Рішення № 71537463, 16.01.2017, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.01.2017
Номер справи
905/3076/16
Номер документу
71537463
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.01.2017р. Справа № 905/3076/16

Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,

при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,

розглянувши матеріали справи № 905/3076/16

за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго»

до відповідача ОСОБА_1 підприємства «Компанія «Вода Донбасу»

про стягнення 626 022,14 грн.,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2, за довіреністю №271216-17/9.2.1п від 27.12.2016р.

від відповідача: ОСОБА_3, за довіреністю № 03-48 від 14.12.2016р.

Суть спору: ПАТ«ДТЕК Донецькобленерго» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з КП «Компанія «Вода Донбасу» 626 022,14 грн., з яких:

- 97 324,07 грн. – борг за послуги з перетікання реактивної електроенергії за період січень 2015р. – квітень 2016р.;

- 48 251,69 грн. – 3 % річних, нарахованих з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань по оплаті активної електроенергії, спожитої у серпні 2014р. – грудні 2015р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у липні 2014р. – березні 2016р.;

- 480 446,38 грн. – інфляційні втрати, нараховані з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань по оплаті активної електроенергії, спожитої у серпні 2014р. – лютому 2016р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у липні 2014р. – березні 2016р.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії № 5002 від 05.10.2004р. щодо повних та своєчасних розрахунків за поставлену активну електроенергію та надані послуги з перетікання реактивної електроенергії.

13.12.2016р. за вх. № 35967/16 господарський суд одержав від відповідача відзив на позовну заяву, згідно з яким останній визнає позовні вимоги в частині стягнення з відповідача боргу за реактивну електроенергію в розмірі 97 324,07 грн., а у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача 3 % річних в розмірі 48 251,69 грн. та інфляційних втрат в розмірі 480 446,38 грн. просить суд відмовити з посиланням на те, що позивачем нараховано 3% річних та інфляційні втрати за період з 01.02.2015р. по 31.08.2015р. на суму боргу в розмірі 629 676,50 грн., яка стягнута рішенням ГСЗО від 27.05.2015р. по справі № 908/2115/15-г, при цьому позивачем використано повторно суму боргу та один і той же період. Разом з тим, з 01.02.2015р. по 13.10.2016р. (дата звернення позивача до суду з позовом) борг в розмірі 629 676,50 грн. сплачений відповідачем за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах у 2015р. шляхом укладення договору про організацію взаєморозрахунків, а отже строки розрахунків за договором про постачання електричної енергії № 5002 від 05.10.2004р. змінені, що узгоджується з позицією Верховного суду України. Водночас, відповідач посилається на відсутність вини останнього у неналежному виконанні зобов’язань, що зумовлено насамперед форс – мажорними обставинами (проведенням антитерористичної операції), а також на розповсюдження на спірні правовідносини приписів ст.2 ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців/виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті електричні ресурси» щодо встановлення мораторію на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами – виконавцями/виробниками житлово – комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції, а також на наявність форс-мажорних обставин (проведення антитерористичної операції у Донецькій області). Крім того, відповідач зазначає про те, у розрахунку інфляційних втрат позивачем допущено арифметичні помилки, що призвело до збільшення заявленої до стягнення суми інфляційних втрат.

13.12.2016р. за вх. № 35965/17 господарський суд одержав клопотання відповідача, згідно з яким останній просить суд відмовити позивачу у стягненні інфляційної складової та 3 % річних та надати відповідачу відстрочку виконання рішення на 3 місяці з посиланням на тяжке фінансове становище, що зумовлено проведенням антитерористичної операції в Донецькій області, невідповідністю тарифів на послуги водопостачання та водовідведення їх фактичній собівартості, несвоєчасним та неповним надходженням від споживачів відповідача платежів за поставлену воду. Також відповідач посилається на приписи ст. 5 ЗУ «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроносії».

12.01.2017р. за вх. № 1017/17 господарський суд одержав заперечення позивача на клопотання відповідача про надання відстрочки виконання рішення, згідно з яким позивач посилається на те, що нарахування інфляційних та 3% річних є правомірним з огляду на положення ст. 625 ЦК України, згідно з якими інфляційні та 3% річних нараховуються незалежно від вини боржника, а також на те, що інфляційні та 3% річних не є санкціями та виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові. Водночас, позивач просить суд відмовити відповідачу у задоволенні клопотання про надання відстрочки рішення суду з огляду на тяжкий фінансовий стан позивача, особливий статус підприємства позивача, знаходження частини електричних мереж на території проведення антитерористичної операції, необхідність відновлення пошкоджених мереж, наслідки, які зазнає позивач при наданні відстрочки виконання рішення суду, а саме, збільшення заборгованості ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» перед ДП «Енергоринок» за електричну енергію (нарахування неустойки, 3% річних та інфляційних витрат), застосування до позивача алгоритму з боку регулятора НКРЕКП, згідно з яким гроші із рахунку із спеціальним режимом використання спрямовуються безпосередньо до ДП «Енергоринок», неможливість виплати заробітної плати, сплати податків, великий рівень інфляції в Україні. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не надано жодного обґрунтування надання відстрочки виконання рішення саме на 3 місяці.

