
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 січня 2018 року № 826/15878/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., за участі секретаря судового засідання Карпенка Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач)
до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної
адміністрації),
Постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами
виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної
адміністрації)
Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації
про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просить:
- зобов'язати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) визначити кількість, склад, властивості, ступінь небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини відходів звалища, що знаходиться на землях комунальної власності по вул.200-та Садова (на Воскресенських садах, у Дніпровському районі міста Києва) та займає територію південного схилу дамби колектору дощової каналізації і яру навпроти земельної ділянки НОМЕР_3 (садівниче товариство «Аерофлот»);
- зобов'язати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) взяти на облік ці відходи;
- зобов'язати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) прийняти рішення про подальше поводження з цими відходами;
- зобов'язати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) забезпечити ліквідацію звалища цих відходів з місця його нинішнього перебування.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що позивач є власником земельної ділянки по АДРЕСА_2 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва, поруч з якою виникло сміттєзвалище. Позивач неодноразово звертався із заявами до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та до Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації стосовно вжиття заходів для ліквідації сміттєзвалища. Указані заяви перенаправлялися до різних структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Однак, жодних дій щодо ліквідації сміттєзвалища вжито не було, що порушує конституційне право позивача на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) у письмовому запереченні на позовну заяву та її представники в судовому засіданні зазначили про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення з огляду на те, що сміттєзвалище знаходиться на земельній ділянці АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва, яка згідно з базою даних міського земельного кадастру на підставі рішень Київської міської ради від 30.01.2003 №251/411 та від 21.10.2004 №599/2009 передана в приватну власність ОСОБА_2 для ведення садівництва. Таким чином, земельна ділянка з розташованими на ній відходами має власника - ОСОБА_2 Відповідно до статті 319 Цивільного Кодексу України ОСОБА_2 як власник користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, а тому Київська міська державна адміністрація не має права вчиняти будь-які дії стосовно згаданого сміттєзвалища.
Надалі представники виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зазначили, що сміттєзвалище знаходиться на території садового товариства "Аерофлот", яке й повинне вживати заходів щодо його ліквідації.
До участі у справі судом залучено відповідачами постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Дніпровську районну в місті Києві державну адміністрацію.
Представники зазначених відповідачів до суду не прибули, пояснень щодо суті спору не надали, хоча належним чином повідомлені про судовий розгляд справи.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки АДРЕСА_2 (садівниче товариство «Аерофлот») на Воскресенських садах у Дніпровському районі міста Києва, що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4.
Поруч із його земельною ділянкою знаходиться земельна ділянка АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва, яка належить ОСОБА_2, що підтверджується матеріалами справи.
Поруч з указаними земельними ділянками розташоване сміттєзвалище, на підтвердження чого позивачем надано до суду фото садових ділянок НОМЕР_3, НОМЕР_5 та прилеглої до них території, а також витяги з публічної кадастрової карти згаданих земельних ділянок (http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta), скріншот з Google-мапи м.Києва (Дніпровський район, Воскресенські сади), фрагмент супутникової (гібридної) Яндекс-мапи м.Києва, ситуаційний план розташування сміттєзвалища та інших об'єктів, ситуаційний план розташування сміттєзвалища та інших об'єктів Садівничого товариства «Аерофлот»
До земельної ділянки, на якій розміщене сміттєзвалище, примикає земельна ділянка, на якій знаходиться дамба водостічного колектору, поруч знаходяться водоочисні споруди дощової каналізації «Райдужні», балансоутримувачем якого є комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м.Києва «Плесо» (далі - КП «Плесо»).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до відповідачів стосовно вжиття заходів щодо ліквідації вказаного сміттєзвалища.
Листами Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації від 26.04.2016 №103-103/ОП/В-434-3174, від 12.05.2016 №103-ОП/В-10331/1-3602 та від 17.05.2016 №103-ОП/В-10331/1-3635 позивача повідомлено про те, що перевірку фактів щодо незадовільного санітарного стану території, прилеглої до водойми біля садової ділянки НОМЕР_5 на Русанівських садах доручено здійснити КП «Плесо».
