
Дата документу 09.01.2018 Справа № 554/7709/17
Справа № 554/7709/17
Номер провадження 2а/554/87/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.01.2018 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави у складі :
головуючого – судді - Січиокно Т.О.
за участю: секретаря - Ромахової В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об’єднаного управління пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
03.10.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним вище адміністративним позовом та просить:
- визнати дії відповідача щодо проведення йому розрахунку пенсії на загальних підставах замість ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправними;
- визнати дії відповідача протиправними щодо неврахування у розрахунках пенсії періодів роботи у зоні відчуження у трикратному розмірі, тобто 37 робочих днів (111 днів у потрійному);
- визнати, що станом на дату призначення пенсії у травні 2015 року з вини відповідача відбулося фактичне відтермінування у призначенні йому пенсії на 43 місяці, тобто з 01.10.2011 року (дати вступу в дію норм ст. 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) по 18.05.2015 року;
- встановити, що датою виходу на пенсію та відправною точкою для розрахунку пенсії має бути травень 2015 року, тобто місяць фактичного призначення пенсії згідно рішення суду;
- зобов’язати відповідача врахувати періоди його роботи у зоні відчудження у потрійному розмірі, що становить 111 днів;
- зобов’язати відповідача здійснити розрахунок пенсії з відправної точки (дати виходу на пенсію), що має бути встановлено судом по пункту 4 даного позову, з використанням показників середньої зарплати та мінімальної пенсії по Україні, що використовуються у розрахунках для призначення пенсі у 2015 році;
-зобов’язати відповідача здійснити розрахунок та виплати на його користь пенсію, відповідно до вимог формули розрахунку пенсії частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням пільги по середньомісячній заробітній платі за роботу у зоні відчудження у вересні 1986 року згідно наведеного вище та документів у пенсійній справі;
-зобов’язати відповідача після нарахування пенсії здійснити виконання вимог ст. 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» по збільшенню обчисленої пенсії на 0,5 % за кожен місяць відтермінування (відстрочення) пенсії, тобто на 21,5 % (або 43 місяці).
-зобов’язати відповідача виплатити перераховану пенсію з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2а, має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років з використанням пільг, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При призначенні йому пенсії відповідач протиправно провів її розрахунок на загальних підставах, а не у відповідності до розміру доходу, який він отримував під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, згідно ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; не було враховано стаж його роботи у зоні відчудження у потрійному розмірі; невірно врахований стаж відтермінування виходу на пенсію; не застосовано пільгу по обчисленню середньомісячного заробітку, яка передбачена ст. 57 Закону вказаного вище.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, наполягав на його задоволенні з підстав, викладених у ньому.
Представники відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3 заперечили проти задоволення позову,
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку:
ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2А, що підтверджено посвідченням серії А № 041114, виданим Київською обласною державною адміністрацією 15.06.1993 року та з 24.02.2012 року йому призначено пенсію згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с.13, 14).
27.07.2017 року на адресу ОСОБА_1 за вих. 376/О-17 направлено відповідь Полтавським об’єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області, із якої слідує, що подане ним звернення з приводу пенсійного забезпечення розглянуто та управлінням проведено умовний перерахунок пенсії із заробітку за період роботи в зоні відчуження у серпні, вересні 1986 року, на підставі довідки архівного відділу Березанської міської ради Київської області від 19.04.2012 року № 100. Управління вважає, що виконало рішення суду у повному обсязі та в межах зобов’язань, покладених на нього. (а.с.20-21,22,23).
08.09.2017 року на адресу ОСОБА_1 за вих. 21307/07-15 направлено відповідь Полтавським об’єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області, із якої слідує, що подана ним заява з приводу зарахування до стажу роботи періодів роботи у зоні відчуження у 1986 році у квітні – 3 дні, у травні – 20 днів, у серпні – 8 днів, у вересні – 6 днів, розглянута. Позивачу роз’яснено, що йому призначено пенсію за віком відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно постанови Октябрського районного суду м.Полтава від 04.02.2015 року. Періоди роботи в зоні відчуження з 28.08.1986 року по 01.09.1986 року враховано умовно для реалізації права на призначення пенсії згідно судового рішення. Пенсія призначена у порядку, встановленому постановою суду в межах зобов’язань, покладених на управління фонду. (а.с.24).
На зв. ст. а.с. 26 наявна роздруківка стажу ОСОБА_1 за період роботи у зоні відчуження з 28.08.1986 року по 01.09.1986 року, враховано умовно для реалізації права на призначення пенсії згідно судового рішення.
Постановою Октябрського районного суду м.Полтава від 18.08.2015 року, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2015 року, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м.Полтава щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно ст.ст. 56, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтава перерахувати призначену ОСОБА_1 пенсію відповідно до статтей 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до статей 49, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисливши її у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 19 травня 2015 року та провести виплату нарахованих сум з урахуванням проведених виплат. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтава провести відповідний перерахунок з урахуванням ст. 29 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». (а.с.27-28).
Окрім цього, судом встановлено, що постановою Октябрського районного суду м.Полтава від 04.02.2015 року, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2015 року, визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтава № 12487/08-11 від 26.09.2014 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 Зобов’язано зобов’язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтава призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 24 лютого 2012 року. (а.с.40 -41).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року – не менше 5 календарних днів – 10 років.
