Рішення № 71546560, 09.01.2018, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
09.01.2018
Номер справи
415/2338/17
Номер документу
71546560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 415/2338/17

Провадження № 2-а/415/1/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.01.18 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді – Калмикової Ю.О.,

за участі секретаря – Кравченко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1, 93100, Україна до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області, місцезнаходження якого за адресою: вул. ім.. ОСОБА_3, 347, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, Україна про визнання рішення суб’єкта владних повноважень протиправним, зобов’язання до вчинити певні дії, -

встановив:

26.04.2017 року до Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1, 93100, Україна до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області, місцезнаходження якого за адресою: вул. ім.. ОСОБА_3, 347, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, Україна про визнання рішення суб’єкта владних повноважень протиправним, зобов’язання до вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилався на те, що у період з 16.06.2015 року по 07.04.2016 року він, на підставі Указу Президента України від 21.07.2014 р. № 607 «Про часткову мобілізацію», безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету га територіальної цілісності України за №1241, виданої Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639), 22 березня 2016 року, із збереженням роботи і посади в відокремленому підрозділі «Шахта Тошківська» державного підприємства «Первомайськвугілля».

У вище вказаній довідці, яка видана на підставі наказу командира військової частини В-5509 .

За участь в антитерористичній операції в районах Донецької та Луганської областей йому було надано статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням.

А 15.07.2016 він отримав довідку (про розмірі заробітної плати) з вищезазначеної військової частини, з метою в наступному здійснити перерахунок пенсії по вказаній довідці.

У зв'язку з отриманням довідок він 09.09.2016 р. звернувся до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в місті Лисичанськ Луганської області з заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням даних вищевказаних довідок, але йому було відмовлено.

Відмовляючи відповідач обґрунтовує тим, що ВП «Шахта Тошківська» державного підприємства «Первомайськвугілля» сплатила внески по 31.05.2015 року і тому на думку відповідача страховий стаж це період за який сплачувалися внески, а в базі персоніфікованого обліку відсутня інформація про сплату за мене внесків.

З чим він не згодний по наступним обставинам:

Так, згідно Указу Президента України від 21.07.2014 р. № 607 «Про часткову мобілізацію», він був мобілізований. Положеннями ст. 119 КЗпП України мобілізованому працівнику гарантовано збереження роботи, посади і компенсується з бюджету середній заробіток.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом ОСОБА_4 України.

Отже, виходячи з наведеного час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до його страхового стажу.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиною внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та /або введення воєнного стану.

А також статтею 165 Податкового кодексу України визначений перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального оподатковували доходу, зокрема суми грошової допомоги (у тому числі в натуральній формі), що надаються фізичним особам або членам їхніх сімей (діти, дружина, батьки) військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку мобілізацією, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та/або компенсаційні виплати бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Таким чином, уданому випадку страхові внески (єдиний внесок) не нараховувалися та не сплачувались у звязку із звільненням від сплати такого податку.

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення», військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов’язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунку призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-ХІІ (із змінами) учасниками бойових дій е особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний.

Крім, того відповідач відповідно до своїх повноважень, згідно положення про Пенсійний фон України, що затверджене, указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 згідно п. 10, якого посадові особи пенсійного фонду мають право порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. 11 положення звертатися в установленому законом порядку до відповідних правоохоронних органів у разі виявлення фактів порушення порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків.

Але, відповідач зазначає що нібито за нього за час безпосередньої участі в бойових діях, на його думку нібито незаконно не сплачувалися страхові внески, але сам в межах своїх повноважень не вчинив, будь яких дій, направлених на стягнення за нього внесків до пенсійного фонду України.

Отже, відповідач помилково дійшов висновку про неможливість здійснення позивачу перерахунку пенсії без сплати страхового (соціального) внеску, у звязку з чим позивач , який дійсно приймав участь у бойових діях у складі діючої армії під час мобілізації та вважає, що є правові підстави для захисту його конституційного права на належне пенсійне забезпечення.