Листом від 12.05.2016 № 1300 КП «Плесо» повідомило позивача про підтримання його пропозиції щодо створення комісії для вирішення питання ліквідації сміттєзвалища, яку має створити Дніпровська районна в м.Києві державна адміністрація із залученням голови садівничого товариства «Аеропорт».
Листом від 20.05.2016 № 1377 КП «Плесо» повідомило позивача, що станом на 18.05.2016 ставок, біля якого систематично скидається будівельне сміття, не передано на баланс підприємства і на його балансі не обліковується, тому територія навколо ставка не знаходиться в підпорядкуванні підприємства. Також зазначено, що КП «Плесо» підпорядковується земельна ділянка, на якій розміщуються очисні споруди зливових вод «Райдужні», які розташовані поза межами території, на якій утворилося сміттєзвалище. Інша територія, що примикає до сміттєзвалища, будь-кому у власність та в користування не надана, тому відповідно до статті 19 Земельного кодексу України перебуває у запасі.
У згаданому листі також зазначено, що відповідно до пунктів «й» та «м» статті 20 Закону України «Про відходи» та пункту 6 статті 16 і пункту 5 статті 20 Закону «Про місцеві державні адміністрації» забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів, а також організація збирання і видалення побутових та інших відходів, та здійснення контролю за додержанням санітарних правил, збиранням, утилізацією і благоустрою віднесено до повноважень місцевих державних адміністрацій, зокрема Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації.
Листом від 16.06.2016 №103-103/В/С-434/1-4620 Дніпровська районна в м.Києві державна адміністрація повідомила ОСОБА_1 про вжиття заходів стосовно створення комісії щодо перевірки фактів, викладених в його листах про створення сміттєзвалища.
Листом Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.08.2016 №057024-097/В-1755-8212 підтверджується наявність сміттєзвалища біля земельної ділянки АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києві.
Листом Державної екологічної інспекції у м.Києві від 06.07.2016 №2492-08/20 також підтверджується, що на земельній ділянці на схилі дамби водостічного колектору водоочисних споруд «Райдужні» приблизно площею 0,06 га знаходиться сміттєзвалище відходів різного морфологічного складу. Зазначено, що частина земельної ділянки належить до категорії земель, ненаданих у власність чи користування, а частина дамби водостічного колектору водоочисних споруд «Райдужні» належить КК «Київавтодор». З урахуванням викладеного повідомлено, що відповідно до законодавства контроль за виявленням та ліквідацією безхазяйних відходів повинні здійснювати районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування спільно з відділами благоустрою, тому голову Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації та КК «Київавтодор» зобов'язано вжити заходів щодо ліквідації сміттєзвалища уздовж водостічного колектору водоочисних споруд «Райдужні» та приведення території в належний стан.
Згідно з листом Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 09.09.2016 №064-064/В-339/1-1849 сміттєзвалище по вул.200-та Садова біля садової ділянки НОМЕР_3 на Воскресенських садах не розміщене на території садівничого товариства «Аерофлот», що у Дніпровському районі.
Листами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 05.01.2017 №003-В-10331/3,/4 та від 16.05.2017 №003-В-272/2 підтверджується, що земельна ділянка площею 0,22 га по вул.200-ій Садовій в м.Києві згідно з базою даних міського земельного кадастру не обліковується за жодним із балансоутримувачем чи землекористувачів. Водночас указаними листами ОСОБА_1 повідомлено про те, що Дніпровська районна в м.Києві районна державна адміністрація звернулася до Київської міської ради з проханням фінансування заходів з ліквідації сміттєзвалища, а роботи з прибирання твердих побутових відходів буде розпочато при сходженні снігового покрову.
