги в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в сумі 2884,50 грн.
Зобов’язати Світловодське об’єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, з 04.12.2012 року, з врахуванням виплат, з яких були сплачені страхові внески позивачем, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 11301,82 грн., індексації заробітної плати в сумі 10996,47 грн., заробіток за час відпустки в сумі 5740,12 грн., компенсацію за невикористану відпустку в сумі 914,65 грн., допомоги в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю в сумі 2884,50 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Допустити до негайного виконання судове рішення в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути зі Світловодського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений під час звернення до суду судовий збір в сумі 640,0 грн.
На рішення суду протягом 30 днів може бути подана апеляційна скарга.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_2