Рішення № 71563312, 15.01.2018, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
591/3425/17
Номер документу
71563312
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/3425/17

Провадження № 2/591/240/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2018 року м. Суми

Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого – судді Шелєхової Г.В.

при секретарі – Бондар С.М.

за участю представника позивача – ОСОБА_1

представника відповідача – ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Сумської міської ради, виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особи – ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги мотивує тим, що він має статус внутрішньо переміщеної особи. Згідно Указу Президента України від 14 лютого 2015 року його переведено на посаду судді Ковпаківського районного суду м. Суми. Оскільки у позивача відсутнє житло в м. Суми, то він вимушений винаймати його, а сім’я в результаті цього вимушена тимчасово мешкати в різних населених пунктах України. У зв’язку з цим позивач звернувся до Сумського міського голови з метою вирішення питання про взяття його на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов. Однак йому було відмовлено. Вважає, таку відмову незаконною. Просить зобов’язати відповідачів взяти його на квартирний облік у складі сім’ї з 4-х осіб, що потребує поліпшення житлових умов з 14.09.2015 року та виділити для нього та сім’ї в складі 4-х осіб благоустроєне службове житлове приміщення в межах норм житлової площі, визначених законодавством України. Просить стягнути з відповідача судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідачів проти позову заперечила. Свою позицію обґрунтувала тим, що позивач не перебуває на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, КМУ не розробив порядок забезпечення суддів службовим житлом.

Треті особи в судове засідання не з’явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені, подали письмові заяви про підтримання позову та слухання справи у їх відсутність.

Ухвалою судді Зарічного районного суду м. Суми від 4 липня 2017 року відкрито провадження у даній справі, призначено на 15 серпня 2017 року.

Протокольною ухвалою головуючого від 15 серпня 2017 року оголошено в судовому засіданні перерву до 11 вересня 2017 року за клопотанням представника позивача.

Протокольною ухвалою головуючого від 11 вересня 2017 року розгляд справи відкладено до 9 жовтня 2017 року за клопотанням представника відповідача.

Протокольною ухвалою головуючого від 9 жовтня 2017 року розгляд справи відкладено до 10 січня 2018 року у зв’язку з неявкою представника відповідача.

Суд, вислухавши пояснення з’явившихся учасників, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з 19 липня 2000 року зареєстрований за адресою: м. Красний Луч, м/р Мікрорайон, 3, буд. 54, корп. Б, кв. 15, що підтверджується відміткою в паспорті (а.с.14).

ОСОБА_3 має статус внутрішньо переміщеної особи, фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23 червня 2017 року №3242 (а.с.10-11).

Згідно Указу Президента №83/2015 від 14 лютого 2015 року позивач переведений на посаду судді Ковпаківського районного суду м. Суми. Відповідно до постанови Верховної ОСОБА_7 України №3783-VI від 22 вересня 2011 року, ОСОБА_3 призначений на посаду судді безстроково (а. с. 16-19).

Згідно наказу №4-ОС від 18 березня 2015 року ОСОБА_3 приступив до виконання обов’язків судді Ковпаківського районного суду м. Суми з 18 березня 2015 року, у зв’язку з переведенням з посади судді Краснолуцького міського суду Луганської області (а. с. 15).

Згідно пояснень позивача він має сім’ю у складі 4 осіб: дружину - ОСОБА_5, доньку - ОСОБА_6, матір - ОСОБА_8.

ОСОБА_8 також має статус внутрішньо переміщеної особи та має інвалідність 2 групи загального захворювання, що підтверджується копіями довідок (а.с.11-12).

14 вересня 2015 року позивач звернувся з письмовою заявою на ім’я Сумського міського голови ОСОБА_9 про взяття його на квартирний облік як особи, що потребує поліпшення житлових умов та вирішити питання надання йому службового житла, як судді місцевого районного суду. Заява підписана позивачем, будь-які додатки до неї ним не подавалися (а.с.21-22). Згідно тексту цієї заяви позивач зазначає, що він в м. суми проживає самостійно, а його мати та дружина залишилися проживати в м. Красний Луч, донька – є студенткою, проживає та навчається в м. Харкові.