Листом від 25.10.2017 №064-08/В-8558-9027 Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) також повідомив позивача про те вищевказана земельна ділянка не обліковується за жодним із балансоутримувачем чи землекористувачем. Відповідно до Правил благоустрою м.Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 утримання та благоустрій земель міста забезпечує виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація). Враховуючи вищевикладене, Дніпровською районною в м.Києві державною адміністрацією підготовлено та направлено ініціативний лист до Київської міської ради з проханням вирішити питання щодо ліквідації сміттєзвалища за вищевказаною адресою.
За наведених вище обставин суд дійшов висновку, що земельна ділянка, на якій розміщене сміттєзвалище, не перебуває у власності чи користуванні громадян чи юридичних осіб, а знаходиться на землях комунальної власності. Власника відходів, що містяться на цьому сміттєзвалищі в установленому порядку не визначено, тому ці відходи є безхазяйними. Відтак, сміттєзвалище є несанкціонованим.
У ході розгляду справи судом не здобуто доказів щодо виявлення власника цих відходів та вжиття будь-яких заходів щодо ліквідації згаданого сміттєзвалища.
Незважаючи на неодноразові звернення позивача до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та інших місцевих органів влади щодо ліквідації згаданого сміттєзвалища, указане питання свого вирішення не знайшло.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Статтею 16 Конституції України передбачено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Згідно зі статтею 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги та не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має
намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Власник відходів - фізична або юридична особа, яка відповідно до закону володіє, користується і розпоряджається відходами.
Поводження з відходами - дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.
Суб'єктами права власності на відходи відповідно до статті 9 Закону України «Про відходи» є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
Територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).
Держава є власником відходів, що утворюються на об'єктах державної власності чи знаходяться на території України і не мають власника або власник яких невідомий (крім відходів, зазначених у частині другій цієї статті), а також в інших випадках, передбачених законом. Від імені держави управління відходами, що є державною власністю, здійснюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.
Суб'єкти права власності володіють, користуються і розпоряджаються відходами в межах, визначених законом.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про відходи» відходи, щодо яких не встановлено власника або власник яких невідомий, вважаються безхазяйними.
З метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів виявлені безхазяйні відходи беруться на облік.
Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відходи, щодо яких встановлено власника, беруться на облік відповідно до вимог цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1217 затверджено Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 Порядку Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено утворити на місцях постійно діючі комісії з питань поводження з безхазяйними відходами.
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини, вживає заходів до визначення власника відході. У разі необхідності для визначення власника відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти та експерти. За результатами своєї роботи комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами.
Тобто, право власності на безхазяйні відходи у випадку їх розміщення на території в межах населеного пункту набуває територіальна громада даного населеного пункту.
Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відносить ся організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку.
Статтею 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено розроблення та затвердження відповідними органами місцевого самоврядування Правил благоустрою території населеного пункту - нормативно-правового акту, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території для кожного конкретного населеного пункту.
Разом з цим згідно з пунктом 4.1 статті 20 Закону України «Про відходи» до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить, поміж іншого, забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ від ходів самостійно або за рішенням уповноважених на те органів. За змістом частини другої статті 20 цього ж Закону суб'єктом повноважень, перелічених в частині першій, визначено, зокрема, Київську міську державну адміністрацію.
Відповідно до пункту «и» частини першої статті 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами також забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Крім того, статтею 22 Закону України «Про відходи» Київську міську державну адміністрацію віднесено до числа уповноважених органів виконавчої влади (найнижчого рівня) у сфері поводження з відходами.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про відходи» державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 №2034 затверджено Порядок ведення державного обліку та паспортизації відходів (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку, цей Порядок встановлює єдині правила ведення державного обліку та паспортизації відходів, дія яких поширюється на підприємства, установи організації всіх форм власності, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, діяльність яких пов'язана з утворенням відходів та здійсненням операцій поводження з ними (далі - підприємства).