На підставі викладеного просив суд: 1) визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у місті Лисичанськ Луганської області щодо відмови у зарахуванні до стажу роботи під час мобілізації періоду з 19.05.2015 року по 07.04.2016 року включно у потрійному розмірі та відмови у перерахунку пенсії згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за № 3210, виданою Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639) від 30 червня 2016 року, довідкою про заробітну плату від 15.07.2016 року № 3839, виданою Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639), та згідно з довідкою № 267 від 18 квітня 2017 року, виданою відокремленим підрозділом «Шахта Тошківська» державного «Первомайськвугілля» з 01.09.2016 року; 2) зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у місті Лисичанськ Луганської області зарахувати до стажу роботи під час мобілізації період з 19.05.2015 року по 07.04.2016 року включно у потрійному розмірі, та здійснити позивачу перерахунок пенсії згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за № 1241, виданою Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639), 22 березня 2016 року, згідно з довідкою про заробітну плату від 15.07.2016 року № 3839, виданою Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639), та згідно з довідкою № 267, виданою відокремленим підрозділом «Шахта Тошківська» державного підприємства «Первомайськвугілля», з 01.09.2016 року, та виплатити недоотримані суми пенсії з 01.09.2016 року.

Представником відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську до суду надані письмові заперечення на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень позовних вимог відповідач посилався на те, що ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Лисичанськ Луганської області для перерахунку своєї пенсії з врахуванням періоду участі в антитерористичній операції. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 1 липня 2000 року страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. З 01 жовтня 2013 року адміністрування єдиного соціального внеску здійснює Міністерство доходів і зборів України, у зв’язку з набранням чинності законами України від 04.07.2013 року №404-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи» № 406- VII. З цього ж часу через органи Міністерства доходів і зборів України страхувальники подають дані про застрахованих осіб до реєстру застрахованих осіб. За достовірність поданих даних відповідають страхувальники (в даному випадку ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля»). Контроль за сплатою єдиного соціального внеску (ЄСВ) здійснюють органи Міністерства доходів і зборів України. Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов’язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодження з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування. На момент звернення з заявою про перерахунок пенсії за даними персоніфікованого обліку позивача, які містяться в його пенсійній справ, з’ясовано, що страхувальник ВП «Шахта» Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» сплатив страхові внески до 31.05.2015 року. Також, згідно з наданих індивідуальних відомостей про застраховану особу, заробітна плата ОСОБА_1, яка зазначена в довідці про зарплату №3839 від 15.07.2016 р., за даними персоніфікованого обліку, які містяться в матеріалах справи не значиться, а в самій довідці розрахунок заробітної плати починається з липня 2015 року. Кабінетом ОСОБА_4 України опрацьовується законопроект щодо включення періоду військової служби застрахованих осіб, призваних за призивом під час мобілізації на особливий період, до страхового стажу та збереження страхових виплат за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням, за пропозиціями якого буде внесено зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» з метою врегулювання питання щодо включення служби працівників, призваних на військову службу за призивом під час мобілізації. На особливий період, до страхового стажу у випадках не нарахування та несплати роботодавцем за них єдиного соціального внеску. Отже зарахувати період мобілізації до страхового стажу можливо тільки після внесення змін до законодавства. Вважають позовні вимоги необґрунтованими, просять суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

20.11.2017 року Лисичанським міським судом Луганської області зроблено запит до Військової частини – польова пошта В5509 щодо надання інформації щодо сплати (або причин несплати) військовою частиною В5509 за ОСОБА_1 єдиного страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 16.06.2015 по 01.02.2016 та з 14.02.2016 по 07.04.2016. Відповіді на запит суду не надано.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, надав суду письмову заяву, в якій просив суд розглядати справу за його відсутністю, позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник Відповідача ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську в судове засідання не з’явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмові заперечення, в яких просив розглядати справи за відсутності їхнього представника, відмовити в задоволенні позову повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зазначено, що Високі Договірні Сторони гарантують кожній людині, яка знаходиться під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі 1 цієї Конвенції.

Стаття 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим. 4.Х1.1950) (Європейська конвенція про захист прав і основних свобод людини) (далі Конвенція), передбачає, що здійснення прав і свобод, викладених у цій Конвенції, гарантується без будь-якої дискримінації за ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного або соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або інших обставин.

Стаття 1 Першого протоколу (Париж, 20.ІІІ.1952) передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до статті 18 Конвенції обмеження, які дозволяються нею щодо згаданих прав та свобод, можуть застосовуватися тільки з тією метою, з якою вони передбачені.

