
Справа № 464/6721/17
пр.№ 2-а/464/49/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.01.2018 року Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Чорна С.З.
секретар судового засідання Довгун Л.А.
учасники справи:
представник відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку йому пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268»; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію встановлену з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 02.05.2017 року №91-03536, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, починаючи з 01.10.2016 року.
В обґрунтування вимог зазначив, що є пенсіонером та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Стверджує, що ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області скеровано відповідачу довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, однак його повідомлено про те, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що у звязку з відмовою у здійсненні перерахунку та виплати вищевказаної пенсії його права порушені. Просить позов задовольнити.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, подав суду заяву, за змістом якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а розгляд справи просить здійснювати на підставі наявних матеріалів.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечила, подала письмові заперечення. Зокрема зазначила, що відповідачем виконано вимоги чинного законодавства щодо перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ. Стверджує, що кошти для перерахунку пенсій в бюджеті Пенсійного фонду України відсутні. Вважає, що оскільки відповідач не є розпорядником бюджетних коштів, а лише відповідальним виконавцем виділених бюджетних коштів, відтак є неналежним відповідачем. Крім того, позивачем пропущений строк звернення до суду. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, причин неявки не повідомив, жодних заяв та/або клопотань від останнього не надходило, а тому у відповідності до ст.205 КАС України суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника установи на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника відповідача, з’ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши та перевіривши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
З довідки № 91-03536 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ГУ МВС України у Львівській області вбачається, що позивач ОСОБА_2 проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого.
Судом також встановлено, що з 28.09.2015 року ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах, передбачених ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23.12.2015 року прийнято ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності 29.12.2015 року та яким до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» внесено зміни, які дають право колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських.
Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та скерувала відповідачу довідку № 91-03536 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2
З матеріалів справи вбачається, що на запит позивача ОСОБА_2 на отримання публічної інформації щодо надходження довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, було надано відповідь ГУ ПФУ у Львівській області від 22.06.2017 року, що довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 до головного управління ПФ України у Л/о надійшла, здійснення перерахунку та виплати пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
В остаточному рішенні у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005, Європейський Суд з прав людини зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (пункт 26 рішення).
Аналогічні правові висновки Європейського Суду з прав людини містяться в пунктах 23 та 24 остаточного рішення у справі «Сук проти України» від 10.06.2011 року.
В остаточному рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014р., Європейський Суд з прав людини зазначає, що якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату в якості права на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам. Також у даному рішенні суд дійшов до висновку, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст.43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 (далі Порядок № 3-1) та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі Порядок № 45).
Абзацом 1 пункту 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене узгоджується з приписами пункту 2 Порядку № 45, якими Міністерство внутрішніх справ України зобов'язано повідомити у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахунку. Головні управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання вимог вищевказаних нормативно-правових актів Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, а також зазначило про готовність уповноважених органів подати до головних управлінь ПФУ в областях довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
У свою чергу Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 року № 9493/02-23 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області виготовлено довідку № 91-03536 від 02.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку позивачу ОСОБА_2 пенсії та надіслано її відповідачу.
Відповідно до ч.2 ст.8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст.10 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами другою та третьою ст.51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв»язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки обставини, що тягнуть за собою зміну позивачу ОСОБА_2 розміру пенсії виникли у грудні 2015 року, а перерахунок його пенсії не проведений, листом відповідача йому було відмовлено у такому перерахунку 22.06.2017 року, а з даним позовом останній звернувся до суду у жовтні 2017 року, тому право на підвищення пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських позивач набув з 01.10.2016 року, звернувся в межах позовної давності, а тому покликання представника відповідача на пропущений строк звернення до суду є безпідставним.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача необхідно задовольнити та зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 01 жовтня 2016 року пенсію ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-УІІІ від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 02.05.2017 № 91-03536, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 20,77, 90, 122, 210, 211, 241, 242, 243, 245 КАС України та на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-УІІІ від 23 грудня 2015 року, суд ,-
в и р і ш и в :
адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268»- протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію встановлену з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 02.05.2017 року №91-03536, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, починаючи з 01.10.2016 року.
Сплату судового збору компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана в порядку визначеному КАС України протягом 30 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Чорна С. З.