
Справа № 127/26645/17
Провадження № 2-а/127/1062/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2018 рокумісто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Антонюк В.В. розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням додатково наданих документів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії, з урахуванням додатково наданих документів. Позовні вимоги мотивовано тим, що позивача з 11.04.2014 року відповідно до наказу Голови СБУ №619- ОС звільнено з військової служби у запас СБУ за підпунктом «а» пункту 61 та підпункту «б» пункту 63 (за станом здоров’я ) – обмежено придатний до військової служби). Наказом начальника УСБУ у Вінницькій області № 52-ОС від 22 квітня 2014 року позивача виключено зі списку особового складу та знято зі всіх видів забезпечення. З 23 квітня 2014 року позивачу була призначена пенсія за вислугою років, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року, яка виплачується по даний час. В листопаді 2017 року позивач при ознайомлення із матеріалами пенсійної справи встановив, що пенсія, яку він отримує призначено та виплачується йому з грошового забезпечення, в якому не враховані суми фактично отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових питань, одноразової грошової премії, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 23 квітня 2012 року по квітень 2014 року включно. У зв’язку з цим позивач 13 листопада 2017 року звернувся до відповідача із вимогою про перерахунок пенсії та виплату недоплаченої пенсії. 27.11.2017 року позивачем було отримано лист-відмову № 1495/Я-12 щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу та грошової компенсації за невикористанні дні основної щорічної відпустки не зазначені в ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких категорій інших осіб», підстави для перерахунку пенсії відсутні. Позивач не погоджується з такою думкою відповідача, що і стало підставою для звернення до суду. Ухвалою суду від 12.12.2017 року відкрито провадження в порядку скороченого провадження. 15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VІІІ від 03.10.2017 року, котрим КАСУ України викладено в новій редакції. Згідно п.10 Розділу VІІ Перехідних Положень КАСУ України справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Ухвалою суду від 10.01.2018 року розгляд справи призначено у порядку спрощеного позовного проваження. Відповідачем по справі надіслано до суду відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в яких зазначено, що пенсія позивачу призначена з 23 квітня 2014 році відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до норм якого серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення, як то матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу та грошова компенсація за невикористанні дні основної щорічної відпустки, включення сум вищезазначених складових до розміру грошового забезпечення при обрахунку пенсії є безпідставним, дії відповідача щодо невключення вказаних сум до розміру грошового забезпечення при обрахунку пенсії є правомірним, вимоги позивача відповідач вважає необґрунтованими, просить відмовити позивачу в задоволенні позову. Розгляд справи проведено в порядку спрощеного позовного провадження у відповідності до 262-263 КАС України. Суд всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, дослідивши та проаналізувавши відзив відповідача на позовну заяву, вважає, що позовні вимоги підлягаю до задоволення з наступних підстав. Судом достовірно встановлено, що позивачу з 23.04.2014 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі відповідних документів, зокрема грошового атестату серії СБ №000080 та додатку до нього від 30.04.2014 року. Згідно додатку до грошового атестату №0000380 від 30.04.2014 року про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії, виданого ОСОБА_1 за період з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року, серед додаткових видів складових грошового забезпечення відсутні такі складові як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу та грошова компенсація за невикористанні дні основної щорічної відпустки (а.с.19). 26.10.2017 року Управління СБУ у Вінницькій області за № 203 видало позивачу довідку про суми виплачених одноразових виплат, які не увійшли у довідку - додаток до грошового атестату за період з 23.04.2012 року по 23.04.2014 року, до якої включено суми премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.13). 13.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії, врахувавши до складу грошового забезпечення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове пенсійне страхування за період з 23 квітня 2012 року по 23 квітня 2014 року включно, відповідно до довідки Управління СБУ у Вінницькій області від 26.10.2017 року № 203 та виплатити недоплачену суму пенсії (а.с.15-16). 27.11.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом за вих. № 1495/Я-12 надано позивачу відповідь, в якій зазначено, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до додаткових видів грошового забезпечення при обчисленні пенсії належать лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення та премії. Для перерахунку пенсії з урахуванням одноразової грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової премії відсутні підстави (а.с.17). Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно ч.ч.1,2 та 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (п. 3). Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби. Так само і порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (п. 7), затверджений Постановою КМУ № 393 від 17 липня 1992 року, визначає лише порядок призначення пенсії, а не структуру грошового забезпечення. Частиною 1 ст. 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення. Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції). Відповідно до п. 1.2. розділу І Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 року за № 638/15329 до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
-щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення. Також в цьому пункті зазначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства. Відповідно до п. 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними ознаками з детальним розподілом коштів за їх предметними ознаками (заробітна плата, нарахування, усі види господарської діяльності, виплати населенню, що іменуються трансфертами населенню, та інші категорії). Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету. Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 12 березня 2012 року № 333, в редакції чинній на час звільнення та на час призначення пенсії, встановлювала такі коди:
- пункт 7. Код 1000 „Поточні видатки;
- пункт 7.1. Код 1100 „Видатки на товари і послуги;
- пункт 7.1.1. Код 1110 „Оплата праці працівників бюджетних установ. Ця категорія включає оплату праці всіх працівників бюджетних установ (організацій), військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (у тому числі відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) згідно з установленими посадовими окладами, ставками або розцінками, матеріальну допомогу, у тому числі видатки на премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства. Величина оплати праці відображається без нарахувань на фонд оплати праці, які обліковуються за кодом 1120.