ОСОБА_10 обліку, розподілу та приватизації житла №2609/03.01.01-01 від 23 вересня 2015 року позивачу було відмовлено у взятті на облік позивача з тієї підстави, що він зареєстрований у м. Суми менше трьох років. Кабінет міністрів не розробив порядок забезпечення суддів службовим житлом (а.с.23).

3 квітня 2017 року позивач повторно звернувся з письмовою заявою на ім’я Сумського міського голови (а.с.24), в якій ставив питання про вирішення питання взяття його на квартирний облік, як особи, що потребує поліпшення житлових умов, вирішення питання про надання у тимчасове безоплатне користування, як внутрішньо переміщеній особі, житлового приміщення, придатного для проживання, вирішення питання про забезпечення його службовим житлом як судді Ковпаківського районного суду м. Суми.

На вказану заяву згідно листа за підписом заступника міського голови ОСОБА_11 №Б-987/03.02.01-01 від 21 квітня 2017 року отримав відмову, з пропозицією звернутися до управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради для отримання консультації щодо процедури постановки на облік потребуючих поліпшення житлових умов (а.с.25).

Відповідно до приписів ст. 138 діючого Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 2 червня 2016 року №1402-VIII ( далі Закон №1402), який набрав чинності з 30 вересня 2016 року, забезпечення житлових умов судді відбувається у порядку, а саме, після призначення на посаду суддя, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження суду органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному Кабінетом ОСОБА_7 України.

Згідно п.45 Розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону №1402 на Кабінет ОСОБА_7 України покладено: протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити розміщення Верховного Суду у приміщеннях, що вивільняються у зв’язку з ліквідацією Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, Вищого адміністративного суду України; у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом; передбачати у проектах законів України про Державний бюджет України на 2017 та наступні роки видатки, пов’язані з реалізацією положень цього Закону; у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом затвердити вичерпний перелік судів, органів та установ системи правосуддя, охорона яких здійснюється підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України.

Таким чином, оскільки місцем розміщення приміщення Ковпаківського районного суду м. Суми є місто Суми, органами місцевого самоврядування, на які даним законом покладено обов’язки забезпечення судді цього суду, виступають відповідно до статей 5, 10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Сумська міська рада, що представляє відповідну територіальну громаду м. Суми, як власника житлового фонду комунальної власності, та виконавчий комітет, на якого відповідно до п.п.1 п. «а» ст.29, п.п.1, 2 п. «а», п.п. 5 п.«б» ст. 30 цього Закону покладено власні (делеговані) повноваження - управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; управління об’єктами житлово-комунального господарства; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; управління об’єктами житлово-комунального господарства, облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.

ОСОБА_12 КМУ від 02 вересня 2015 року №767 «Про внесення зміни до пункту 56 Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» (далі Перелік) внесені зміни до пункту 56 цього Переліку і викладено його у такій редакції: судді Конституційного Суду України, Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду, апеляційного, місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов; члени Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів; працівники Конституційного Суду України - керівники структурних підрозділів, їх заступники, головні консультанти, головні спеціалісти Секретаріату, радник Голови, наукові консультанти та помічники суддів; працівники апарату судів загальної юрисдикції, секретаріату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації та її територіальних управлінь, Національної школи суддів на час виконання ними службових обов’язків.

Отже п. 56 цього Переліку визначено, що судді місцевого суду, які потребують поліпшення житлових умов, на час виконання ними службових обов’язків забезпечуються службовим приміщенням.

Інших змін стосовно забезпечення суддів службовим житловим приміщенням не відбувалось.

Таким чином, посада судді місцевого суду внесена до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення відповідно до діючого порядку надання службових жилих приміщень і користування ними, затвердженого постановою ОСОБА_12 ОСОБА_7 Української РСР від 04 лютого 1988 року №37.

Даною постановою затверджено Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР (далі Положення) визначено порядок надання службових жилих приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду і користування ними. Це положення не містить обмежень його застосування при забезпеченні службовими приміщеннями категорій працівників, зазначених у Переліку.

Відповідно до положень статей 126, 130 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України. Держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.

Згідно зі ст. 48 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» незалежність судді забезпечуються, зокрема, належним матеріальним та соціальним забезпеченням суддів.

Вказаній нормі кореспондує п.1 Основних принципів незалежності суддів, затверджених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН № 40/32 від 29 листопада 1985 року та № 40/146 від 13 грудня 1985 року, яким встановлено вимогу, відповідно до якої незалежність суддів повинна бути гарантована державою і закріплена в її Конституції та законах; уряд й інші установи зобов’язані поважати і дотримуватися принципу незалежності суддів. Рекомендація № R (94) 12 «Незалежність, дієвість та роль суддів», ухвалена Комітетом ОСОБА_7 Європи на 518 засіданні заступників міністрів 13 жовтня 1994 року, містить положення про те, що виконавча і законодавча влади повинні гарантувати незалежність суддів та утримуватися від кроків, які б могли поставити її під загрозу.

Гарантії незалежності суддів встановлено розділом ІХ Закону №1402, де у статті 138 визначено забезпечення житлових умов судді, що є однією із гарантій незалежності суддів, а саме їх належне матеріальне та соціальне забезпечення, зокрема надання суддям, які потребують поліпшення житлових умов, службового житла.

У рішенні Конституційного Суду України від 8 червня 2016 року №4-рп/2016 Конституційний Суд України наголосив, що конституційний статус суддів, які здійснюють правосуддя, передбачає їх належне матеріальне забезпечення, яке повинне гарантувати здійснення справедливого, незалежного, неупередженого правосуддя. Таке матеріальне забезпечення включає в себе і особливий порядок забезпечення службовим житлом суддів, які цього потребують.

Таким чином, судом встановлено, що позивач має законне право на отримання службового житлового приміщення в межах норм житлової площі, визначеної законодавством України.

Порядок надання такого житла регулюється Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими ОСОБА_12 міністрів УРСР і Укпрофради від 11 грудня 1984 року №470.

Згідно п. 18 вказаних Правил, заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян (у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 8 цих Правил, - за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб) та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу або іншому громадському об’єднанню (організації) за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім’ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.

До заяви додаються: довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім’ї, видані виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету ОСОБА_7 України від 2 березня 2016 р. №207; довідки про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради).

Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового чи позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у заяві і подають відповідні документи. Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, крім заяви про взяття на квартирний облік, подають такі документи: копію посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до постанови Кабінету ОСОБА_7 України від 12 травня 1994 р. № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», що підтверджує статус особи як члена сім’ї загиблого або інваліда війни;

довідку органу соціального захисту населення про перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, інваліда війни з урахуванням членів сім’ї, а також члена сім’ї загиблого згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

копії документів, які підтверджують родинний зв’язок членів сім’ї з інвалідом війни; копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на кожного члена сім’ї загиблого або інваліда війни.

У разі потреби до заяви додаються також медичний висновок, довідка (виписка з рішення виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради) про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним і технічним вимогам, копія договору піднайму жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду чи договору найму жилого приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу або в будинку (частині будинку), квартирі, що належить громадянину на праві приватної власності.

Інші документи у разі потреби запитуються виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради або адміністрацією підприємства, установи, організації.

Таким чином, судом встановлено, що діюче законодавства забов»язує особу, яка має бажання стати на квартирний облік та намір отримати службове житло, звернутися з відповідною заявою та подати певні документи, перелік яких був наведений вище, компетентним органам.

Позивачем не дотриманий порядок звернення з питанням про постановку його на квартирний облік, зокрема, з його заявах відсутні підписи членів сім’ї, які проживають разом з ним, до заяв не додано жодних документів, передбачених Правилами.

Оскільки, звернення позивача з приводу взяття його на облік та надання йому у складі сім’ї з 4-х осіб благоустроєного службового житлового приміщення не є належним, то і право позивача не можна вважати порушеним.

Суд вважає, що оскільки позивач не звертався до відповідачів в порядку встановленому законом з питань квартирного обліку, відповідач не вчинив неправомірних дій чи бездіяльності, а тому права позивача не були порушені. А тому в задоволенні позову належить відмовити у зв’язку з його необгрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 142, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Сумської міської ради, виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особи – ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про зобов'язання вчинити дії – відмовити у зв’язку з необґрунтованістю.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Сумської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення буде виготовлено 15 січня 2018 року.

Суддя Г.В.Шелєхова