
Справа № 350/1985/17
номер провадження 2-а/350/18/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2018 року смт. Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючої судді Калиній Г.В.
секретаря судового засідання Юречко Т.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У своєму адміністративному позові ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи з 31 серпня 2017 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто показник який застосовується у 2017 році та становить 3764 гривні 40 копійок, а також зобов'язати відповідача виплачувати йому пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи з 31 серпня 2017 року, з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в зазначеному розмірі.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що з 09 серпня 2011 року йому призначено пільгову пенсію за віком по Списку №2 відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». До заяви він долучив довідку про стаж роботи та про заробітну плату.
30 серпня 2017 року він звернувся до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи з 31 серпня 2017 року, з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні , з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто показник який застосовується у 2017 році та становить 3764 гривня 40 копійок.
Листом від 11 вересня 2016 року йому відмовлено у призначенні такого виду пенсії у зв’язку з тим, що з 09 серпня 2011 року йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 із зниженням пенсійного віку. Підстав для переведення його із вказаного виду пенсії на пенсію за віком немає бо таке переведення не передбачено чинним законодавством.
Вважає такі дій відповідача неправомірними оскільки ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право виходу на пенсію мають чоловіки після досягнення 60 років, тобто з 29 серпня 2014 року у нього виникло право на призначення пенсії за віком згідно вказаної норми Закону.
Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим законом, на інший. В такому випадку показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Йому було призначено пенсію відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» , який передбачає інші підстави призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» він звернувся до відповідача вперше 31 серпня 2017 року.
До того ж, після призначення пенсії на пільгових умовах він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески.
На даний час він досягнув шістдесятирічного віку та має достатньо трудового стажу, а таму будь-які підстави для відмови у призначенні йому пенсії на підставі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні.
Крім того, з урахуванням вимог ст. 40 вказаного Закону, відповідач при призначені пенсії повинен застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто показник який застосовується у 2017 році та становить 3764 гривня 40 копійок.
У судове засідання позивач не з»явився, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не прибув також, направив суду відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що позивачу з 2011 року було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п 2. б ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при загальному стажі роботи 39 років 1 місяць 14 днів та пільговому стажі роботи по списку № 2 10 років 5 місяців 21 день. При цьому пенсія відповідачу була призначена із зниженням пенсійного віку, тобто до досягнення ним 60 років. Отже пенсія позивачу призначена. У зв’язку з цим позовні вимоги про призначення пенсій за віком є безпідставними, оскільки такий вид пенсії позивачу вже призначено і така пенсія йому виплачується по даний час.
Підстави для застосування нового показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки відсутні, оскільки позивач не звертається за призначенням жодного з видів пенсії, передбачених ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення з таких підстав.
Позивач ОСОБА_1 народився 28 серпня 1954 року, що підтверджується копією його паспорта (а. с. 6).
09 серпня 2011 року позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 із зниженням пенсійного віку, що підтверджується копією заяви про призначення пенсії (а. с. 12), копією протоколу № 2241 від 04 червня 2012 року (а. с. 13). Зазначені обставини також не заперечуються відповідачем, що вбачається з відзиву на адміністративний позов.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
За Законом України «Про пенсійне забезпечення» призначаються:
а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років;
б) соціальні пенсії.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). Пунктом 16 Розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
У частині 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За правилами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок призначення пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14, де визначено, що показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Судом встановлено, що з 09 серпня 2011 року позивач отримує пенсію за віком, призначену йому на пільгових умовах згідно статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 30 серпня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою саме про призначення пенсії за віком, згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший.
Відповідно, враховуючи, що пенсія позивачеві була призначена на пільгових умовах відповідно до 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувсь вперше. Дії відповідача щодо відмови у призначенні йому пенсії з 30 серпня 2017 року за віком відповідно до ст. 26, частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком є протиправними.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у призначенні пенсії з 30 серпня 2017 року за віком відповідно до ст. 26, частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та необхідність зобов’язати Калуське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області призначити позивачу пенсію за віком на загальних підставах з дати звернення з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону, з урахуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, провести перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою та призначеною пенсією.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач поніс документально підтверджені судові витрати у виді судового збору в розмірі 640 гривень, які слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, у зв’язку з повним задоволенням позовних вимог.
Керуючись статтями 241, 242 -246, 255 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України Івано - Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за матеріалами пенсійної справи, з 31 серпня 2017 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто показник який застосовується у 2017 році та становить 3764 гривня 40 копійок.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за матеріалами пенсійної справи, з 31 серпня 2017 року з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні , з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто показник який застосовується у 2017 році та становить 3764 гривня 40 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 640 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 11 січня 2018 року.
Суддя Г.В. Калиній