Рішення № 71545868, 05.01.2018, Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
05.01.2018
Номер справи
389/2584/17
Номер документу
71545868
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

05.01.2018

Провадження №2-а/389/157/17

ЄУН 389/2584/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 січня 2018 року Знам’янський міськрайонний суд

Кіровоградської області

у складі: головуючого судді Савельєвої О.В.,

при секретарі Солонько К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в місті Знам’янка Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до міського голови міста Знам’янка Кіровоградської області ОСОБА_2, третя особа виконавчий комітет Знам’янської міської ради Кіровоградської області, про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування розпорядження міського голови,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_3, представника третьої особи ОСОБА_4,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині відмови йому у включенні до порядку денного чергової сесії міської ради проекту рішення «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VІІ скликання»; визнати протиправними дії відповідача в частині підготовки та оприлюднення розпорядження відповідача від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам’янської міської ради VІІ скликання від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VІІ скликання»; скасувати вказане розпорядження відповідача від 30.08.2017 №34.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що він є депутатом Знам'янської міської ради VІІ скликання. В період з червня по вересень 2017 року відповідач діяв всупереч норм чинного законодавства та Регламенту Знам'янської міської ради Кіровоградської області. Зокрема, 23.06.2017 він звернувся до відповідача з пропозицією щодо включення до порядку денного чергової сесії міської ради проекту рішення «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання». У відповідь на таке звернення, листом від 06.07.2017 №01-26/203/1 відповідач повідомив про відмову у включенні до порядку денного чергової сесії міської ради вказаного проекту рішення, посилаючись на те, що таке питання може бути розглянуте на пленарному засіданні міської ради виключно у разі внесення такого питання до порядку денного за поданням міського голови. Позивач не погоджується з таким висновком міського голови, посилаючись на те, що останній не врахував вимоги чинного законодавства України в сфері формування діяльності та розпуску виконавчих органів місцевого самоврядування та норми Регламенту Знам'янської міської ради, відповідно до якого депутат має право порушувати питання про розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування, яких обирала рада, або давала згоду на призначення. Таке право реалізується депутатом через внесення відповідного мотивованого проекту рішення.

Крім того, 28.08.2017 відбулася 39 позачергова сесія Знам'янської міської ради, яка була скликана за ініціативою депутатів та на якій було прийнято рішення №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання». Розпорядженням міського голови від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам'янської міської ради сьомого скликання від 28 серпня 2017 року №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання» таке рішення ради було зупинено. Позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують чинне законодавство України та Регламент Знам'янської міської ради, а вказане розпорядження міського голови від 30.08.2017 №34 незаконним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Частиною 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Частиною 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. На сайті Знам’янської міської ради знаходиться посилання на архів Rozp34.rar, в якому перебувають два документи: розпорядження міського голови від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам'янської міської ради сьомого скликання від 28 серпня 2017 року №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання»; обґрунтування зауваження міського голови на рішення міської ради від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання». Дата та час створення цих двох документів зафіксована програмою, на якій їх створено, і становить 31.08.2017 о 13:39:16. Із цього виходить, що розпорядження міського голови від 30.08.2017 №34 та обґрунтування зауваження міського голови на рішення міської ради були створені та підписані головою лише 31.08.2017 о 13:39:16 годині, тобто їх дія повинна була бути розпочата саме 31 серпня, а не 30 серпня 2017 року. Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Таким чином, розпорядження міського голови від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам'янської міської ради сьомого скликання від 28 серпня 2017 року №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання» є незаконним та таким, що прийнято з порушенням чинного законодавства. Отже, із зазначених підстав дії відповідача з підготовки, оприлюднення та розпорядження міського голови від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам'янської міської ради сьомого скликання від 28 серпня 2017 року №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання» слід вважати незаконними, а розпорядження підлягає скасуванню.

За клопотанням представника відповідача ухвалою суду від 05.12.2017 у справі залучено третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виконавчий комітет Знам'янської міської ради Кіровоградської області.

У судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та надав письмове заперечення, в якому вказав, що позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з наступних підстав. Порядок утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів визначений ст.ст.26, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, у ст.26 значеного Закону вказано, що питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів є компетенцією сільських, селищних, міських рад та вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідної ради. Статтею 42 зазначеного Закону передбачено, що внесення на розгляд ради пропозицій про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради, пропозицій щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів відноситься до повноважень сільського, селищного, міського голови. Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами. З приписів ст.ст.26, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що при вирішенні питань утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів цей принцип розподілу повноважень і полягає у тому, що повноваження вносити пропозиції з цих питань належать голові сільської, селищної, міської ради, а повноваження вирішити питання про їх затвердження - сесії відповідної ради на її пленарному засіданні. З аналізу вищезазначених норм вбачається, що право на внесення пропозицій з цих питань належить виключно голові сільської, селищної, міської ради. На обгрунтування своїх доводів посилається також на рішення Конституційного Суду України від 09.02.2000 №1-рп/2000 у справі №1-5/2000.

Рішення ж Знам'янської міської ради від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання» не відповідало вимогам законодавства, а тому розпорядженням міського голови від 30.08.2017 №34 воно було зупинено. Відповідно до пункту 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Знам'янська міська рада була зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Розпорядженням визначено дату повторного розгляду рішення не пізніше 12.09.2017. З метою недопущення порушення вимог п.20 ч.4 ст.42, ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.4 ст.38 Регламенту роботи Знам'янської міської ради, розпорядженням міського голови від 07.09.2017 №38 на 12.09.2017 скликано позачергову сорокову сесію міської ради для повторного розгляду вказаного вище рішення міської ради №1047. У зв'язку з тим, що депутати міської ради свій обов'язок не виконали, у двотижневий строк вказане вище рішення повторно не розглянули, воно не набрало чинності.

Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, подавши суду письмові пояснення. Зазначив, що 28.08.2017 на позачерговій сесії Знам'янської міської ради було прийнято рішення №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання». Не погодившись із прийнятим рішенням, міський голова в межах визначених законом повноважень, передбачених ч.4 та ч.7 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у п'ятиденний строк з моменту його прийняття зупинив дію даного рішення. З цією метою 30.08.2017 міський голова видав розпорядження №34 «Про зупинення рішення Знам'янської міської ради VII скликання від 28 серпня 2017 року №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання», обґрунтував свою позицію у запереченні та оприлюднив документи на офіційному сайті Знам'янської міської ради. Зазначені дії міський голова вчинив у визначений законом строк (5 днів) з моменту прийняття рішення. Дії міського голови щодо зупинення дії рішення від 28.08.2017 №1047 та видання розпорядження з цього питання узгоджуються з приписами ч.4 та ч.7 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та є правомірними. Підстави для скасування розпорядження від 30.08.2017 №34 відсутні.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарженя рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 4 статті 141 Конституції України передбачено, що статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Такий статус, повноваження, порядок утворення та припинення голів, депутатів і виконавчих органів ради визначено Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад».

Відповідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Відповідно доп.3 та п.5 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів є компетенцією сільських, селищних, міських рад та вирішуються виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.

Відповіднодо до п.п.5, 6 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень сільського, селищного, міського голови віднесено внесення на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1 та 2 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, будучи депутатом Знам’янської міської ради Кіровоградської області VII скликання, 23.06.2017 звернувся до міського голови з пропозицією включення до порядку денного чергової сесії міської ради проекту рішення «Про розпуск виконавчого комітету Знам’янської міської ради VII скликання». Міським головою було відмовлено депутату ОСОБА_1 з підстав відсутності в останнього права на внесення проекту рішення про розпуск виконавчого комітету. Зі змісту відповіді міського голови, викладеної у листі від 06.07.2017 №01-26/203/1, вбачається, що питання розпуску виконавчого комітету міської ради вирішується міською радою виключно за поданням міського голови. Представники міського голови та виконавчого комітету в судовому засіданні також наполягали на виключному праві міського голови порушувати питання про розпуск виконавчого комітету.

Суд погоджується з доводами, що саме міський голова формує порядок денний сесії міської ради, тобто вирішує питання вкючення до порядку денного чи не включення поданого проекту рішення, однак вважає, що відмова міського голови депутату міської ради у включенні до порядку денного чергової сесії міської ради проекту рішення про розпуск виконавчого комітету з підстави відсутності у депутата такого права, не грунтується на нормах діючого законодавства, виходячи з наступного.

