
Справа № 467/883/17
2-а/467/1/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.01.2018 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого – судді Кологривої Т.М.
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.І.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення, в якому прохала визнати неправомірними дії 29 позачергової сесії 7 скликання Арбузинської селищної ради щодо прийняття рішення № 1 від 24 липня 2017 року «Про схвалення проекту рішення селищної ради «Про добровільне об» єднання територіальних громад», скасувати рішення Арбузинської селищної ради № 1 від 24 липня 2017 року «Про схвалення проекту рішення селищної ради «Про добровільне об»єднання територіальних громад» з моменту його прийняття. Свої вимоги позивач мотивував тим, що у порушення вимог ст. ст. 13, 25, 31 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» відповідач не розміщав у місцевих засобах масової інформації проекту регуляторного акту, відсутній аналіз регуляторного впливу, передбачений Методикою проведення аналізу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету міністрів України від 11 березня 2004 року № 308, регуляторний акт не було погоджено відповідним органом. Також позивач зазначила, що до складу Арбузинської селищної ради входить 26 депутатів, з яких постійно працює 25, а оскаржуване рішення було прийнято 13 голосами, що не є більшістю з кількості ради, а є лише половиною голосів ради, тому порушена процедура прийняття рішення. Такими діями відповідач порушив права позивача на участь у діяльності місцевого самоврядування, що передбачено ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Також позивачем було надано письмові пояснення, в яких вона зазначила у порушення ст. 9 Регламенту селищної ради на офіційному Веб-сайті ради не було розміщено інформацію про скликання позачергової сесії (місця її проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради) та на дошці оголошень ради. У порушення норм Регламенту депутат ОСОБА_3 не приймав участі у голосуванні, оскільки вийшов з сесійної зали, депутат ОСОБА_4 є одночасно депутатом селищної ради та обласної ради.
У судовому засіданні позивач та її представник підтримали заявлені вимоги.
Відповідач письмових заперечень по справі суду не надав.
Позивачем заявлялися клопотання про виклик у судове засідання свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, однак у подальшому позивач від заявленого клопотання відмовилася.
Також за клопотанням позивача та за власною ініціативою суду у відповідача ухвалами суду витребувалися наступні докази: протокол засідання 29 позачергової сесії 7 скликання Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області щодо прийняття рішення № 1 від 24 липня 2017 року «Про схвалення проекту рішення селищної ради «Про добровільне об» єднання територіальних громад» з результатами поіменного голосування; докази щодо внесення пропозиції ініціювання добровільного об»єднання територіальних громад; щодо створення спільної робочої групи з підготовки проекту рішення про добровільне об’єднання територіальних громад та протоколи спільної робочої групи; протоколи загальних громадських слухань з датами їх проведення та вказаних місцем проведення; план організаційних заходів щодо добровільного об’єднання громад.
Вислухавши думки учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад врегульовано нормами Закону України від 05.02.2015 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Підстави та порядок здійснення ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад визначено у ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Відповідно до ч. 1 ст. 5 вказаного Закону ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
За приписами ч. 2 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
У відповідності до вимог частин 3, 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи. Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
У порушення вимог частин 1, 2 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» відповідач на ухвалу суду від 26 грудня 2017 року про витребування доказів не надав жодних доказів, з яких би можна було встановити хто був ініціатором добровільного об»єднання територіальної громади та саму пропозицію, яка мала б містити перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів та визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування.
Суду відповідачем надано рішення Арбузинської селищної ради № 10 Х чергової сесії 7 скликання від 4 квітня 2016 року, яким затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад. Відповідно до п.5 вказаного Порядку рішення про проведення громадського обговорення приймається організатором з урахуванням вимог, встановлених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», і воно повинне містити питання, що виноситься на громадське обговорення, строк його проведення та імена відповідальних осіб. Способами інформування цільових груп та зацікавлених сторін про проведення громадських обговорень, визначеними у п. 4 Положення, є оголошення у засобах масової інформації (у пресі, на телебаченні, радіо, в Інтернеті), розсилання письмових запрошень.
Однак суду відповідач на ухвалу суду від 26 грудня 2017 року про витребування доказів не надав жодних доказів, підтверджуючих винесення рішення про проведення громадських обговорень з зазначенням питання, що виноситься на громадське обговорення, строку його проведення та імен відповідальних осіб, способів інформування населення щодо проведення громадських слухань, а також доказів, підтверджуючих спосіб доведення вказаної інформації до населення та сам факт проведення громадських обговорень.
Статтею 6 зазначеного Закону передбачено, що сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об»єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об»єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об"єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об"єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об’єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об"єднання територіальних громад та інформує про це обласну державну адміністрацію.
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об»єднується.
Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об»єднання територіальних громад.
Разом з цим, відповідач на ухвалу суду від 26 грудня 2017 року про витребування доказів не надав доказів, які свідчать про утворення спільної робочої групи.
На виконання вказаної правової норми було скликано 24 липня 2017 року позачергове пленарне засідання 29 позачергової сесії 7 скликання Арбузинської селищної ради та рекомендовано до розгляду питання про схвалення проекту рішення селищної ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад», підготовленого спільною робочою групою.