- пункт 7.1.1.1. Код 1111 „Заробітна плата
а) заробітна плата за встановленими посадовими окладами (тарифними ставками) або розцінками всіх штатних працівників, у тому числі за трудовими договорами; надбавка за вислугу років; доплата за ранг, надбавки та доплати обов'язкового характеру (оплата роботи в нічний час, за науковий ступінь, за знання та використання в роботі іноземної мови тощо);
б) премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства;
в) матеріальна допомога, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та в інших випадках за рішенням адміністрації установи (організації) відповідно до законодавства;
г) винагороди та інші виплати, нараховані працівникам, які не перебувають у штаті установи (організації), відповідно до умов цивільно-правового договору (за винятком суб'єктів господарювання);
ґ) одноразова грошова допомога у зв'язку з виходом на пенсію або, якщо це передбачено законодавством, у відставку.
- пункт 7.1.1.2. Код 1112 „Грошове утримання військовослужбовців
а) грошове утримання (забезпечення) військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, у тому числі основні та додаткові види виплат;
б) заохочення, передбачені законодавством;
в) відшкодування податку на доходи фізичних осіб, що утримується з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, згідно із законодавством;
г) одноразова грошова допомога при звільненні зі служби військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу.
- пункт 7.1.2. Код 1120 „Нарахування на заробітну плату.
За цією категорією здійснюється нарахування бюджетними установами (організаціями) на фонд оплати праці, а саме сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого відповідно до законодавства. Таким чином, враховуючи приписи зазначених вище норм, суд дійшов висновку, що допомога на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань та одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, яке у свою чергу є складовою частиною грошового забезпечення, з яких податковими агентами сплачуються відповідні внески до бюджету. Викладене узгоджується з позицією Вінницького апеляційного адміністративного суду, висловленою в його рішеннях, зокрема, у справі №727/6874/17 від 11.10.2017 року (суддя - доповідач Білоус О.В.), №127/17035/16-а від 16.05.2017 року (суддя - доповідач Ватаманюк Р.В.), №686/7215/17 від 26.09.2017 року (суддя - доповідач Курко О.П.), №127/5710/17 від 08.08.2017 року (суддя - доповідач Ватаманюк Р.В.). Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав на необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Встановлення таких гарантій зумовлено насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Згідно Висновку Верховного Суду України, викладеному у постанові від 10.03.2015 року у справі №21-70а15 грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова винагорода за безперервну військову службу, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності свого рішення щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу за період з 23 квітня 2012 року по 23 квітня 2014 року відповідно до довідки Управління СБУ у Вінницькій області № 203 від 26.10.2017 року, така відмова є протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Суд зазначає, що помилковим є посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015щодо офіційного тлумачення положень частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки в аспекті порушених у конституційному зверненні питань, стосується визначення встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, в той час як спір по цій справі виник з приводу розміру видів доходу (грошового забезпечення), з якого обчислюється пенсія позивачу. Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. ст.ст. 5, 6,8,12,14,77, 262-263, 244-246, 295 КАС України, ст.ст. 9, 26, 40, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 23 квітня 2014 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого була нарахована пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 23 квітня 2012 року по 23 квітня 2014 року включно, відповідно до довідки Управління СБУ у Вінницькій області від 26.10.207 року № 203, виплатити недоплачену суму пенсії та виплачувати пенсію в повному розмірі. Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 640 грн. На постанову суду може бути подана апеляційна скарга через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено 10.01.2018 року.
Суддя: