Рішення № 71547781, 11.01.2018, Чутівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
11.01.2018
Номер справи
550/1189/17
Номер документу
71547781
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 550/1189/17

Провадження № 2-а/550/17/18

Рішення

Іменем України

11 січня 2018 року смт. Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області

в складі : головуючого - судді Ланни Я.О.,

за участю секретаря – Томас Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження в залі суду в смт. Чутове справу №550/1189/17 (провадження 2-а/550/17/18) за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії управління Міністерства внутрішніх справ в Полтавській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 комісії УМВС України в Полтавській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області,прохаючи суд:

- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 комісії УМВС України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії позивача нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення та не подання нової довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для подальшого перерахунку пенсії;

- зобов»язати ОСОБА_2 комісію УМВС України в Полтавській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, за формою передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, станом на 01.01.2016 р. з дати виникнення права на перерахунок пенсії, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2470,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1000,00 грн., надбавка за вислугу років 40% посадового окладу – 1388,00 грн.; надбавка 50 % (встановлена на момент звільнення) за виконання особливо важливих завдань – 2429,00 грн.; премія 38 % (встановлена на момент звільнення) – 2769,06 грн.;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення.

В обґрунтування позовних вимог послався на те, що вказані додаткові складові його заробітку, які були враховані при призначенні йому пенсії, відповідачем не включено до нової довідки для перерахунку пенсії. Таку бездіяльність вважає протиправною і такою, що порушує його права.

В судове засідання позивач не з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача ОСОБА_2 комісії управління Міністерства внутрішніх справ в Полтавській області, позов не визнав та прохав відмовити в позові в повному обсязі з тих підстав, що довідка для перерахунку пенсії позивачу, надана до пенсійного фонду і в ній зазначені всі складові, які підлягають для врахування для перерахунку пенсії. Прохали справу розглянути у їх відсутність.

Представник третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в судове засідання не з»явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд зазначає, що на момент розгляду справи 11.01.2018 року, Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу, а саме до 15.12.2017 року, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку письмового позовного провадження керуючись КАС України в редакції від 03.10.2017 року.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у третьої особи та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХII (далі - Закон № 2262), має посвідчення пенсіонера №2499220433 від 30.09.2014р.(а.с.14)

23.09.2017 р. позивач одержав копію довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка відповідно до вимог закону направлена до Головного Управління ПФУ в Полтавській області.

Згідно довідки УМВС № 4/2033 від 28.04.2017 р. Розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 становить: посадовий оклад – 2470,00 грн., оклад за званням – 1000,00 грн., надбавка за вислугу років – 1388,00 грн., премія – 1, 71 % - 83,07 грн. (а.с.21).

Листом від 11.10.2017 р. за № М-431/115/39/01-2017 позивачу було відмовлено у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення у зв»язку з відсутністю підстав для її видачі (а.с.26).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено цим Законом.

Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.

Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.

Постановою КМУ №988 затверджено:

схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;

схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;

схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).

Отже, у відповідача не було законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно перерахунку його пенсії.

В Цивільному кодексі України зазначається про те, що ліквідатор виступає від імені юридичної особи, що ліквідується.

Відповідно до пункту 5 постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Як установлено судом позивач отримував вказану надбавку під час проходження служби, що підтверджується відповідними довідками (а.с.22), тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії.

Суд зауважує, що постанова КМУ №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» так само як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну. Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Разом із тим суд не погоджується із доводами позивача щодо необхідності включення до складу грошового забезпечення премії саме в розмірі 38%, оскільки згідно довідки УМВС України в Полтавській області від 28.04.2017 р. середній розмір премії за відповідною посадою поліцейського у місяці виникнення права не перерахунок (січень 2016 р.) в межах наявних асигнувань складає 1,71 %, а не 38%. Виходячи з викладеного зазначені вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Відповідач в поданих ним запереченнях проти позову, не спростував правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про протиправність його бездіяльності в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.

Суд нагадує, що відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене та відповідно до п.10 ч.2 ст.245 КАС України , суд у спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав свобод та інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб’єктів владних повноважень,вважає, що з метою відновлення порушеного права позивача належним способом захисту його прав є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 Постанови КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов»язання відповідача врахувати даний вид грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Вимога позивача про встановлення судового контролю, яка не є позовною вимогою, не підлягає задоволенню, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде, крім того, положення частин першої і другої статті 382 КАС України передбачає право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень не на користь якого ухвалено судове рішення у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (вул. Нова, 19 с. Смородщина Чутівського району Полтавської області, поштовий індекс 38843, ідентифікаційний номер картки фізичної особи-платника податків НОМЕР_1, НОМЕР_2) до ОСОБА_2 комісії управління Міністерства внутрішніх справ в Полтавській області (вул. Пушкіна, 83 м. Полтава, поштовий індекс 36014, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66 м. Полтава) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 комісії УМВС України в Полтавській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки ОСОБА_1, про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов»язати ОСОБА_2 комісію УМВС України в Полтавській області врахувати ОСОБА_1 вид грошового забезпечення: надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 Постанови КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» для перерахунку пенсії.

В решті, в задоволенні вимог позивача відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Чутівський районний суд Полтавської області, згідно вимог п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень КАС України.

Суддя Я. О. Ланна