Рішення № 71575609, 22.12.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.12.2017
Номер справи
826/11542/17
Номер документу
71575609
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

22 грудня 2017 року №826/11542/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Літвінової А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом

Управління Держпраці у Миколаївській області

до

товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Соломи”

про

застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Миколаївській області звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, у якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю “Світ Соломи” (м. Київ, вул. Івана Лепсе, 4 корпус 45) шляхом повної заборони експлуатації устаткування підвищеної небезпеки, у зв'язку з відсутністю дозвільних документів, передбачених пунктом 15 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, а саме: експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання понад 1000 В в повному обсязі, зокрема, трансформаторна підстанція ТП - 361, яка знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Криве Озеро, вул. Кірова, 110.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.11.2017 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу, в разі невизнання адміністративного позову, у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, мотивуючи тим, що трансформаторна підстанція ТП - 361, яка знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Криве Озеро, вул. Кірова, 110 була прийнята товариством з обмеженою відповідальністю “Світ Соломи” в експлуатацію на підставі Декларації про готовність об'єкту до експлуатації, а тому відповідно до вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці", товариство не зобов'язано додатково отримувати дозволи, передбачені Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття скороченого провадження у справі.

Відповідно до пункту 10 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” № 2147-VIII від 03.10.2017, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини справи, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –

ВСТАНОВИВ:

Управлінням Держпраці у Миколаївській області у період з 11.08.2017 по 28.08.2017 проведено планову перевірку в частині дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на товаристві з обмеженою відповідальністю “Світ Соломи” (м. Київ, вул. Івана Лепсе, 4 корпус 45), за результатами якої складено акт від 28.08.2017 №552.

В акті перевірки зафіксовано 20 епізодів порушень вимог законодавства з охорони праці, які, на думку позивача, свідчать про необхідність заборони експлуатації електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання понад 1000 В в повному обсязі, зокрема, трансформаторної підстанції ТП - 361, яка знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Криве Озеро, вул. Кірова, 110.

Позивач обґрунтовує необхідність застосування заходів реагування тим, що відповідачем експлуатується зазначений об'єкт без документів дозвільного характеру, чим порушено постанову Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 "Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки".

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Частиною четвертою статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Відповідно до статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, у тому числі, забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно частини третьої статті 21 Закону України "Про охорону праці" роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з частиною п’ятою статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною сьомою статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Матеріали справи свідчать, що у 2014 році відповідачем була прийнята в експлуатацію трансформаторна підстанція ТП - 361, яка знаходиться за адресою: Миколаївська область, смт. Криве Озеро, вул. Кірова, 110 на підставі Декларації про готовність об'єкту до експлуатації, що підтверджується копією такої декларації.

Отже, доводи позивача про використання товариством з обмеженою відповідальністю “Світ Соломи” зазначеного об'єкта з порушенням вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці" та постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107, спростовуються матеріалами справи.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 257-263, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України , шляхом подання безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Літвінова А.В.