Відповідно до абзацу 1 пункту 4 Порядку первинний облік відходів ведуть підприємства відповідно до типових форм первинної облікової документації (картки, журнали, анкети) з використанням технологічної, нормативно-технічної, планово-економічної, бухгалтерської та іншої документації.
Згідно з абзацом 3 пункту 4 Порядку джерелом первинної інформації про безхазяйні відходи є акт комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, складений згідно з Порядком виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1217.
Відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку, підприємства заповнюють форми державної статистичної звітності на підставі документів первинного обліку і подають їx в установленому порядку територіальним органам державної статистики.
Таким чином, той самий акт, який комісія з питань поводження з безхазяйними відходами згідно з пунктом 7 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів передає до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами, є одночасно і приводом для взяття відходів на облік. В населеному пункті його проводить місцева територіальна громада, яка здійснює свої обов'язки через органи місцевого самоврядування.
У місті Києві виконавчий орган Київської міської ради, виконуючи паралельно функції місцевої державної адміністрації, організовує взяття відходів на облік і веде такий облік. Після передачі форм державної статистичної звітності територіальним органам державної статистики процедуру взяття відходів на облік можна вважати в цілому завершеною.
Відповідно до частини десятої статті 12 Закону України «Про відходи» у разі отримання звернення (повідомлення громадян про виявлення безхазяйних відходів), Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування зобов'язані визначити кількість, склад, властивості, вартість відходів, рівень їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вжити заходів для визначення власника відходів.
Відповідно до пункту 6 Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та вживає заходів до визначення власника відходів.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі функції і повноваження в межах, визначених законами, здійснюють виконавчі органи рад, що створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами.
Відповідно до статей 9-10-1 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» у місті Києві діє представницький орган місцевого самоврядування - Київська міська рада. Рішенням Київської міської ради від 09.09.2010 №7/4819 «Про питання організації управління радами в місті Києві») вирішено не утворювати районні в місті Києві ради.
Київська міська рада має власний виконавчий орган, який утворюється Київською міською радою. Виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади (місцевої державної адміністрації), що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.
Так, на рівні органів місцевого самоврядування територіальну громаду міста Києва представляє Київська міська рада та її виконавчий орган (Київська міська державна адміністрація), який паралельно виконує функції органу державної виконавчої влади - місцевої державної адміністрації.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.01.2011 № 121 «Про реалізацію районними в місті Києві державними адміністраціями окремих повноважень» доручено районним в місті Києві державним адміністраціям реалізовувати окремі повноваження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надані виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) згідно з Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими актами законодавства згідно з додатком.
Згідно з додатком №4 до цього розпорядження «Перелік повноважень у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку» на районні в місті Києві державні адміністрації покладено, поміж іншого:
- контроль за належною організацією та здійсненням збирання та транспортування побутових відходів на території відповідного контролю;
- організацію благоустрою території відповідного району, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою, у т.ч. виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.12.2007 №1723 створено постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами та затверджено Положення про постійно діючу комісію з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - Положення №1723).
Згідно з пунктом 1.2 Положення №1723 безхазяйними вважаються відходи, що не мають власника або власник яких невідомий (далі - відходи).
Власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено відходи, зобов'язані повідомити про них виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) (пункт 1.3 Положення №1273).
Відповідно до пункту 2.2 Положення №1273 заяви (повідомлення) про факти виявлення відходів подаються до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та розглядаються на черговому (позачерговому) засіданні постійно діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (далі - комісія).
Пунктом 2.3 Положення №1273 також визначено, що комісія визначає кількість, склад, властивості, вартість відходів, ступінь їх небезпеки для навколишнього середовища і здоров'я людини та вживає заходів до визначення власника відходів.
У разі необхідності для визначення власника відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти та експерти.
За результатами своє роботи комісія складає акт, який передається до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для вирішення питання про подальше поводження з відходами (пункт 2.4 Положення №1273).
