
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 січня 2018 року № 826/25346/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Власенкової О.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Державної архітектурно-будівельної-інспекції України
(далі - позивач, Держархбудінспекція)
до Державної регуляторної служби України (далі - відповідач)
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Старсен» (далі - ТОВ «Старсен»)
про визнання незаконним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
Державна архітектурно-будівельна інспекція звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Державної регуляторної служби України, в останній редакції якого просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження Державної регуляторної служби України від 12.11.2015 №45.
Позов вмотивовано тим, що оспорюване розпорядження відповідач прийняв на підставі неправильних висновків про порушення Держархбудінсекцією законодавства у сфері ліцензування та таким чином втрутився у дискреційні повноваження Держархбудінспекції як суб'єкта владних повноважень, тому таке розпорядження є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач свою правову позицію обґрунтовує тим, що спірне розпорядження прийняте на підставі, в межах та у спосіб, визначені частиною першою статті 4 та частиною одинадцятою статті 5 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності». Зазначив, що не втручався у компетенцію Держархбудінспекції, а лише реалізував надані Державній регуляторній службі України Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» повноваження.
Третя особа пояснень щодо позову не надала.
Матеріалами справи підтверджується, що 17.02.2015 Держархбудінспекція видала ТОВ «Старсен» ліцензію серії АЕ №525924 на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів ІV і V категорій складності.
На підставі наказу Держархбудінспекції від 24.06.2015 №627 проведено планову перевірку додержання суб'єктом господарювання - ТОВ «Старсен» ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із будівництвом об'єкта архітектури, яка підлягає ліцензуванню Держархбудінспекцією, на III квартал 2015 року.
За наслідками перевірки складено акт від 08.09.2015 №12, згідно з яким предметом перевірки є додержання суб'єктом господарювання ТОВ «Старсен» ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 27.01.2009 №47 (у редакції від 06.10.2010 №392). В акті зафіксовано відсутність ТОВ «Старсен» за місцезнаходженням юридичної особи, у зв'язку з чим рекомендовано прийняти рішення щодо зупинення дії ліцензії ТОВ «Старсен» відповідно до абзацу 2 п. 22. При цьому назва законодавчого акту, абзацом 2 пункту 22 якого керувалась Дерархбудінспекція, не вказано.
З огляду на виявлені порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, на підставі акту перевірки Держархбудінспекція наказом від 05.10.2015 №37-Л, поміж іншого, зупинила дію ліцензії, виданої ТОВ «Старсен».
Не погоджуючись із указаним рішенням в частині зупинення ліцензії, ТОВ «Старсен» подало скаргу до Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при Державній регуляторній службі України (далі - Експертно-апеляційна рада).
Рішенням Експертно - апеляційної ради від 22.10.2015 №3.5 (витяг протоколу №04-15) задоволено скаргу ТОВ «Старсен».
На підставі указаного рішення Державною регуляторною службою України прийнято розпорядження від 23.10.2015 №45, яким зобов'язано Держархбудінспекцію скасувати (відкликати) розпорядчі та інші документи, видані Держархбудінспекцією та/або її територіальними органами щодо здійснення планової перевірки ТОВ «Старсен» на підставі наказу Держархбудінспекції від 24.06.2015 № 627 «Про затвердження плану перевірок дотримання суб'єктами господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, яка підлягає ліцензуванню Держархбудінспекцією, на III квартал 2015 року, як такі, що видані з порушенням законодавства у сфері ліцензування.
Розпорядження обґрунтоване відсутністю предмету перевірки, а саме затверджених Кабінетом Міністрів України ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорій складності відповідно до вимог Закону України від 02.03.2015 №222 «Про ліцензування видів господарської діяльності»
Вважаючи протиправним зазначене розпорядження, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» спеціально уповноважений орган з питань ліцензування, утворює зокрема Експертно-апеляційну раду з питань ліцензування та забезпечує її діяльність; видає розпорядження про усунення порушення законодавства у сфері ліцензування та розпорядження про відхилення або задоволення апеляцій чи скарг з урахуванням рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування.
Розпорядження спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами всіх форм власності, а також фізичними особами - підприємцями.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2014 №724 затверджено Положення про Державну регуляторну службу України, згідно з пунктом 1 якого Державна регуляторна служба України (ДРС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності. ДРС є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності.
Пунктом 2 вказаного Положення передбачено, що ДРС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з положеннями статті 5 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» Експертно-апеляційна рада з питань ліцензування є постійно діючим колегіальним органом при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування та діє за регламентом, що затверджується спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.
Обов'язками Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування є, зокрема, розгляд апеляцій та інших скарг здобувачів ліцензії, ліцензіатів на дії органу ліцензування або інших заявників щодо порушення законодавства у сфері ліцензування.
Формою роботи Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування є засідання, що проводяться за потреби, але не рідше одного разу на місяць, та є правомочними за присутності не менше, ніж половини членів Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування.
Рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування щодо розгляду апеляцій або інших скарг здобувачів ліцензії чи ліцензіатів, проектів нормативно-правових актів та/або пропозицій про запровадження чи скасування ліцензування виду господарської діяльності є обов'язковими для розгляду спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування у триденний строк з дня ухвалення відповідного рішення Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування і є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування розпорядження про задоволення апеляції або про відхилення апеляції, про розгляд скарг, про погодження чи відхилення проектів нормативно-правових актів та/або усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Розпорядження про задоволення апеляції чи про відхилення апеляції, про розгляд скарг, про погодження чи відхилення проектів нормативно-правових актів та/або усунення порушень законодавства у сфері ліцензування надсилаються відповідному органу ліцензування та здобувачеві ліцензії, ліцензіату чи заявнику протягом трьох робочих днів з дня їх прийняття.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2000 №1669 затверджено Положення про експертно-апеляційну раду при Державній службі з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва (далі Положення №1669).
Пунктом 1 Положення №1669 визначено, що Експертно-апеляційна рада є постійно діючим колегіальним органом з питань ліцензування при Держпідприємництві.
Згідно з пунктом 2 Положення №1669 Експертно-апеляційна рада у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.
Відповідно до пункту 5 Положення №1669 до компетенції Експертно-апеляційної ради належить, зокрема, розгляд заяв, претензій та скарг суб'єктів господарювання на рішення органів ліцензування щодо порушення зазначеними органами законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до пункту 10 Положення №1669 за результатами розгляду проектів нормативно-правових актів, пропозицій до них та звернень (апеляцій) Експертно-апеляційною радою приймаються рішення, які мають характер експертних висновків.
Згідно з пункту 11 Положення №1669 рішення Експертно-апеляційної ради обов'язкові для розгляду Держпідприємництвом і є підставою для видання ним розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування. Держпідприємництво надсилає розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування органові ліцензування протягом трьох робочих днів з дати його прийняття. Орган ліцензування протягом десяти робочих днів з дати отримання розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування зобов'язаний повідомити Держпідприємництво про його виконання та подати підтвердні документи.
За змістом статті 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», який набрав чинності 28.06.2015, ліцензійні умови - нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, положення якого встановлюють вичерпний перелік вимог, обов'язкових для виконання ліцензіатом, та вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії.
Згідно зі статтею 9 цього Закону ліцензіат зобов'язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності, а здобувач ліцензії для її одержання - відповідати ліцензійним умовам.
Ліцензійні умови та зміни до них розробляються органом ліцензування, що є центральним органом виконавчої влади, підлягають погодженню спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та затверджуються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, визначених законом.
Тобто з дня набрання чинності Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» органи ліцензування можуть здійснювати контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов, виданих відповідно до вимог частини другої статті 9 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Водночас станом на час призначення та проведення перевірки ТОВ «Старсен» Ліцензійні умови провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єкта архітектури IV і V категорії складності, Кабінетом Міністрів України затверджені не були.
Наведене дає підстави суду дійти висновку, що до видання Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, яким затверджуються ліцензійні умови провадження відповідного виду господарської діяльності, підстави для здійснення контролю за їх додержанням відсутні, оскільки відсутній предмет здійснення таких заходів.
З моменту набрання чинності Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» відсутні правові підстави для застосування ліцензійних умов, прийнятих на реалізацію вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», який втратив чинність згідно із Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності», в тому числі Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Мінрегіонбуду від 27.01.2009 № 47.
Відтак, суд погоджується з доводами Державної реєстраційної служби України, що призначення та проведення Держархбудінспекцією перевірки дотримання ТОВ «Старсен» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Мінрегіонбуду від 27.01.2009 № 47, які не підлягають застосуванню, суперечить законодавству.
За таких обставин оспорюване розпорядження Державної регуляторної служби України винесено в межах повноважень, визначених законодавством України та на підставі законодавства.
При цьому суд не погоджується з доводами позивача, що прийняття відповідачем вищевказаного розпорядження є втручанням у його дискреційні повноваження.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з декількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає кращим за даних обставин.
За висновком суду, реалізацією суб'єктом владних повноважень дискреційних повноважень щодо призначення проведення перевірки підконтрольного суб'єкта є прийняття рішення про проведення перевірки або неприйняття рішення про її проведення. У свою чергу дискреція застосовується при визначенні суб'єктом владних повноважень того чи іншого предмету такої перевірки відповідно до законодавства. Однак, не може вважатися реалізацією суб'єктом владних повноважень дискреційних повноважень прийняття ним рішення про проведення перевірки, предметом якої є перевірка дотримання підзаконного нормативного акта, що не підлягає застосуванню в силу втрати чинності законом, на підставі якого виданий цей акт.
Тому розпорядження Державної реєстраційної служби України від 23.10.2015 №45 стосовно зобов'язання Держархбудінспекції скасувати (відкликати) розпорядчі та інші документи щодо здійснення перевірки ТОВ «Старсен» на предмет дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Мінрегіонбуду від 27.01.2009 № 47, є обґрунтованим.
Підставами для визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність такого рішення вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу. Обов'язковою умовою визнання рішення протиправним є також порушення у зв'язку з його винесенням прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Оскільки оспорюване розпорядження Державної реєстраційної служби України є правомірним та не порушує права та інтереси Держархбудінспекції, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись вимогами 72-77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та морже бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-297 цього Кодексу.
Суддя О.О. Власенкова