
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 січня 2018 року № 826/7574/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій
Людмили Ігорівни
до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС
у м.Києві
про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення,
В С Т А Н О В И В:
Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Голій Людмила Ігорівна (надалі позивач або приватний нотаріус) звернулася до Окружного адміністративного суду м.Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві (надалі відповідач або ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м.Києві), у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) ДПІ у Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 08.02.2016 №Ф-06;
- визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 26.04.2016 №0001681306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на підставі частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» фізична особа, що проводить незалежну професійну діяльність як платник єдиного внеску та перебуває на обліку в ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві і відповідно до поданих річних звітів за 2011-2014 роки нею самостійно було нараховано єдиний внесок та сплачено в повному обсязі. Вважає вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2016 №Ф-06 та рішення по застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування такими, що суперечать законодавству та виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених Податковим кодексом України та законами України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях від 22.07.2016.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
На підставі статей 20, 77, 82 Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», наказу ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві №2278 від 23.11.2015 та плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІV квартал 2015 року заступником начальника відділу контрольно-перевірочної роботи фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві Рудіком Ю.О., проведена документальна планова виїзна перевірка само зайнятої особи (приватний нотаріус) Голій Людмили Ігорівни (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) м.Київ вул. Тимошенка, 2-3 (гуртожиток) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2014, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, результати якої оформлені актом від 24.12.2015 №1089/26-54-12-01-17/НОМЕР_1.
Згідно з висновками акту, плановою виїзною перевіркою встановлено порушення приватним нотаріусом Голій Л.І. вимог:
- пункту 178.3 статті178 Податкового кодексу України занижено податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за 2014 рік на суму 18 700,00 грн.;
- абзац 4 частини восьмої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме не нараховано та не сплачено суму єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу в розмірі 139 996,10 грн. в тому числі по періодам: за 2011 рік у сумі 29 623,67 грн.; за 2012 рік у сумі 27 238,64 грн.; за 2013 рік у сумі 8 758,09 грн.; за 2014 рік у сумі 74 385,70 грн.
На підставі висновків акту перевірки від 24.12.2015 №1089/26-54-12-01-17/НОМЕР_1 ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві відносно Голій Л.І. винесено: вимогу від 08.02.2016 №Ф-06 про сплату боргу (недоїмки) на суму 139 996,10 грн. та рішення від 08.02.2016 №0000731201 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 28 603,24 грн.
Не погодившись із вимогою від 08.02.2016 №Ф-026 про сплату боргу (недоїмки) та рішенням від 08.02.2016 №0000731201 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 28 603,24 грн., користуючись правом, передбаченим статтею 55 та статтею 56 Податкового кодексу України, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.
Рішенням Головного управління ДФС у м.Києві від 24.03.2016 №2473/Г/26-15-10-02-16 про результати розгляду первинної скарги, скаргу Голій Людмили Ігорівни задоволено частково, вимогу ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 08.02.2016 №Ф-06 залишено без змін, скасовано рішення ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 08.02.2016 №0000731201.
Рішенням ДФС України від 27.04.2016 №4450/Г/99-99-11-02-02-25 про результати розгляду скарги вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2016 №Ф-06 ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві та рішення за результатами розгляду первинної скарги від 24.03.2016 №2473/Г/26-15-10-02-16 залишено без змін, а скаргу приватного нотаріуса Голій Людмили Ігорівни від 05.04.2016 №61/01-16 - без задоволення.
На підставі рішення Головного управління ДФС у м.Києві від 24.03.2016 №2473/Г/26-15-10-02-16 про результати розгляду первинної скарги прийнято нове рішення від 26.04.2016 №0001681306 про застосування штрафних санкцій у розмірі 21 603,43 грн.
Надаючи оцінку оскаржуваній вимозі та рішенню, суд виходить із наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 №3425-XII (далі - Закон № 3425-XII) нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Згідно зі статтею 32 Закону України «Про нотаріат» приватний нотаріус сплачує податки, встановлені Податковим кодексом України.
Згідно з п.п.14.1.226 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України самозайнята особа це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Водночас пунктом 178.1 статті 178 Податкового кодексу України встановлено, що особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді (п.178.6 Податкового кодексу України).
Поряд з цим, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку врегульовані Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI.
Так, згідно з п.2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
В силу приписів п.5 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток) (п. 2 ч. 1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з п.11 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Частиною третьою статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з частиною восьмою статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.
Аналіз вище зазначених норм законодавства дає суду підстави дійти висновку, що приватні нотаріуси зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року, а звітним періодом для них є календарний рік.
Відповідно до п. 3.4 розділу IIІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №454 (далі - Порядок №454) (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, у тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів доходів і зборів звіт один раз на рік до 01 травня року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, сума доходу, на який нараховується єдиний внесок за даними самозайнятої особи, визначена шляхом подання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2011, 2012, 2013, 2014 роки.
Матеріалами справи підтверджується, що приватним нотаріусом Голій Людмилою Ігорівною до контролюючого органу була подана наступна звітність:
- 27.04.2012 податкова декларація про майновий стан і доходи за 2011 рік, відповідно до якої річна сума чистого оподатковуваного доходу, який є базою для нарахування єдиного внеску, становить 112 844,64 грн.;
- 30.04.2013 податкова декларація про майновий стан і доходи за 2012 рік, відповідно до якої річна сума чистого оподатковуваного доходу, який є базою для нарахування єдиного внеску, становить 111 051,52 грн.;
- 17.04.2014 податкова декларація про майновий стан і доходи за 2013 рік, відповідно до якої річна сума чистого оподатковуваного доходу, який є базою для нарахування єдиного внеску, становить 58 562,42 грн.;
- 21.09.2015 податкова декларація про майновий стан і доходи за 2014 рік, відповідно до якої річна сума чистого оподатковуваного доходу, який є базою для нарахування єдиного внеску, становить 1 197 759,72 грн.
Як стверджує позивач, разом з деклараціями про майновий стан і доходи протягом 2011-2014 років позивачем до відповідних контролюючих органів подавалася звітність про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску.
За приписами наведених норм законодавства для приватних нотаріусів встановлено, що єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності за результатами календарного року, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, але в межах розміру мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Таким чином, жоден із зазначених нормативно-правових актів не вимагає від самозайнятої особи - приватного нотаріуса проводити обчислення суми єдиного внеску з середньомісячного чистого доходу, вирахуваного шляхом ділення річного чистого доходу на 12 місяців. Єдиною вимогою виступає відповідність даним річної податкової декларації.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимога ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 08.02.2016 №Ф-06, якою фізичній особі, що проводить незалежну професійну діяльність - приватному нотаріусу Голій Людмилі Ігорівні визначено сплату боргу (недоїмку) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 139 996,10 грн. є протиправною та підлягає скасуванню.
З огляду на те, що судом встановлено відсутність порушення позивачем норм законодавства в частині нарахування єдиного внеску, то відповідно й відсутні правові підстави для нарахування штрафних санкцій, відтак рішення ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 26.04.2016 №0001681306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску в розмірі 21 603,43 грн. є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги приватного нотаріуса Голій Людмили Ігорівни в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність вимог позивача, при цьому, відповідачем не доведено, що він діяв на підставі та в межах повноважень, визначених законом.
Отже, позовні вимоги приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни є такими, що підлягають задоволенню.
За приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 08.02.2016 №Ф-06.
Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві від 26.04.2016 №0001681306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути на користь приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Голій Людмили Ігорівни понесені нею витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 686,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ДПІ в Оболонському районі Головного управління ДФС у м.Києві.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Власенкова