Відповідно до ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Пунктом 9 Регламенту Арбузинської селищної ради передбачено, що рішення про скликання сесії селищної ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніше ніж за 20 робочих днів до сесії, а у виняткових випадках, не пізніше, ніж за 3 дні до сесії.
Доводи позивача про порушення відповідачем ст. 9 Регламенту селищної ради у зв’язку з тим, що на офіційному Веб-сайті ради не було розміщено інформацію про скликання позачергової сесії (місця її проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради) та на дошці оголошень ради заслуговують уваги, поскільки відповідач не підтвердив спосіб та строк оповіщення населення про проведення позачергової сесії.
Однак суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що депутат ОСОБА_3 не приймав участі у голосуванні, оскільки вийшов з сесійної зали, оскільки такий факт не доведений у судовому засіданні, а також про те, що депутат ОСОБА_4 є одночасно депутатом селищної ради та обласної ради, оскільки воно спростовується листом Арбузинської селищної ради від 6.12.2017 року за № 2116/02/12, відповідно до якого ОСОБА_4 депутатом Арбузинської селищної ради не являється.
У відповідності до ч.1 ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проект рішення щодо добровільного об»єднання територіальних громад має містити: перелік територіальних громад, що об’єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; визначення адміністративного центру об’єднаної територіальної громади та її найменування; план організаційних заходів щодо добровільного об»єднання територіальних громад.
Вимоги вказаної норми відповідачем в цілому дотримані, однак план організаційних заходів щодо добровільного об»єднання територіальних громад та протокол засідання сесії на письмову вимогу суду не представлено.
Відповідно до частин 12 та 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян.
Згідно з частиною 2 та частиною 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.3 ст. 16 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; загальний склад (кількість депутатів) місцевої ради при чисельності виборців від 5 тисяч до 20 тисяч виборців становить 26 депутатів.
У відповідності до постанови № 4 Арбузинської районної виборчої комісії від 17 вересня 2015 року згідно ст. 17 Закону України «Про місцеві вибори» створено 26 територіальних виборчих округів.
Таким чином, загальний склад депутатів Арбузинської селищної ради у відповідності до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» склав 26 осіб.
З результатів поіменного голосування як додатку до рішення № 1 від 24.07.2017 року, які надані позивачем і не заперечувалися відповідачем, вбачається, що при проведенні голосування були присутні 16 депутатів, з них: 13 проголосували «за», 3 – «утрималися», голова селищної ради участі у голосуванні не приймав.
За такого, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийнято всупереч вимогам частини 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», поскільки за нього не проголосувала більшість від загального складу ради, тобто мінімум 14 з 26 депутатів.
У Законі України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» зазначено, що стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій. Кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань. Повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет. Регуляторний орган, який прийняв відповідний акт, якщо інше не встановлено цим Законом, готує звіт про відстеження результативності цього регуляторного акта та не пізніш як у десятиденний строк з дня підписання цього звіту оприлюднює його. Регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Суд вважає необґрунтованими посилання позивача про те, що рішення Арбузинської селищної ради від 24 липня 2017 року прийнято з порушенням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки вказане рішення не містить норм регуляторного характеру, а його прийняття не потребує реалізації передбачених Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»процедур.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання противоправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, визнання дій суб’єкта владних повноважень противоправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій.
Враховуючи викладені обставини, а також те, що відповідач не виконав передбачений ч.2 ст. 77 КАС України обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, суд вважає, що у зв’язку з порушенням відповідачем передбаченої Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» процедури добровільного об'єднання територіальних громад та прийняття за наслідками такої процедури рішення всупереч вимогам частини 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» недостатньою кількістю голосів депутатів свідчать про
порушення права позивача як жительки територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні, передбачене ч.1 ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування», щодо інформування населення про проведення громадських обговорень, прийняття участі у проведенні громадських обговорень та у засіданні сесій селищної ради, а тому дії Арбузинської селищної ради щодо прийняття рішення від 24.07.2017 року єпротивоправними, а оскаржуване рішення підлягає скасуванню.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про задоволення позову.
Судові витрати підлягають розподілу на підставі ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 20, 192, 241-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення задовольнити.
Визнати противоправними дії Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області щодо прийняття рішення № 1 від 24 липня 2017 року 29 позачергової сесії 7 скликання «Про схвалення проекту рішення селищної ради «Про добровільне об» єднання територіальних громад».
Скасувати рішення Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області № 1 від 24 липня 2017 року 29 позачергової сесії 7 скликання «Про схвалення проекту рішення селищної ради «Про добровільне об» єднання територіальних громад».
Стягнути з Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області (смт. Арбузинка Миколаївської області, пров. Каштановий, 18, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 04376653) на користь ОСОБА_1 (смт. Арбузинка Миколаївської області, вул. Набережна, 140) сплачені нею витрати за подачу судового збору у розмірі 1280 (одну тисячу двісті вісімдесят) грн.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.М.Кологрива