Відповідно до роз'яснень, які містяться в Постанові Пленуму Верховного Суду України №9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватися на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли зі змісту норм Конституції не випливає необхідність додаткової регламентації її положень законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно з ст. 22 Конституції України,права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Судом встановлено, що спір між сторонами виник спір з проводу наявності підстав для перерахунку пенсії позивачу.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №437 від 21.10.2016 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_1 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» і за період з 16.04.2008 по 22.04.2008 за професією гірника підземного, виплачувалась тарифна ставка гірника підземного по першому розряду на підставі Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р. за період з 16.04.2008 по 22.04.2008 - 00 років 00 місяців 07 днів на підставі особистою картки ф. П-2, розрахунково-платіжні відомості за 2008 р., табель спуску-виїзду в шахту за 2008 р. Технологічний процес ЄТКД, наказ №163-к від 23.04.2008 р., атестація робочого місця: наказ №89 від 22.04.2003 р. №72 від 26.02.2008 р.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №437 від 21.10.2016 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» і за період з 23.04.2008 по 18.05.2015 за професією гірника підземний дільниці «Вентиляції та техніки безпеки» з повним робочим днем під землею на підставі Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р. за період з 23.04.2008 по 18.05.2015 – 06 років 08 місяців 05 днів на підставі особистою картки ф. П-2, розрахунково-платіжні відомості за 2008-2015 рр., табель спуску-виїзду в шахту за 2008-2015 рр. Технологічний процес ЄТКД, наказ №163-п від 23.04.2008 р., атестація робочого місця: наказ №72 від 26.02.2008 р., №83 від 28.02.2013 р.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 437 від 21.10.2016 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» і за період з 19.05.2015 по 03.07.2016 виконував видобуток вугілля підземним способом у гірничому виробництві за професією військова служба під час мобілізації на підставі Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р. за період з 19.05.2015 по 03.07.2016 – 01 років 01 місяців 15 днів на підставі особистою картки ф. П-2, розрахунково-платіжні відомості за 2015-2016 р.. Технологічний процес ЄТКД, наказ №144-п від 18.05.2015 р.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №437 від 21.10.2016 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» і за період з 04.07.2016 по 03.08.2016 за професією гірника підземний дільниці «Вентиляції та техніки безпеки» з повним робочим днем під землею, на підставі Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р. за період з 04.07.2016 по 03.08.2016 - 00 років 01 місяців 00 днів на підставі особистою картки ф. П-2, розрахунково-платіжні відомості за 2016 р., табель спуску-виїзду в шахту за 2016 р. Технологічний процес ЄТКД, наказ №163-п від 23.04.2008 р., атестація робочого місця: наказ №83від 28.02.2013 р.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №437 від 21.10.2016 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», ОСОБА_1 працював повний робочий день у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» і за період з 04.08.2016 по 02.10.2016 за професією гірника підземний дільниці «Вентиляції та техніки безпеки» з повним робочим днем під землею, на підставі Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003 р. за період з 04.08.2016 по 02.10.2016 - 00 років 01 місяців 29 днів на підставі особистою картки ф. П-2, розрахунково-платіжні відомості за 2016 р., табель спуску-виїзду в шахту за 2016 р. Технологічний процес ЄТКД, наказ №163-п від 23.04.2008 р., атестація робочого місця: наказ № 83від 28.02.2013 р. Наказ про звільнення №434-п від 03.10.2016 р.

Згідно з довідкою про доходи № 267 від 18.04.2017 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», ОСОБА_1 працював на посаді гірник підземник і за період з червня 2015 р. по грудень 2015 р. отримав дохід в сумі 36500,56 грн.

Згідно з пенсійним посвідченням серії ААЄ № 297208 від 11.02.2011 р., наданого ОСОБА_2 пенсійного фонду України, ОСОБА_1 отримає пенсію за віком, номер особового рахунку 808907/1211.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Лисичанську з 11.02.2011 року та отримує пенсію за віком пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наданою військовою частиною-польова пошта В5509 ОСОБА_1 про те, що він дійсно в період з 16.06.2015 року по 01.02.2016 року з 14.02.2016 року по 07.04.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції в забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Підстава – наказ командира військової частини – польова пошта В5509 (по стройовій частині) від 30.06.2016 р. №189. Ця довідка є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.

Згідно з довідкою про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням № 3839 від 15.07.2016 р., наданою військовою частиною-польова пошта В5509 ОСОБА_1 за період з липня 2015 р. по червень 2016 р. у сумі 110827,39 грн.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що згідно з посвідченням серії УБД № 068117 від 18.02.2016 р., наданого ОСОБА_2 персоналу штабу управління оперативного командування «Південь» ОСОБА_1 про те, що пред’явник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій, посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України.

Згідно з виписки індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб ОСОБА_1 сплачено страхові внески за період з 01.01.2012 р. по 01.06.2015 р.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №437 від 21.10.2016 р., наданою ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_1 про те, що зазначена особа працювала повний робочий день у Відокремленому підрозділі «Шахта «Тошківська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» і за період з 19.05.2015 по 03.07.2016 виконував видобуток вугілля підземним способом у гірничому виробництві за професією військова служба під час мобілізації на підставі Постанови КМУ №36 від 16.01.2003 р. за період з 19.05.2015 по 03.07.2016 – 01 років 01 місяців 15 днів на підставі особистою картки ф. П-2, розрахунково-платіжні відомості за 2015-2016 р.. Технологічний процес ЄТКД, наказ №144-п від 18.05.2015 р.

Згідно з листом № 161 від 27.02.2017 р., наданим ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_1, відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № НОМЕР_1 не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та /або введення воєнного стану. при нашаруванні мобілізованим працівникам середнього заробітку, що компенсується з бюджету, таким особам присвоюється код категорії «48». Зазначений код застрахованих осіб застосовувався ВП «Шахта «Тошківська» при відображенні в таблиці 6 Звіту із ЄСВ, який подається щомісяця до ОСОБА_2 пенсійного фонду України у м. Попасна. Таким чином, виплати ОСОБА_1 було здійснено згідно з діючим законодавством України.

Згідно з відповіддю УПФУ в м. Лисичанську Луганської області від 28.03.2017 р. № 22/Л-7, відповідно до роздруківки індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб з’ясовано, що ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» сплати страхові внески по 31.05.2015 року. Як зазначено вище, контроль за повнотою та своєчасністю сплати ЄСВ здійснюють органи Міністерства доходів і зборів України, тому законодавство України забороняє органам Пенсійного фонду України здійснювати будь-які заходи щодо стягнення несвоєчасно сплачених внесків. Дане питання не відноситься до компетенції Пенсійного фонду України.

Згідно з відповіддю на запит № 582 від 29.08.2017 р., наданою Держвним підприємством «Первомайськвугілля» Відокремлений підрозділ «Шахта «Тошківська», згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» у 2015 р. не нараховувався на виплати та не утримувався єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану. Фактично нарахований та перерахований єдиний соціальний внесок у 2016 році на вашу середню заробітну плату становить 12544,68 грн.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ, «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

У зв'язку з особливим характером військової служби військовослужбовцям надаються передбачені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до ст. 1, ч. 1, 2 ст. 24 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно з законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV передбачено, що в разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія . Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI закріплено, що єдиний внесок нараховується на суму, зазначену в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерела їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Згідно зі ст. 98, ч. 1 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до ч. 3 ст. 44, ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє стверджувати, що обчислення страхового стажу здійснюється на підставі даних системи персоніфікованого обліку і до страхового стажу особи зараховується період, за який з її заробітку податковим агентом здійснювалося утримання і сплата страхових внесків.

Разом з тим, законодавством регламентовано повноваження органів ПФУ витребувати відповідні документи та перевіряти необхідні відомості при прийнятті рішення за результатами розгляду заяви особи про перерахунок пенсії, що обумовлено необхідністю забезпечення об'єктивного розгляду заяви та дотримання принципів, регламентованих ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV , зокрема щодо державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, гласності, прозорості та доступності діяльності Пенсійного фонду.