16.01.2017р. за вх. № 1213/17 господарський суд одержав від відповідача доповнення до відзиву, в якому останній посилається на те, що на виконання постанови КМУ № 20 від 11.01.2005р. «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (із змінами та доповненнями) підписані спільні протокольні рішення, якими сплачено борг за активну електроенергію за договором № 5002 від 05.10.2004р. за січень – грудень 2015р., січень – березень 2016р., а тому підстави для застосування ст.625 ЦК України відсутні.

Ухвалою господарського суду Донецької області строк вирішення спору по даній справі продовжений до 15.01.2017р. у зв’язку із задоволенням відповідного клопотання позивача за вх. № 35962/16 від 13.12.2016р.

Відповідно до статті 85 ГПК України у судовому засіданні 16.01.2017р. за участю представника позивача оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:

05.10.2004р. між ВАТ «Донецькобленерго» (в подальшому перейменовано на ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго») (постачальник, позивач) та ДОКП «Донецькоблводоканал» (в подальшому перейменовано на КП «Компанія «Вода Донбасу» (споживач, відповідач) укладений договір про постачання електричної енергії №2 (далі - договір), відповідно до якого постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами. (п. 1 договору).

Пунктами 2.1., 2.1.2. договору передбачено, що постачальник електричної енергії зобов'язується постачати споживачу електроенергію, як різновид товару в межах 4 219,24 кВт приєднаної потужності і в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток № 13 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу»); згідно з категорією струмоприймачів споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком № 4 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»; із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами.

Згідно з умовами п.п. 2.2.3., 2.2.4. споживач зобов'язаний оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 5 «Порядок розрахунків за електроенергію» та № 6 «Графік зняття показів засобі обліку електричної енергії», здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника електричної енергії та електроустановками споживача згідно з додатком № 10 та (або) № 10а «Порядок розрахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії».

Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 05.10.2007р. Договір може бути продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору за згодою сторін буде укладена відповідна додаткова угода (п.9.4. договору).

У Додатку № 5 до договору «Порядок розрахунків (для бюджетних установ та організацій, підприємств житлово-комунального господарства та підприємств, які надають послуги щодо забезпечення комунально-побутових потреб населення)» передбачено, що розрахунковий період встановлено споживачу з 00 годин першого числа місяця до 00 годин першого числа наступного місяця.

Споживач 25 числа кожного місяця самостійно проводить зняття показів розрахункових приладів та надає постачальнику звіт про обсяги спожитої за розрахунковий період електричної енергії за встановленою формою (додаток № 5.1. «Звіт про покази розрахункових приладів обліку за розрахунковий період» до договору).

Якщо розрахункові прилади обліку споживача встановлені на підстанції або ТП постачальника, зняття показань цих розрахункових приладів обліку здійснюється персоналом постачальника 25 числа місяця; ці показання фіксуються в додатку № 5.2 «Акт фіксації показань приладів обліку на ПС і ТП ВАТ «Донецькобленерго» до договору про постачання електричної енергії. Зняття показань персоналом постачальника може здійснюватись у присутності споживача (за бажанням останнього); в такому разі інженер технічного аудиту РЕМ та/або ЕМ за запитом споживача повідомляє йому точний час проведення зняття показань. У разі відсутності споживача при проведенні зняття показань приладів обліку «Акт фіксації показань приладів обліку на ПС і ТП ВАТ «Донецькобленерго» вважається дійсним за наявності підписів представників РЕМ та/або ЕМ скріпленими відповідними печатками.

Звіт про покази розрахункових приладів обліку субспоживача електричної енергії узгоджується ним з основним споживачем.

Розрахунковий період прирівнюється до календарного місяця.

Сума коштів, яку має оплатити споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію, визначається наступним чином: період між датами на початку та в кінці розрахункового періоду прирівнюється до періоду дії тарифу (календарного місяця) і величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як добуток обсягу електричної енергії, спожитої (переданої) між датами зняття показів обліку, на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду.

Датою оплати вважається дата надходження грошових коштів на поточний рахунок, поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника або дата внесення споживачем готівкових коштів в касу постачальника.

Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії один раз за фактичними показами засобі обліку електричної енергії шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання.

Остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії, рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного на підставі показів розрахункових засобі обліку (або розрахунковим шляхом) з урахуванням сум, що надійшли від споживача.

За результатами розрахункового періоду споживачем та постачальником електричної енергії визначається фактичний обсяг поставленої споживачу електричної енергії та оформлюється додатком «Акт прийняття-передавання товарної продукції».

Для проведення остаточного розрахунку споживач у термін 3 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РЕМ рахунок на оплату електричної енергії. Цей рахунок має бути оплачений споживачем протягом 5 банківських днів з дня його отримання, якщо споживач здійснює оплату самостійно, та 10 банківських днів, якщо споживач здійснює оплату через свою головну структуру. В разі неявки споживача для отримання рахунка постачальник направляє рахунок споживачу рекомендованим листом. У такому разі рахунок вважається отриманим споживачем з дня його відправлення.

У разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком нарахувань, постачальник проводить споживачу нарахування за весь час прострочення, у тому числі за день оплати: пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який здійснюється нарахування, від суми боргу; 3 % річних з простроченої суми.

При цьому сума грошового зобов'язання за цим договором повинна бути оплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.

Нарахування за понаддоговірне споживання електричної енергії та електричної потужності, за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електроенергії з ПДВ, сум пені, 3% річних, індексу інфляції відображуються в окремому рахунку, який споживач електроенергії повинен отримати в розрахунковому відділі відповідного РЕМ у термін до 3 робочих днів після закінчення розрахункового місяця. Термін сплати такого рахунку визначається вимогами п. 7 цього Додатку. Також у термін до 3 робочих днів після закінчення розрахункового місяця споживач отримує в розрахунковому відділі відповідного РЕМ акт звірки розрахунків за місяць, та акт прийняття – передавання товарної продукції, які повертає підписаними та скріпленими печаткою в термін до 10 днів. (п.п. 1, 2, 3, 4.4, 7, 8, 9 Додатку).

У п. 17 Додатку № 10 до договору передбачено, що за підсумками розрахункового періоду ЕО видає споживачу розрахункові документи на оплату за перетікання реактивної електроенергії, здійснені відповідно до порядку (наведений у додатку). Кошти оплати за перетікання реактивної електроенергії перераховуються споживачем на поточний рахунок ЕО протягом 5 днів від дня отримання розрахункових документів.

Додатковою угодою від 23.04.2008р. термін дії договору продовжений до 31.12.2008р. Додатковою угодою від 23.12.2008р. термін дії договору продовжений до 31.12.2009р., а також встановлено, що додаткова угода вважається продовженою на наступний календарний рік, якщо за місць закінчення терміну дії додаткової угоди жодною із сторін не буде заявлено про припинення дії, або перегляду її умов.

Додатковою угодою до договору від 26.10.2009р. змінено номер договору «№2» на номер договору «№ 5002» від 05.10.2004р.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 27.05.2015р. по справі № № 908/2115/15-г, яке у встановленому порядку набрало законної сили, позов ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» задоволено. Стягнуто з КП «Компанія «Вода Донбасу» на користь ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» заборгованість за активну електричну енергію у розмірі 629 676,50 грн., заборгованість за реактивну електричну енергію у розмірі 42 063, 71 грн., пеню у розмірі 15 052, 30 грн., 3 % річних у розмірі 3 284, 17 грн., втрати від інфляції у розмірі 44 307,48грн. Розстрочено виконання рішення строком на шість місяців рівними частинами: червень 2015 - 122 397,36 грн., липень 2015 - 122 397,36 грн., серпень 2015 - 122 397,36 грн., вересень 2015 - 122 397,36 грн., жовтень 2015 - 122 397,36 грн., листопад 2015 - 122 397,36 грн.

При цьому, вказаним рішенням суду встановлені обставини щодо неналежного виконання відповідачем зобов’язань за договором про постачання електричної енергії № 5502 від 05.10.2004р. в частині оплати вартості активної електроенергії за період серпень - грудень 2014р. у розмірі 629 676,50 грн. та послуг з перетікання реактивної електроенергії за період липень - грудень 2014р. у розмірі 42 063,71 грн.

Зі змісту позовної заяви ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» від 12.03.2015р. № 51юр-301/15, за результатами розгляду якої прийнято рішення ГСЗО від 27.05.2015р. по справі № 908/2115/15-г, та розрахунку до неї, вбачається, що нарахування 3 % річних здійснено позивачем з 12.08.2014р. по 31.01.2015р. за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань по оплаті активної електроенергії, спожитої у серпні – грудні 2014р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у липні – грудні 2014р., інфляційних втрат - з 01.08.2014р. по 31.01.2015р. за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань по оплаті активної електроенергії, спожитої у серпні – грудні 2014р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у липні – грудні 2014р.

Заборгованість за активну електроенергію за період серпень - грудень 2014р. в розмірі 629 676,50 грн., яка стягнута рішенням ГСЗО від 27.05.2015р. по справі № 908/2115/15-г, сплачена відповідачем за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на підставі договору про організацію взаєморозрахунків № 375Е/70 від 13.08.2015р., укладеного між ГУ ДКСУ у Донецькій області, Департаментом фінансів Донецької облдержадміністрації, Департаментом житлово – комунального господарства Донецької облдержадміністрації, КП «Компанія «Вода Донбасу», ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», ДП «Енергоринок» та ТОВ «Східенерго» на виконання постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375, та згідно платіжного доручення № 5 від 18.08.2015р. на суму 35 000 000 грн.

