
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
11 січня 2018 року м. Київ № 826/363/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Власенкова О.О., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами
Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮВК-АГАТ" до Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить:
1. Визнати протиправними дії відповідних посадових/службових осіб Національної поліції України в частині утримання та неповернення ТОВ "ЮВК-АГАТ", код за ЄДРПОУ 31457782, карток поповнення рахунку "МТС" номіналом дев'яносто гривень у кількості дев'ять штук.
2. Зобов'язати відповідних посадових/службових осіб Національної поліції України повернути ТОВ "ЮВК-АГАТ", код за ЄДРПОУ 31457782, належні товариству картки поповнення рахунку "МТС" номіналом дев'яносто гривень у кількості дев'ять штук.
3. Стягнути з Національної поліції України на користь ТОВ "ЮВК-АГАТ", код за ЄДРПОУ 31457782, матеріальну шкоду у розмірі 10 000 (десять тисяч) грн. 00 коп.
4. Зобов'язати керівника Київського місцевої прокуратори №7 ОСОБА_3 та прокурора відділу процесуального керівництва Генеральної інспекції Генеральної прокуратори України ОСОБА_1 Припинити вимагати хабар з ОСОБА_2, директора та власника ТОВ "ЮВК-АГАТ" за повернення карток поповнення рахунку "МТС" номіналом дев'яносто гривень у кількості дев'ять штук, що належать товариству.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою звернення до суду стала незгода позивача з діями посадових осіб Міністерства внутрішніх справ України щодо незаконного вилучення карток поповнення рахунку "МТС" для телефонів відділу постачання та відділу збуту ТОВ "ЮВК-АГАТ", а саме: карток номіналом дев'яносто гривень у кількості дев'ять штук.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Так, при визначенні судової юрисдикції щодо вирішення справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмета спірних правовідносин.
Відповідно до частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, зокрема, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Згідно з вимогами частини першої статті 4, частини першої статті 5 Кримінального процесуального кодексу України кримінальне провадження на території України здійснюється з підстав та в порядку, передбачених цим Кодексом, незалежно від місця вчинення кримінального правопорушення. Процесуальна дія проводиться, а процесуальне рішення приймається згідно з положеннями цього Кодексу, чинними на момент початку виконання такої дії або прийняття такого рішення.
Захист прав і свобод людини не може бути надійним без надання їй можливості при розслідуванні кримінальної справи права оскаржити до суду окремі процесуальні дії чи бездіяльність слідчих, органів досудового розслідування, прокуратури. Але таке оскарження окремих процесуальних актів, дій чи бездіяльності слідчих, органів досудового розслідування, прокуратури до суду може здійснюватися у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб має свої особливості, не належить до сфери управлінської діяльності і не може бути предметом оскарження в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Підстави та порядок тимчасового вилучення майна, зокрема документів, врегульовані Главою 16 Кримінального процесуального кодексу України. Тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено (стаття 169):
1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним;
2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна;
3) у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу;
4) у разі скасування арешту.
Відповідно до статті 174 Кримінального процесуального кодексу України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, а також враховуючи, що фактично позовні вимоги ТОВ "ЮВК-АГАТ" стосуються оскарження дій посадових осіб органів досудового розслідування, то спірні правовідносини мають вирішуватись в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, а не в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що даний спір не відноситься до компетенції адміністративних судів і не може бути розглянутий за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивачу необхідно звернутися до належного суду - Подільського районного суду м. Києва.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись статтею 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом з матеріалами позовної заяви.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржено.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.О. Власенкова