Виходячи з цього, суд звертає увагу на те, що відповідач, розглядаючи заяву позивача про здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням періоду служби з 19.05.2015 р. по 07.04.2016 р., не вчинив жодних дій та не вжив всіх належних і необхідних заходів для перевірки доводів заявника щодо сплати військовою частиною страхових внесків з його грошового забезпечення за вказаний проміжок часу, зокрема не витребував у військової частини, в якій позивач проходив службу, відповідні дані, що вказує на передчасність його дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, неповноту встановлення необхідних даних та порушення ст.ст. 7, 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV і п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи відсутні відомості з військової частини про те, що чи були сплачені страхові внески з грошового забезпечення позивача, чи перераховані військовою частиною, як податковим агентом у зв'язку з особливостями внутрішньої системи фінансового забезпечення Міноборони.

При цьому, доводи УПФУ про те, що відсутність в системі персоніфікованого обліку відповідних даних про страховий стаж позивача виключає правові підстави для перерахунку його пенсії, суд приймає до уваги частково, оскільки дійсно, як було встановлено вище, страховий стаж обчислюється за даними вказаної системи, однак це не виключає наявності у територіального органу ПФУ обов'язку повно і всебічно їх перевірити та дослідити вимоги заявника, який відповідачем не виконано.

З огляду на це, суд вважає, що адміністративний позов в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду служби з 19.05.2015 р. по 07.04.2016 р. та проведення у зв'язку з цим перерахунку його пенсії підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача зарахувати до стажу роботи період з 19.05.2015 по 07.04.2016 у потрійному розмірі та здійснити перерахунок пенсії суд зазначає наступне.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку, призначення та перерахунку пенсії громадянам, та свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.

Приходячи до такого висновку суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 р. у справі «Рисовський проти України», в якому Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Разом з тим, решта позовних вимог на даній стадії спірних правовідносин є передчасною, оскільки в даному випадку перевірка наявності у позивача страхового стажу за вказаний період, зокрема з урахуванням відомостей, щодо можливого нарахування та сплатою єдиною соціального внеску військової частини В5509 Міноборони, належить до дискреційних повноважень відповідача, які в даному випадку ним реалізовані не були.

При цьому, відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_4 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_4 11.03.1980 р. на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про зарахування до його страхового стажу періоду військової служби з 19.05.2015 р. по 07.04.2016 р. включно у потрійному розмірі, та щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії позивача, а тому з метою повного і всебічного захисту прав і законних інтересів позивача, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає доцільним і необхідним вийти за межі позовних вимог і задовольнити їх у вказаний спосіб.

Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримані з незалежних від нього причин.

Разом з тим, відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Суд приходить до висновку, що на підставі встановлених обставин справи та наведених норм законодавства, якими регулюються спірні відносини, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є протиправною, і вимоги позивача з цього приводу є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а також зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії, що обумовлює часткове задоволення адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.19, 64, 124 Конституції України, ст.ст. ст.ст. 2, 9, 10, 72-77, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ, Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-XII, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1, 93100, Україна до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області, місцезнаходження якого за адресою: вул. ім. В.Сосюри, 347, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, Україна про визнання рішення суб’єкта владних повноважень протиправним, зобов’язання до вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у місті Лисичанськ Луганської області, місцезнаходження якого за адресою: вул. ім.. ОСОБА_3, 347, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, Україна, код ЄДРПОУ 21792407, щодо відмови ОСОБА_1, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1, 93100, Україна, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, у зарахуванні до стажу роботи під час мобілізації періоду з 19.05.2015 року по 07.04.2016 року включно у потрійному розмірі та відмови у перерахунку пенсії згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за № 3210, виданою Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639) від 30 червня 2016 року, довідкою про заробітну плату від 15.07.2016 року № 3839, виданою Військовою частиною - польовою поштою В5509 (код 26613639), та згідно з довідкою № 267 від 18 квітня 2017 року, виданою відокремленим підрозділом «Шахта Тошківська» державного «Первомайськвугілля» з 01.09.2016 року.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у місті Лисичанськ Луганської області, місцезнаходження якого за адресою: вул. ім. В.Сосюри, 347, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113, Україна повторно розглянути питання щодо зарахування до страхового стажу роботи ОСОБА_1, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_1, 93100, Україна, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, період військової служби з 19.05.2015 року по 07.04.2016 року включно та щодо здійснення йому у зв’язку з цим перерахунку пенсії.

У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог – відмовити.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет - http://court.gov.ua/fair/sud2318.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень КАС України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Луганської області через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

СУДДЯ Ю.О. КАЛМИКОВА