Водночас, судом встановлено, що у січні 2015р. – лютому 2016р. позивач поставив відповідачу активну електроенергію на загальну суму 2 998 958,97 грн., а саме у січні 2015р. в обсязі 161 831 кВт/г на суму 256 553,92 грн., у лютому 2015р. в обсязі 101 634 кВт/г на суму 161 122,42 грн., у березні 2015р. в обсязі 131 830 кВт/г на суму 219 449,50 грн., у квітні 2015р. в обсязі 139 611 кВт/г на суму 234 730,76 грн., у травні 2015р. в обсязі 94 451 кВт/г на суму 156 977,57 грн., у червні 2015р. в обсязі 105 332 кВт/г на суму 180 812,92 грн., у липні 2015р. в обсязі 98 757 кВт/г на суму 177 999,61 грн., у серпні 2015р. в обсязі 90 262 кВт/г на суму 162 688,22 грн., у вересні 2015р. в обсязі 107 541 кВт/г на суму 193 831,90 грн., у жовтні 2015р. в обсязі 111 780 кВт/г на суму 203 994,02 грн., у листопаді 2015р. в обсязі 130 893 кВт/г на суму 238 874,48 грн., у грудні 2015р. в обсязі 134 192 кВт/г на суму 244 895,03 грн., у січні 2016р. в обсязі 152 286 кВт/г на суму 290 452,04 грн., у лютому 2016р. в обсязі 145 011 кВт/г на суму 276 576,58 грн., а також у січні 2015р. – квітні 2016р. позивач надав відповідачу послуги з перетікання реактивної електроенергії на загальну суму 97 324,07 грн., а саме, у січні 2015р. в обсязі 114 527 кВар/г на суму 6 426,98 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 19 кВар/г на суму 3,86 грн.), у лютому 2015р. в обсязі 54 836 кВар/г на суму 4 609,72 грн., у березні 2015р. в обсязі 71 951 кВар/г на суму 6 118,73 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 4 кВар/г на суму 1 грн.), у квітні 2015р. в обсязі 76 395 кВар/г на суму 6 699,10 грн., у травні 2015р. в обсязі 59 848 кВар/г на суму 5 254,14 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 1 кВар/г на суму 0,23 грн.), у червні 2015р. в обсязі 63 224 кВар/г на суму 6 093,78 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 18 кВар/г на суму 4,26 грн.), у липні 2015р. в обсязі 60 941 кВар/г на суму 5 913,46 грн., у серпні 2015р. в обсязі 59 112 кВар/г на суму 5 736,05 грн., у вересні 2015р. в обсязі 65 614 кВар/г на суму 6 334,67 грн., у жовтні 2015р. в обсязі 67 896 кВар/г на суму 6 238,44 грн., у листопаді 2015р. в обсязі 66 848 кВар/г на суму 6 300,17 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 1 кВар/г на суму 0,25 грн.), у грудні 2015р. в обсязі 63 895 кВар/г на суму 5 889,41 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 182 кВар/г на суму 42,85 грн.), у січні 2016р. в обсязі 60 871 кВар/г на суму 5 723,57 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 686 кВар/г на суму 162,06 грн.), у лютому 2016р. в обсязі 67 382 кВар/г на суму 6 550,81 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 793 кВар/г на суму 189,02 грн.), у березні 2016р. в обсязі 69 746 кВар/г на суму 6 834,78 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 979 кВар/г на суму 232,96 грн.), у квітні 2016р. в обсязі 67 782 кВар/г на суму 6 564,26 грн. (із врахуванням генерації реактивної електроенергії в обсязі 1 136 кВар/г на суму 265,52 грн.), що підтверджується відповідними актами прийняття – передавання товарної продукції (електроенергії), які підписані сторонами та засвідчені їх печатками.

Для оплати поставленої активної електроенергії позивач виставив відповідачу рахунки на суму 2 998 958,97 грн., а саме, за січень 2015р. на суму 256 553,92 грн., за лютий 2015р. на суму 161 122,42 грн., за березень 2015р. на суму 219 449,50 грн., за квітень 2015р. на суму 234 730,76 грн., за травень 2015р. на суму 156 977,57 грн., за червень 2015р. на суму 180 812,92 грн., за липень 2015р. на суму 177 999,61 грн., за серпень 2015р. на суму 162 688,22 грн., за вересень 2015р. на суму 193 831,90 грн., за жовтень 2015р. на суму 203 994,02 грн., за листопад 2015р. на суму 238 874,48 грн., за грудень 2015р. на суму 244 895,03 грн., за січень 2016р. на суму 290 452,04 грн., за лютий 2016р. на суму 276 576,58 грн.

Для оплати наданих послуг з перетікання реактивної електроенергії позивач виставив відповідачу відповідні рахунки на суму 97 324,07 грн., а саме, за січень 2015р. на суму 6 426,98 грн., за лютий 2015р. на суму 4 609,72 грн., за березень березні 2015р. на суму 6 118,73 грн., за квітень 2015р. на суму 6 699,10 грн., за травень 2015р. на суму 5 254,14 грн., за червень 2015р. на суму 6 093,78 грн., за липень 2015р. на суму 5 913,46 грн., за серпень 2015р. на суму 5 736,05 грн., за вересень 2015р. на суму 6 334,67 грн., за жовтень 2015р. на суму 6 238,44 грн., за листопад 2015р. на суму 6 300,17 грн., за грудень 2015р. на суму 5 889,41 грн., за січень 2016р. на суму 5 723,57 грн., за лютий 2016р. на суму 6 550,81 грн., за березень 2016р. на суму 6 834,78 грн., за квітень 2016р. на суму 6 564,26 грн.

Вказані рахунки одержані відповідачем 28.01.2015р., 27.02.2015р., 25.03.2015р., 29.04.2015р., 25.05.2015р., 25.06.2015р., 29.07.2015р., 25.08.2015р., 28.09.2015р., 28.10.2015р., 26.11.2016р., 29.12.2015р., 28.01.2016р., 25.02.2016р., 25.03.2016р., 26.04.2016р. відповідно. Повноваження представників відповідача на отримання рахунків підтверджуються наказом Селидівського виробничого управління водопровідно – каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» від 21.07.2014р. № 186, довіреностями № 03-243 від 25.02.2015р., № 03 -279 від 27.04.2015р., № 03 – 92 від 18.12.2015р., № 03 – 175 від 19.02.2016р.

Оплата поставленої позивачем активної електроенергії за період січень 2015р. - лютий 2016р. здійснена відповідачем за рахунок субвенції з державного бюджету відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005р. № 20 на загальну суму 2 998 958,97 грн., наступним чином:

- за січень 2015р. у розмірі 256 553,92 грн., з яких 17 776,71 грн. (дата оплати 30.12.2015р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію № 20/4554 від 16.12.2015р., 238 777,21 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за лютий 2015р. у розмірі 161 122,42 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за березень 2015р. у розмірі 219 449,50 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за квітень 2015р. у розмірі 234 730,76 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за травень 2015р. у розмірі 156 977,57 грн. (дата оплати 17.02.2016р.)згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за червень 2015р. у розмірі 180 812,92 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за липень 2015р. у розмірі 177 999,61 грн. (дата оплати 08.09.2015р.)згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/3078 від 20.08.2015р.;

- за серпень 2015р. у розмірі 162 688,22 грн. (дата оплати 09.10.2015р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/3445 від 21.09.2015р.;

- за вересень 2015р. у розмірі 193 831,90 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за жовтень 2015р. у розмірі 203 994,02 грн. (дата оплати 01.12.2015р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4229 від 18.11.2015р.;

- за листопад 2015р. у розмірі 238 874,48 грн. (дата оплати 29.12.2015р.)згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4554 від 16.12.2015р.;

- за грудень 2015р. у розмірі 244 895,03 грн. (дата оплати 17.02.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/4819 від 22.01.2016р.;

- за січень 2016р. у розмірі 290 452,04 грн. (дата оплати 01.03.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/5092 від 19.02.2016р.;

- за лютий 2016р. у розмірі 276 576,58 грн. (дата оплати 28.03.2016р.) згідно спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 20/5354 від 21.03.2016р.

Всі суми, дати та призначення платежів згідно вищевказаних спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за електроенергію відображені сторонами у акті звірки заборгованості по активній електроенергії станом на 05.12.2016р., який підписаний начальником Селидівського ЦОК та директором Селидівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу». Крім того, відповідний порядок оплати також вбачається з інформації «Перелік оплат активної електроенергії за договором №5002 від 05.10.2004р. за період 01.01.2015-31.03.2016 бюджетними грошима – пільги та субсидії згідно Постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005» за підписом директора та головного бухгалтера відповідача.

Оплату наданих позивачем послуг з перетікання реактивної електроенергії за період січень 2015р. – квітень 2016р. відповідач не здійснив.

Згідно акту звірки розрахунків станом на 01.04.2014р., який підписаний начальником Селидівського ЦОК та директором Селидівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу», заборгованість по реактивній електроенергії за період січень 2015р. - квітень 2016р. складає 97 324,07 грн.

Неналежне виконання відповідачем умов договору в частині повної та своєчасної оплати активної електроенергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, в якому останній просить суд стягнути з відповідача борг за послуги з перетікання реактивної електроенергії за період січень 2015р. – квітень 2016р. в розмірі 97 324,07 грн.; 3 % річних в розмірі 48 251,69 грн, нарахованих з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань по оплаті активної електроенергії, спожитої у серпні 2014р. – грудні 2015р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у липні 2014р. – березні 2016р.; інфляційні втрати в розмірі 480 446,38 грн., нарахованих з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань по оплаті активної електроенергії, спожитої у серпні 2014р. – лютому 2016р. та послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих у липні 2014р. – березні 2016р.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, господарський суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов’язків є договір, який в силу вимог частини першої статті 629 ЦК України є обов’язковим для виконання сторонами.

За договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі-енергію) споживачеві (абоненту), який зобов’язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується (частина перша статі 275 ГК України).

Статтею 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов’язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов’язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Як вище встановлено судом, між сторонами у справі укладений договір про постачання електричної енергії, за умовами якого позивач зобов’язався постачати електричну енергію відповідачу, а відповідач - здійснювати оплату вартості активної електроенергії протягом 5 банківських днів з дня отримання рахунку, послуг з перетікання реактивної електроенергії – протягом 5 днів від дня отримання розрахункових документів.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов’язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

У ст. 599 ЦК України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Між тим, із вищевстановлених обставин справи випливає, що відповідач оплату наданих позивачем послуг з перетікання реактивної електроенергії у січні 2015р. – квітні 2016р. не здійснив, у зв’язку з чим у відповідача утворився борг в розмірі 97 324,07 грн. Наявність вказаного боргу підтверджено відповідачем в акті звірки заборгованості по реактивній електроенергії станом на 01.07.2014р. та визнано у відзиві на позовну заяву за вх. № 35967/16 від 13.12.2016р.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог в частині стягнення боргу за реактивну електроенергію, а отже і про їх задоволення.

В силу вимог ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. При цьому вимогами ч. 1 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.

Позивачем нараховано 3 % річних в сумі 1 570,97 грн. з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. та інфляційні втрати в сумі 21 155,12 грн. з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. за порушення строків оплати послуг з перетікання реактивної електроенергії, наданих позивачем у липні - грудні 2014р.

При цьому, обставини щодо неналежного виконання відповідачем зобов’язань щодо оплати наданих позивачем послуг з перетікання реактивної електроенергії за період липень – грудень 2014р. та наявність боргу в розмірі 42 063,71 грн., встановлені рішенням ГСЗО від 27.05.2015р. по справі № 908/2115/15-г.

Відповідно до ч.3 ст.35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

У п. 7.1 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.12.2013р. № 14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань» роз’яснено, що за відсутності інших підстав припинення зобов'язання, передбачених договором або законом, зобов'язання, в тому числі й грошове, припиняється його виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 ЦК України).

Саме лише прийняття господарським судом рішення про задоволення вимог кредитора, якщо таке рішення не виконано в установленому законом порядку, не припиняє зобов'язальних відносин сторін і не звільняє боржника від відповідальності за невиконання грошового зобов'язання та не позбавляє кредитора права на отримання передбачених частиною другою статті 625 ЦК України сум.

Отже, якщо судове рішення про стягнення з боржника коштів фактично не виконано, кредитор вправі вимагати стягнення з нього в судовому порядку сум інфляційних нарахувань та процентів річних аж до повного виконання грошового зобов'язання.

Враховуючи наведене, а також те, що рішення ГСЗО від 27.05.2015р. по справі № 908/2115/15-г щодо сплати боргу за послуги з перетікання реактивної електроенергії на теперішній час не виконано відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивачем правомірно здійснені відповідні нарахування.

Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу 3% річних за загальний період з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. становить 1570,97 грн., перевірений господарським судом та встановлено, що розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

Тому, господарським судом самостійно, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов’язання, здійснений розрахунок 3% річних та встановлено, що за загальний період з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. 3% річних становлять 1565,54 грн., що підлягають стягненню з відповідача.

Розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу інфляційних втрат за загальний період з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. становить 21 155,12 грн., перевірений господарським судом, та встановлено, що вказаний розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

Тому, господарським судом самостійно, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов’язання, приймаючи до уваги роз’яснення, викладені у п. 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року № 14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов’язань», здійснено розрахунок інфляційних втрат та встановлено, що розмір інфляційних втрат за загальний період з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. становить 20 114,12 грн., що підлягають стягненню з відповідача.

Також, за порушення відповідачем строків оплати послуг з перетікання реактивної електроенергії за період січень 2015р. – березень 2016р. позивачем нараховано 3 % річних в сумі 1 696,94 грн. з 12.02.2015р. по 30.04.2016р. та інфляційні втрати в сумі 10 309,32 грн. з 01.02.2015р. по 30.04.2016р.

Розрахунок 3% річних, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу 3% річних за загальний період з 12.02.2015р. по 30.04.2016р. становить 1696,94 грн. перевірений господарським судом та встановлено, що розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

Тому, господарським судом самостійно, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов’язання, здійснений розрахунок 3% річних та встановлено, що за загальний період з 12.02.2015р. по 30.04.2016р. 3% річних становлять 1536,78 грн., що підлягають стягненню з відповідача.

Розрахунок інфляційних втрат, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованих відповідачу інфляційних втрат за загальний період з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. становить 10 309,32 грн. перевірений господарським судом, та встановлено, що вказаний розрахунок виконаний позивачем з арифметичними помилками.

Тому, господарським судом самостійно, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого мало місце невиконання зобов’язання, приймаючи до уваги роз’яснення, викладені у п. 3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року № 14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов’язань», здійснено розрахунок інфляційних втрат та встановлено, що розмір інфляційних втрат за загальний період з з 01.02.2015р. по 30.04.2016р. становить 10 001,24 грн., що підлягають стягненню з відповідача.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, які нараховані за порушення відповідачем строків оплати активної електроенергії, спожитої у серпні – грудні 2014р., у січні – грудні 2015р., січні – лютому 2016р. суд виходить з наступного.

Згідно із ч.2 ст.97 Бюджетного кодексу України порядок та умови надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам визначаються Кабінетом Міністрів України.

У п. 16 ст. 14 ЗУ «Про державний бюджет на 2015р.» встановлено, що у 2015 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами частини третьої статті 15, частини третьої статті 29 і частини третьої статті 30 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію програм та заходів, визначених частиною четвертою статті 30 Бюджетного кодексу України, а кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 11, 12 і 13 цього Закону, спрямовуються відповідно на, зокрема: субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (за рахунок джерел, визначених пунктами 8 і 9 статті 11 цього Закону).

Постановою КМУ від 04.06.2015р. № 375 «Питання погашення у 2015 році заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню» затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування.

Ці Порядок та умови визначають механізм надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (п.1 Порядку та умов).

У п.п. 2.,3. Порядку та умов встановлено, що перерахування субвенції здійснюється на суму заборгованості, що утворилася на початок місяця, в якому проводяться розрахунки, і не погашена на дату укладення договору про організацію взаєморозрахунків; підставою для проведення розрахунків з погашення заборгованості є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається підприємствами, що виробляли, транспортували та постачали теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання і водовідведення населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - надавачі послуг), та іншими учасниками розрахунків з погашення заборгованості (далі - учасники розрахунків), у тому числі у разі заміни сторони у зобов’язанні під час здійснення розрахунків за електричну енергію та природний газ, згідно з довідкою, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату укладення такого договору.

Кількість сторін зазначеного договору є необмеженою та визначається такою кількістю учасників розрахунків, виконання договору якими забезпечить погашення заборгованості та надходження до державного бюджету коштів у повному обсязі.

Учасниками розрахунків є: територіальні органи Казначейства; структурні підрозділи з питань фінансів обласних, районних, Київської міської, районних у м. Києві держадміністрацій або структурні підрозділи з питань фінансів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад; надавачі послуг та їх правонаступники; суб’єкти господарювання, що здійснюють відведення та очищення стічних вод; газодобувні підприємства, ПАТ «Укрнафта», Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», її філії, дочірні підприємства і компанії; суб’єкти господарювання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом; підприємства, що здійснюють передачу та постачання електричної енергії; державне підприємство «Енергоринок»; державне підприємство «НЕК «Укренерго»; енергогенеруючі компанії; суб’єкти господарювання, що здійснюють постачання та/або споживання вугільної продукції; державне підприємство «Вугілля України»; вугледобувні підприємства.

Учасниками розрахунків можуть бути суб’єкти господарювання незалежно від форми власності.

Взаєморозрахунки можуть бути проведені між надавачами послуг.

Із суб’єктами господарювання, що здійснюють постачання природного газу, та енергопостачальниками або газодобувними підприємствами проводяться розрахунки з погашення кредиторської заборгованості за спожиті енергоносії.

Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 р., № 96, ст. 3399), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном.

Розрахунки з погашення заборгованості за рахунок джерел, визначених статтею 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», проводяться шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка. Механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню, зокрема, на оплату послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, електроенергію визначено Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20.

Відповідно до пункту 1.1 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», Державного казначейства України від 03.02.2009р. №55/57/43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009р. №342/16358 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, Міністерством фінансів Автономної Республіки Крим, головними фінансовими управліннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - відповідні головні фінансові управління), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок» та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20.

Пунктом 1.2 Порядку встановлено, що розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі – договори) та спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку 1, спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2.

Схеми розрахунків узгоджують відповідні головні фінансові управління спільно з постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг) та контролюють відповідні органи Державної казначейської служби України. (п. 1.3 Порядку).

Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 Порядку постачальники та транспортувальники ресурсів (надавачі товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку, складають щомісяця до 10 числа з розпорядниками коштів акти звіряння, а в разі проведення відповідних розрахунків з попередньої оплати ресурсів (товарів, послуг) на строк не більше одного місяця постачальники та транспортувальники ресурсів (товарів, послуг) визначають договірну величину споживання ресурсів (товарів, послуг), про що укладають відповідний договір з розпорядниками коштів. Один примірник акта звіряння або договору надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння або договорів. Зведені реєстри актів звіряння або договорів підписуються керівниками місцевих фінансових органів, постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) та надаються Міністерству фінансів АРК, відповідним головним фінансовим управлінням.

Згідно із пунктом 2.4 Порядку спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків підписуються усіма учасниками розрахунків: відповідним головним фінансовим управлінням, відповідним головним управлінням Державної казначейської служби України, постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг), Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок». Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, за електроенергію та природний газ або вугілля додатково погоджуються з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

Проведення розрахунків за електроенергію здійснюється таким чином: на підставі платіжних доручень органи Державної казначейської служби України перераховують кошти на рахунки постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг), відкриті в органах Державної казначейської служби України (з наступним перерахуванням коштів енергопостачальникам), або на рахунки енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку. Кінцевим отримувачем коштів від енергопостачальників при проведенні розрахунків за електроенергію є ДП «Енергоринок» за умови відсутності у суб'єктів підприємницької діяльності, які є постачальниками та транспортувальниками природного газу, можливості взяти участь у проведенні розрахунків за спожиту електроенергію відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України в останній робочий день місяця листом на адресу Державної казначейської служби України підтверджує, що проведені розрахунки поточного місяця неможливо було провести відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (зі змінами), та повідомляє щодо відсутності або можливості таких розрахунків у наступному місяці. Після зарахування коштів на рахунок ДП «Енергоринок» останній надає щоденно до 9 години 30 хвилин Державної казначейської служби України та Міністерству фінансів України інформацію щодо сум проведених розрахунків відповідно до цього Порядку в розрізі територій та спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків (додаток 4).У разі можливості проведення розрахунків за електроенергію відповідно до абзацу першого пункту 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (зі змінами), розрахунки здійснюються відповідно до пункту 2.8 цього Порядку. (п. 2.9 Порядку).

Органи Державної казначейської служби здійснюють переказ платежів між учасниками розрахунків на підставі платіжних доручень організацій та спільних протокольних рішень учасників розрахунків відповідно до реєстру щодо відкриття асигнувань за міжбюджетними трансфертами, отриманого від Державної казначейської служби України, у разі: централізованого перерахування субвенцій - протягом одного операційного дня; децентралізованого перерахування субвенцій - протягом трьох операційних днів. (п.2.10 Порядку).

Як вище встановлено судом, на виконання приписів вказаних нормативно-правових актів в т.ч. між сторонами у справі укладені як договір про організацію взаєморозрахунків, так і спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України.

Факт виконання відповідачем зобов’язань за наведеними договором про організацію взаєморозрахунків та спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України на загальну суму 3 628 635,47 грн. підтверджується наявними в матеріалах справи платіжним дорученням № 5 від 18.08.2015р., актом звірки заборгованості по активній електроенергії станом на 05.12.2016р., інформацією «Перелік оплат активної електроенергії за договором №5002 від 05.10.2004р. за період 01.01.2015-31.03.2016 бюджетними грошима – пільги та субсидії згідно Постанови Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005» за підписом директора та головного бухгалтера відповідача, а також безпосередньо самим позивачем, що відображено у розрахунку позовних вимог.

