
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 січня 2018 року № 826/14282/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал"до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугпровизнання незаконною постанови в частині та скасування
В С Т А Н О В И В :
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1213 від 05.10.2017 р. визнати незаконною в частині накладення штрафу та скасувати.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (надалі - КП ПОР "Полтававодоканал) обмежене в обігових коштах, що негативно впливає на господарську діяльність підприємства та стримує фінансування заходів, передбачених ліцензійними умовами.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов, просив задовольнити його у повному обсязі та подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача позов не визнав та підтримав заявлене позивачем клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
У зв'язку з наведеним, суд ухвалив подальший розгляд справи продовжити в порядку письмового провадження.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП), у результаті розгляду 25.06.2015 р. на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта планової перевірки від 19.06.2015 р. №116, проведеної з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.02.2015 р. № 85-р "Про надання дозволу на проведення перевірок Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", на підставі Плану заходів зі здійснення державного контролю ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2015 рік, затвердженого наказом НКРЕКП від 28.11.2014 р. №7, наказу НКРЕКП від 15.05.2015 р. №154 та посвідчення про проведення планової перевірки від 15.05.2015 р. №116 установлено, що КП ПОР "Полтававодоканал" (36020, м. Полтава, вул. Паризької Комуни, буд. 40-а, код ЄДРПОУ 03361661, ліцензія АГ №500066, генеральний директор - Кретович Олег Іванович) порушило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 р. №279, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за №1468/21780 (далі - Ліцензійні умови), а саме пункт 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; пункту 5 Порядку здійснення контролю за виконанням інвестиційних програм у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №552, щодо зобов'язання суб'єкта господарювання під час виконання інвестиційної програми дотримуватися фінансового плану використання коштів, передбачених для її виконання, та графіка здійснення заходів такої програми з використанням зазначених коштів; абзацу 3 статті 14 Закону України "Про природні монополії" щодо обов'язкового виконання суб'єктами природних монополій рішень комісії, а саме розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 04.10.2013 р. №128 "Про встановлення вимог Комунальному підприємству Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності"; пунктів 3 та 6 Порядку зарахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх використанням у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2013 р. №750, у частині відкриття спеціального рахунку в уповноваженому банку у місячний строк з дня набрання чинності Порядком та у частині щоденного перераховування на спеціальний рахунок коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційної програми; пункту 2.10 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 11.10.2013 р. №202 в частині подання до Комісії обов'язкової звітності в терміни, визначені додатком 11 до цих Правил; підпункт 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункт 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг; підпункт 3.2.3 пункту 3.2 Ліцензійних умов у частині своєчасного забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд; абзаци 7 підпунктів 3.4.1, 3.4.2 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині проведення планово-попереджувальних ремонтів об'єктів водопостачання та водовідведення відповідно до вимог законодавства; абзаци 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзац 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
За результатами вищевказаного засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №1866 від 25.06.2015 р. "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення" (зі змінами, внесеними постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2976 від 17.12.2015 р., №1189 від 30.06.2016 р., №663 від 16.05.2017 р.), згідно з якою Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до статті 17 Закону України "Про природні монополії", Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 р. №715, постановила накласти штраф у розмірі 34000,00 грн. на КП ПОР "Полтававодоканал" (36020, м. Полтава, вул. Паризької Комуни, буд. 40-а, код ЄДРПОУ 03361661, генеральний директор - Кретович Олег Іванович) за наведені вище порушення, а також зобов'язала КП ПОР "Полтававодоканал" до 31.12.2016 р. усунути порушення підпункту 3.2.3 пункту 3.2 Ліцензійних умов у частині своєчасного забезпечення контрольно-вимірювальних інструментів і приладів, а також відповідних приладів обліку, повірки або державної метрологічної атестації засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд; до 01.07.2017 р. усунути порушення пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 3 статті 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
КП "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" не допускати надалі вказані вище порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 16.05.2017 р. на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової перевірки від 31.03.2017 р. №26, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 09.02.2017 р. №182, наказу НКРЕКП від 22.03.2017 р. №21, посвідчення на проведення позапланової перевірки від 22.03.2017 р. №58, установлено, що КП ПОР "Полтававодоканал" (36020, м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, буд. 40-а, код ЄДРПОУ 03361661, ліцензія безстрокова, генеральний директор - Воротинцев Василь Альбертович) не виконало постанову НКРЕКП від 25.06.2015 р. №1866 "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення", а саме у строк до 31.12.2016 р. не усунуло порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 р. №279, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за №1468/21780 (далі - Ліцензійні умови), а саме пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку у кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
За результатами вищевказаного засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №663 від 16.05.2017 р. "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 червня 2015 року N 1866", згідно з якою відповідно до статті 17 Закону України "Про природні монополії", статей 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановила накласти штраф у розмірі 85000,00 грн. на КП ПОР "Полтававодоканал" (36020, м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, буд. 40-а, код ЄДРПОУ 03361661, генеральний директор - Воротинцев Василь Альбертович) за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.06.2015 р. №1866 "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення" у частині усунення до 31.12.2016 р. порушень пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку та внесла зміни до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.06.2015 р. №1866 "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення".
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 05.10.2017 р. на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта позапланової виїзної перевірки від 18.08.2017 р. №133, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 09.02.2017 р. №182, наказу НКРЕКП від 07.08.2017 р. №54, посвідчення на проведення позапланової виїзної перевірки від 08.08.2017 р. №173, установлено, що КП ПОР "Полтававодоканал" (36020, м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, буд. 40-А, код ЄДРПОУ 03361661, ліцензія безстрокова, генеральний директор - Воротинцев Василь Альбертович) не виконало постанову НКРЕКП від 25.06.2015 р. №1866 "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення", а саме у строк до 01.07.2017 р. не усунуло порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 р. №279, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.08.2012 р. за №1468/21780 (далі - Ліцензійні умови), а саме: пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, відведення стічних вод на етапах транспортування стічних вод на очисні споруди та їх скиду після очищення із застосуванням приладів обліку.
За результатами вищевказаного засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №1213 від 05.10.2017 р. "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 червня 2015 року N 1866", згідно з якою відповідно до статті 17 Закону України "Про природні монополії", статей 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановила накласти штраф у розмірі 85000,00 грн. на КП ПОР "Полтававодоканал" (36020, м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, буд. 40-А, код ЄДРПОУ 03361661, генеральний директор - Воротинцев Василь Альбертович) за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.06.2015 р. №1866 "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення" у частині усунення до 01.07.2017 р. порушень пункту 2.1 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог актів законодавства, якими регулюється діяльність у сфері природних монополій і сфері централізованого водопостачання та водовідведення, а саме: абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; підпункту 2.2.1 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; підпункту 2.2.7 пункту 2.2 Ліцензійних умов у частині наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; абзаців 9 підпунктів 3.4.1, 3.4.3, 3.4.5 та абзацу 7 підпункту 3.4.4 пункту 3.4 Ліцензійних умов у частині здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, скиду стічних вод після їх очищення із застосуванням приладів обліку; КП ПОР "Полтававодоканал" до 31.12.2018 р. усунути порушення в частині дотримання вимог абзацу 4 частини 2 статті 16 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" щодо провадження діяльності на підставі державного акта на право постійного користування або на право власності на землю; наявності у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг; здійснення централізованого водопостачання, виробництва, транспортування питної води, скиду стічних вод після їх очищення із застосуванням приладів обліку.
Не погоджуючись з рішенням відповідача в частині накладення штрафу постановою №1213 від 05.10.2017 р., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, в якому просив визнати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1213 від 05.10.2017 р. "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25 червня 2015 року N 1866" незаконною в частині накладення штрафу та скасувати.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
У відповідності до частин 1-3 статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 р. №1540-VIII (надалі - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор) є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Частинами 1, 2 статті 14 Закону № 1540-VIII встановлено, що засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті. Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію. У разі розгляду Регулятором питання, що містить таємну інформацію, порядок доступу до якої регулюється законом, Регулятор приймає рішення про розгляд такого питання в режимі закритого слухання.
Відповідно до положень статті 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Так, згідно пункту 7 частини 4 статті 14 Закону № 1540-VIII Регулятор на своїх засіданнях розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб'єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суміжних ринків.
Частинами 2-4 статті 22 Закону № 1540-VIII встановлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Як зазначено в абзаці 4 частини 1 статті 17 Закону України "Про природні монополії" від 20.04.2000 р. №1682-III (зі змінами та доповненнями), Національні комісії регулювання діяльності суб'єктів природних монополій накладають штрафи на суб'єктів природних монополій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, та порушення умов та правил здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умов) - у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В оскаржуваній постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1213 від 05.10.2017 р. "Про накладення штрафу на КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ" за невиконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25 червня 2015 року N 1866" при встановленні відповідальності для позивача НКРЕКП обрано такий вид санкції, як накладення штрафу в розмірі 85000,00 грн.
Відповідно до абзацу 6 вступної частини Постанови №1213 від 05.10.2017 р. штрафні санкції нараховані відповідно до статей 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та статті 17 Закону України "Про природні монополії".
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу, вимоги, наведені позивачем у позовній заяві, мотивовані необґрунтованістю прийнятого відповідачем рішення в частині накладеного штрафу на позивача, оскільки надані позивачем пояснення та докази, а також посилання на результати позапланової виїзної перевірки НКРЕКП, що зазначені в акті позапланової виїзної перевірки №133 від 09.02.2017 р., свідчать про позитивну динаміку у процесі усунення виявлених НКРЕКП порушень КП ПОР "Полтававодоканал" Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, а тому, на думку позивача, винесене НКРЕКП рішення №1213 від 05.10.2017 р. в частині застосування санкції, як накладення штрафу в розмірі 85000,00 грн., є незаконним.
Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, позивач не заперечує, що ним не виконано у повному обсязі та у встановлений термін вимог постанови НКРЕКП №1866 від 25.06.2015 р. на що, власне, наголошує відповідач у своєму запереченні на позовну заяву, але, разом з тим, не погоджується з застосуванням штрафної санкції з вказаних вище причин.
Втім, надані позивачем пояснення, зокрема, що позивач в міру своїх фінансових можливостей постійно проводить роботу по оформленню земельних ділянок під адміністративними та виробничими об'єктами підприємства, проводить роботи щодо укладання та переукладання договорів, як при безпосередньому зверненні споживачів, так і за місцем їх проживання (при проведенні інвентаризації), проводить комплекс заходів щодо споживачів - юридичних осіб, направлено вимоги до бюджетних установ, інших споживачів про обладнання приладами обліку та перенесення їх на межу балансової відповідальності в точку підключення з оснащенням приладами обліку, а також докази, як копії за 2017 рік окремих актів про прийняття до розрахунків приладів обліку води, договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, договору підряду, робочої документації, актів про монтаж (опломбування) засобів вимірювальної техніки - не спростовують висновків щодо відповідності прийнятого рішення НКРЕКП вимогам чинного законодавства, а саме накладення штрафу на підставі Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та Закону України "Про природні монополії".
Враховуючи вище викладене в сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача стосовно визнання незаконною в частині накладення штрафу та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1213 від 05.10.2017 р.. є необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко