Постанова № 71551954, 11.01.2018, Козятинський міськрайонний суд Вінницької області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
133/2441/17
Номер документу
71551954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 133/2441/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.01.2018

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

складі головуючого судді Воронюк В.А.

при секретарі Полонській Н.М.

розглянувши у відкри тому судовому засіданні в м.Козятині адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов"язання перерахунку та виплати пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом просить визнати незаконною та неправомірною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Вінницькій області у перерахунку призначеної йому пенсії, зобовязати Головне управління пенсійного фонду України в Вінницькій області провести перерахунок розміру пенсії за наданою довідкою про розмір грошового забезпечення поліції з 31 жовтня 2017 р. тобто з моменту його звернення до відповідача з клопотанням про проведення перерахунку та виплати пенсії.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 рудня 2015 року, внесені зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року, яка вступила в силу 01 січня 2016 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а саме Додатку №1 збільшились розміри окладів за спеціальним званням, згідно Додатку №4 збільшились розміри посадових окладів, згідно Додатку №11 розмір надбавки за стаж роботи в поліції збільшився на 5 відсотків, введені інші надбавки. З порушенням встановлених законодавством України термінів, грошове забезпечення поліції було встановлено тільки 06 квітня 2016 року Наказом МВС України .№260, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року і з цього часу тільки було змінено це грошове забезпечення та розпочалась його виплата поліцейським. Вважаю, що перерахунок призначеної йомупенсії повинен бути проведений з 01 травня 2016 року, а саме з моменту призначення та виплати нового грошового забезпечення працівникам національної поліції України.

Все вищевикладене є правовою підставою для здійснення перерахунку та виплати призначеної йому пенсії в новому розмірі.

На даний час розмір його пенсії не перераховано.

31 жовтня 2017 року він звернувся із заявою до відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з клопотанням про здійснення перерахунку призначеної йому пенсії на підставі довідки про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області, а також надати йому копію довідки, яка є підставою для проведення йому перерахунку та виплату призначеної пенсії в новому розмірі та з клопотанням провести такий перерахунок та виплату йому пенсії в новому розмірі. На його клопотання про перерахунок та виплату пенсії в новому розмірі відповідач йому відмовив в такому перерахунку та виплаті пенсії, посилаючись на відсутність коштів.

Вважає дії відповідача незаконними. Відсутність коштів не є перешкодою для посадових осіб відповідача для проведення перерахунку призначеної йому пенсії, це може бути перешкодою тільки для виплати перерахованої пенсії в новому розмірі, хоч і відмова в такій виплаті по причині відсутності коштів є також незаконною і по цій причині він вимушений звернутися за захистом своїх прав до суду.

Позивач в судове засідання не з"явився, проте подав суду заяву в якій просить справу слухати у його відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в судове засідання не з"явився, проте надав суду заяву про слухання справи у його відстність, позов не визнав, при цьому вказав, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій позивачам та направлено його до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Більш детальну позицію виклав в письмових запереченнях проти позову.

Суд, дослідивши зібрані по справі докази прийшов до висновку, що позов слід задовольнити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з листопада 2010 року. Пенсія призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та отримує пенсію в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Вінницькій області.

31.10.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області з питання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до чинного законодавства.

Відповідь заявнику було надано листом головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від 13.11.2017 р. №1388/К-12, в якому зазначено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Позивач вважає таку відмову відповідача в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії неправомірною, тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Суд вважає, що права позивача є порушеними та такими, що підлягають судовому захисту, а позовні вимоги задоволенню.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у звязку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.3 ст.63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у звязку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських, відповідно вважає обґрунтованими позовні вимоги в цій частині.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у пятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у пятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС в Вінницькій області було надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ще в травні 2017, що свідчить про дотримання останнім Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

Однак до цього часу пенсія позивачеві відповідно до наданої довідки Головним управління Пенсійного фону України в Вінницькій області не перерахована.

Відповідно до ст.51 Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших, осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших, осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перерахунок пенсії 31.10.2017 року , то він має право на перерахунок та виплату пенсіїї саме з 31.10.2017 року.

В порушення вимог вказаної статті відповідачем - органом Пенсійного фонду пенсія позивачу пенсія не перерахована, що підтверджує бездіяльність Головного управління Пенсійного фону України в Вінницькій області з цього питання.

Тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги, які заявлені до Головного управління Пенсійного фону України в Вінницькій області визнати протиправними його дії, щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача.

Керуючись ст.ст. 5, 14, 19, ст. 228, 244-246, 250, ст. 295, 297 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити .

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку та невиплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900 від 23 грудня 2015року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006р. №268».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсій відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006р. №268», починаючи з 31 жовтня 2017 року, тобто з моменту його звернення про проведення перерахунку та виплати пенсії.

Судовий збір компенсувати за рахунок державного бюджету.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду .

Суддя: підпис В.А.Воронюк

Згідно з оригіналом.

суддя

секретар

Дата документу 11.01.2018