Отже, підписавши договори про організацію взаєморозрахунків та спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України сторони дійшли згоди про зміну порядку та строків проведення розрахунків за спожиту відповідачем активну електричну енергію, які визначені договором про постачання електричної енергії №2 від 05.10.2004р.

Для застосування наслідків порушення грошового зобов'язання, передбачених ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, необхідно, щоб оплата за спожиту відповідачем активну електричну енергію була здійснена відповідачем поза межами порядку і строків, встановлених договором про організацію взаєморозрахунків та спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету.

Як свідчать фактичні обставини справи, розрахунок за спожиту у серпні-грудні 2014р., січні-грудні 2015р., січні - лютому 2016р. активну електричну енергію на суму 3 628 635,47 грн. відбувся у порядку та строки, передбачені у договорі про організацію взаєморозрахунків та спільних протокольних рішеннях про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України.

З огляду на викладене, підстави для нарахування 3% річних та інфляційних втрат за прострочення оплати активної електроенергії за зобов’язаннями серпня-грудня 2014р., січня-грудня 2015р., січня – лютого 2016р. на суму 3 628 635,47 грн. відсутні, а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Правова позиція щодо спірних правовідносин викладена у постановах Верховного Суду України, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 01.07.2015р. від 02.04.2015р. у справі №924/1230/14 та у постанові Вищого господарського суду України від 22.03.2017р. у справі № 922/2812/16, у яких зазначено про відсутність підстав для застосування наслідків за порушення грошового зобов'язання, передбачених ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, оскільки, уклавши договір про організацію взаєморозрахунків чи підписавши спільне протокольне рішення, сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за природний газ, поставлений відповідно до договору поставки природного газу.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Згідно з роз’ясненнями, що містяться у п.7.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

За таких обставин, враховуючи матеріальні інтереси обох сторін, ступінь вини відповідача у виникненні спору, розмір присудженої до стягнення суми, проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, для необхідності стабілізації діяльності підприємства заявника, попередження зростання соціальної напруги в регіоні, запобігання масових звільнень працівників, дотримання їх конституційних прав та гарантій, а також з метою належного виконання судового рішення по даній справі, суд вважає за доцільне задовольнити заяву відповідача та відстрочити виконання даного рішення на 3 місяці з наступного дня після набрання судовим рішенням законної сили.

Посилання відповідача на обставини непереборної сили не прийняті господарським судом, оскільки висновок Донецької ТПП від 03.07.2014 № 205/1212-03 про наявність обставин форс-мажору стосується невиконання договірних зобов'язань КП «Компанія «Вода Донбасу» з 10.06.2014р. з надання послуг централізованого водопостачання (питне та технічне) та водовідведення. Відповідного сертифікату ТПП України, який би засвідчував неможливість виконання відповідачем зобов’язань за спірним договором до суду не надано. Більш того, обставини форс-мажору, на які посилається відповідач, враховані судом при наданні відстрочки виконання рішення суду.

Посилання відповідача на положення ст. 5 ЗУ «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроносії» є безпідставними з огляду на те, що до предмету позову не входять вимоги щодо стягнення з відповідача пені. Крім того, зі змісту вказаного закону вбачається те, що його положення стосується заборгованості, яка склалася на дату набрання чинності цим законом - 01.07.2003р. та яка є реструктуризованою.

Посилання відповідача на розповсюдження на спірні правовідносини приписів ст. 2 ЗУ «Про встановлення додаткових гарантій щодо захисту прав громадян, які проживають на територіях проведення антитерористичної операції, та обмеження відповідальності підприємств - виконавців / виробників житлово-комунальних послуг у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті електричні ресурси» щодо встановлення мораторію на нарахування та стягнення пені та інших штрафних санкцій енергопостачальними компаніями у разі несвоєчасного здійснення платежів за спожиті енергетичні ресурси підприємствами - виконавцями/виробниками житлово-комунальних послуг, що надають такі послуги у районі проведення антитерористичної операції, не прийняті господарським судом до уваги з огляду на те, що 3 % річних та втрати інфляції не є штрафними санкціями, а є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові; отже, інфляційні нарахування на суму боргу та проценти річних входять до складу грошового зобов'язання.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

В И Р I Ш И В:

1. Позов Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, буд. 177 А, код ЄДРПОУ 00191678) на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» (84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Островського, буд. 8, код ЄДРПОУ 00131268) 97 324 (дев’яносто сім тисяч триста двадцять чотири) грн. 07 коп. боргу за послуги з перетікання реактивної електроенергії, 3 102 (три тисячі сто дві) грн. 32 коп. 3% річних, 30 115 (тридцять тисяч сто п’ятнадцять) грн. 36 коп. інфляційних втрат, 1 958 (одна тисяча дев’ятсот п’ятдесят вісім) грн. 27 коп. судового збору.

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Відстрочити виконання рішення господарського суду Донецької області від 16.01.2017р. по справі № 905/3076/16 на 3 місяці з наступного дня після набрання судовим рішенням законної сили.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Повне рішення складене 23 січня 2017р.

Суддя Л.В. Ніколаєва