Згідно з пунктом 2.5 Положення №1273 на підставі акта комісії виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) приймає рішення щодо подальшого поводження з відходами та в разі необхідності порушує справу про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про відходи, та відшкодування заподіяної шкоди.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Згідно з приписами частини другої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів віднесено організацію забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів.
Рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила №1051/1051), розділ 7 яких містить вимоги до санітарного очищення території.
Відповідно до пункту 7.1.1 цих Правил збирання і вивезення відходів, очистка території в місті Києві регулюються Законом України «Про відходи».
Згідно з пунктом 7.2.3 Правил №1051/1051 відходи, що не мають власника або власник яких невідомий, вважаються безхазяйними. Порядок виявлення та обліку безхазяйних відходів визначається Кабінетом Міністрів України.
Визначення режиму використання безхазяйних відходів покладається на районні у м.Києві ради, Київську міську раду та їх виконавчі органи.
Виконавчі органи районних у м.Києві рад та Київської міської ради ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.
Відтак, аналіз викладених вище приписів законодавства дає підстави суду дійти висновку про те, що саме виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) визначено органом, який безпосередньо уповноважений вирішувати питання поводження з безхазяйними відходами на території міста Києва, а також забезпечувати ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Ураховуючи вищевикладене та те, що земельна ділянка за адресою: вул.200-та Садова (на Воскресенських садах у Дніпровському районі м.Києва), яка займає територію південного схилу дамби колектору дощової каналізації і яру навпроти земельної ділянки АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва, яка перебуває у комунальній власності і на якій розташоване несанкціоноване сміттєзвалище, власника відходів на якому не встановлено, а виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) не вживає установлених законодавством заходів стосовно ліквідації цього сміттєзвалища, суд дійшов висновку про необхідність задовольнити вимоги позивача про зобов'язання виконавчого органу Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) в установленому порядку взяти на облік ці відходи, прийняти рішення щодо подальшого поводження з ними та забезпечити ліквідацію сміттєзвалища за вказаною адресою.
Задоволення цих вимог суд вважає достатнім для поновлення порушеного права позивача, тому у задоволенні решти вимог вважає за необхідне відмовити.
Зважаючи на викладене, понесені позивачем судові витрати у зв'язку зі сплатою ним судового збору підлягають відшкодуванню йому у розмірі 1 653, 60 грн.
Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Зобов'язати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) (01004, м.Київ, вул.Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) взяти на облік відходи, що містяться на несанкціонованому сміттєзвалищі на земельній ділянці за адресою: вул.200-та Садова (на Воскресенських садах у Дніпровському районі міста Києва), займає територію південного схилу дамби колектору дощової каналізації і яру та навпроти земельної ділянки АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва.
3.Зобов'язати виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) (01004, м.Київ, вул.Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) прийняти рішення про подальше поводження з відходами, що містяться на несанкціонованому сміттєзвалищі на земельній ділянці за адресою: вул.200-та Садова (на Воскресенських садах у Дніпровському районі міста Києва), займає територію південного схилу дамби колектору дощової каналізації і яру та навпроти земельної ділянки АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва.
4.Зобов'язати виконавчий орган Київської міської державної адміністрації (Київську міську державну адміністрацію) (01004, м.Київ, вул.Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) забезпечити ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища на земельній ділянці за адресою: вул.200-та Садова (на Воскресенських садах у Дніпровському районі міста Києва), займає територію південного схилу дамби колектору дощової каналізації і яру та навпроти земельної ділянки АДРЕСА_3 (садівниче товариство «Аерофлот») у Дніпровському районі міста Києва.
5.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6.Присудити з бюджетних асигнувань виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01004, м.Київ, вул.Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 00022527) на користь ОСОБА_1 (02139, АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_6) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1653, 60 грн. (одна тисяча шістсот п'ятдесят три гривні 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку і строки, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 цього Кодексу.
Суддя О.О. Власенкова