Відповідно до п.8 ч.2 ст.19 Закону України «Про статус дерутатів місцевих рад», депутат місцевої ради має право порушувати питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування.

Зазначені положення Закону виписані і в Регламенті Знам’янської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Знам’янської міської ради VII скликання від 17.03.2017 №776. Так, відповідно до ч.8 ст.6 розділу ІІ Регламенту, депутат має право порушувати питання про розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування, яких обирала рада, або давала згоду на призначення. Таке право реалізується депутатом через внесення відповідного мотивованого проекту рішення.

Виконавчий комітет Знам’янської міської ради є виконавчим органом міської ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень (Регламент роботи виконавчого комітету Знам’янської міської ради VII скликання, затверджений рішенням виконавчого комітету Знам’янської міської ради від 14.03.2016 №82).

За викладених обставин, суд дійшов висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій міського голови щодо відмови у включенні до порядку денного чергової сесії Знам'янської міської ради проекту рішення «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VІІ скликання», з підстав, викладених ним у листі від 06.07.2017 за №01-26/203/1.

Вимоги позивача щодо визнання протиправними дій відповідача в частині підготовки та оприлюднення розпорядження відповідача від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам’янської міської ради VІІ скликання від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VІІ скликання» та скасування вказаного розпорядження, задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Відповідно до п.20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селещний, міський голова видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Відповідно до ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Частиною 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно з ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

В обгрунтування своїх доводів позивач зазначає, що розпорядження міського голови від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам’янської міської ради VІІ скликання від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання» та обгрунтування зауваження міського голови на це рішення були створені та підписані головою лише 31.08.2017, оскільки саме цього дня вони оприлюднені на сайті Знам’янської міської ради, що в свою чергу вказує на підробку дати їх створення і є підставю для скасування розпорядження як незаконного.

Представником відповідача факт оприлюдення оспорюваного розпорядження міського голови 31.08.2017, не оспорювався.

Судом встановлено, що розпорядженням міського голови від 30.08.2017 №34 рішення Знам'янської міської ради від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання» зупинено та визначено двотижневий строк для повторного розгляду міською радою даного рішення. Як вбачається зі змісту даного розпорядження та зауважень міського голови на дане рішення, останнє прийнято з порушенням норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та положень Регламенту. Розпорядженням міського голови від 07.09.2017 №38 на 12.09.2017 скликано позачергову сорокову сесію міської ради для повторного розгляду рішення сесії Знам’янської міської ради VII скликання від 28.08.2017№1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VII скликання». Отже, оскаржуване розпорядження міського голови вичерпало свою дію фактом його виконання.

За вказаних обставин, суд не вбачає підстав для скасування розпорядження відповідача від 30.08.2017 №34 «Про зупинення рішення Знам’янської міської ради VІІ скликання від 28.08.2017 №1047 «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VІІ скликання»з мотивів зазначених позивачем - ненабрання ним чинності станом на 30.08.2017.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 213 грн. 31 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 241-246, 250, 295 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до міського голови міста Знам’янка Кіровоградської області ОСОБА_2, третя особа виконавчий комітет Знам’янської міської ради Кіровоградської області, про визнання дій та бездіяльності протиправними, скасування розпорядження міського голови, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії міського голови міста Знам’янка Кіровоградської області ОСОБА_2 щодо відмови депутату Знам'янської міської ради VІІ скликання ОСОБА_1 у включенні до порядку денного чергової сесії Знам'янської міської ради проекту рішення «Про розпуск виконавчого комітету Знам'янської міської ради VІІ скликання», викладеної у листі від 06.07.2017 за №01-26/203/1.

У задоволенні іншої частини позовних вимог, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Знам’янської міської ради Кіровоградської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань – 32986436, місце знаходження: вул.Михайла Грушевського,19 м.Знам’янка Кіровоградської області, на користь ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір в сумі 213 (двісті тринадцять) грн. 31 коп.

Решту судового збору в сумі 426 (чотириста двадцять шість) грн. 69 коп. віднести на рахунок позивача.

Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 12.01.2018.

Суддя Знам’янського міськрайонного суду

Кіровоградської області ОСОБА_5