Таким чином, судом встановлено, що на виконання постанови Октябрського районного суду м.Полтава від 04.02.2015 року відповідач із 24.02.2012 року призначив пенсію ОСОБА_1 у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір якої обчислено за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Статтею 57 Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь –які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Розмір пенсії визначається в залежності від страхового стажу і не обмежується.
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» (зі змінами внесеними постановою Кабінету міністрів України від 11.03.2004 року № 312) передбачено при призначенні пенсій відповідно до частини 2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовувати максимальний розмір пенсії, встановлений постановою Кабінету міністрів України від 15.04.2003 року № 544 «Про підвищення розмірів трудових пенсій», збільшений на 12 відсотків.
Відповідно до зазначеної постанови максимальний розмір трудових пенсій за віком було встановлено на рівні 150 грн.
При цьому, частина розміру пенсії, обчислена відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення обмежується 168 грн. (150 грн. х12 %).
П.2 ст.14 КАСУ визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Постановою Октябрського районного суду м.Полтава від 04.02.2015 року зобов’язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтава призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 24 лютого 2012 року.
Згідно даної постанови пенсія позивачу ОСОБА_1 призначена із 24.02.2012 року, а підстав вважати, що датою виходу на пенсію та відправною точкою для розрахунку пенсії має бути травень 2015 року, тобто місяць фактичного призначення пенсії згідно рішення суду, у суду немає. З цих підстав не підлягає до задоволення позовна вимога щодо зобов’язання відповідача здійснити розрахунок пенсії з відправної точки (дати виходу на пенсію), що має бути встановлено судом по пункту 4 даного позову, з використанням показників середньої зарплати та мінімальної пенсії по Україні, що використовуються у розрахунках для призначення пенсі у 2015 році.
Окрім цього, у відповідності до постанови Октябрського районного суду м.Полтава від 04.02.2015 року було зобов’язано Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтава призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, з урахуванням положень п.2 ст.14 КАСУ відповідач призначив пенсію позивачу у відповідності до даного судового рішення.
В подальшому, на виконання постанови Октябрського районного суду м.Полтава від 18.08.2015 року позивачу ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1).
Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку. (ч.2 ст. 56 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як встановлено, відповідач зарахував час роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 28.08.1986 року по 01.09.1986 року до страхового стажу у потрійному розмірі. Окрім цього, відповідач переглянув обчислення доплати за понаднормований стаж. Доплату за понаднормований стаж обчислено в розмірі 12 % від заробітку, обчисленого відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (за 12 років понад років страхового стажу).
У разі ж обчислення пенсії позивачу відповідно до ч. 2 ст. 27 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як особі, яка пропрацювала в зоні радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців. При цьому, частина розміру пенсії за віком не може перевищувати максимального розміру пенсії.
Таким чином, суд приймає до уваги пояснення відповідача в тій частині, що при обчисленні пенсії позивачу згідно ч.2 ст.27 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" частина пенсії за період страхового стажу до 01.01.2004 року може бути обчислена із заробітної плати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але зазначена частина буде обмежена максимальним розміром, як передбачено ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та з урахуванням постанови Кабінету міністрів України від 20.11.2003 року № 1783, що складає 168 грн. (150 грн. х 1,12). Розмір частини пенсії за страховий стаж, набутий після 01.01.204 року обчислюється за нормами статей 25,27,28,40,41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, обчислення пенсії позивачу за вищевказаним порядком призведе до зменшення пенсії.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Бюджетні призначення для виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (зі змінами) «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Для осіб, віднесених до учасників ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю становить 170, 82 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», які набули чинності з 01.10.2011) особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, після досягнення віку, передбаченого абзацом першим ч. 1 ст. 26 цього Закону (60 років), виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на 0,5 % - за кожен повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців та на 0,75 % - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку – у разі відстрочення виходу на пенсію на строк 60 місяців.
Таким чином судом встановлено, що позивачу пенсію обчислено відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підвищено на 2 % (за чотири повних місяці з 01.10.2011 (з дати набрання чинності) по 31.01.2012 (до м’явся, з якого призначено пенсію.
Крім того, при призначенні пенсії ОСОБА_1 страховий стаж враховано по 31.01.2012 року, тобто по місяць, що передує місяцю призначення пенсії, оскільки згідно постанови Октябрського районного суду м.Полтава від 04.02.2015 року було зобов’язано відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.02.2012 року.
За призначенням пенсії позивач звернувся у 2012 році, а тому при обчисленні пенсії застосовано показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої було сплачено страхові внески за 2011 рік, як передбачено ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підстав для застосування показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2012 -2014 роки, відсутні.
Із матеріалів справи вбачається, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням страхового стажу 32 роки 7 місяців 14 днів з урахуванням коефіцієнту страхового стажу та розміру заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.04.1988 року по 30.09.1992 року, з 01.12.1992 року по 31.05.1993 року та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.01.2012 року з урахуванням коефіцієнта заробітної плати.
Таким чином, за результатами розгляду справи судом не встановлено в діях відповідача протиправності щодо проведення розрахунку пенсії позивачу, а тому приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
адміністративнийпозов ОСОБА_1 до Полтавського об’єднаного управління пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії – залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.О.Січиокно
Повен текст рішення суду складено 14 січня 2018 року.