
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2018 р. Справа № 818/1904/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника відповідача - Кунець В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1904/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якому просить зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: НОМЕР_2) гр. ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що при зверненні до відповідача з метою затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, їй було відмовлено у зв'язку з тим, що дана земельна ділянка зарезервована для учасників АТО. Крім того, повідомлено, що в даному випадку необхідно розробити детальний план територій і лише після цього стане можливим вирішення питання про затвердження проекту землеустрою. Позивач вважає таку відмову необґрунтованою та протиправною, оскільки Земельним кодексом України не передбачені такі підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Позивач у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, у додаткових поясненнях справу просила розглядати без її участі (а.с.24).
Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.50-53) та зазначила, що відповідач при розгляді заяви та надання відповіді про неможливість її задоволення діяв відповідно до чинного законодавства, оскільки землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність (зазначеної в заяві) відносяться до земель, по яким були надані дозволи на розробку проектів землеустрою для учасників антитерористичної операції. Крім того, для прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою необхідно розробити детальний план територій, на якій розташована відповідна земельна ділянка.
Суд, заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 14.11.2017 ОСОБА_2 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектари за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.8-12).
Відповідно до листа-відповіді від 28.11.2017 №Ц-14894-6079/6-17 позивачу було повідомлено про неможливість задоволення заяви, оскільки відповідно до наявної інформації, у 2016 році на землю, яка запроектована вищевказаним проектом землеустрою, відповідачем були прийняті накази про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок учасникам антитерористичної операції для індивідуального садівництва Крім того повідомлено, що в даному випадку необхідно розробити детальний план територій і лише після цього стане можливим вирішення питання про затвердження проекту землеустрою (а.с.13).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Відповідно до матеріалів справи на момент первинного звернення позивачем 30.11.2015 із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, земельна ділянка, щодо якої вона просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, була вільною землею сільськогосподарського призначення (рілля). У відповідача була відсутня заява про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою від громадян - учасників АТО на цю саму земельну ділянку. Крім того, земельна ділянка, щодо якої позивач просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, не була віднесена до земельних ділянок для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками».
Вищезазначені факти та обставини підтверджуються постановами Сумського окружного адміністративного суду від 10.02.2016 по справі №818/41/16, від 02.08.2016 по справі №818/850/16 та від 09.11.2016 по справі №818/1320/16 щодо зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області надати ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою (а.с.14-20).
Так, на виконання постанови Сумського окружного адміністративного суду від 09.11.2016 по справі №818/1320/16 ГУ Держгеокадастру у Сумській області було видано Наказ №18-1593/16-17-СГ від 06.03.2017 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.10).
ФОП ОСОБА_3 було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: НОМЕР_2) ОСОБА_2 у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.9-11).
Відповідно до Висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 26.09.2017 №4247/82-17 ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області було погоджено проект землеустрою гр. ОСОБА_2 (а.с.42).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
03 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року.
Так, пунктом 10 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року визначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, суд розглядає матеріали справи за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності 15 грудня 2017 року.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 118 Земельного кодексу України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Згідно ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
В ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як було зазначено вище, проект землеустрою у відповідності до норм ст. 186-1 Земельного кодексу України погоджено висновком ГУ Держгеокадастру у Закарпатській області від 26.09.2017 №4247/82-17 (а.с.12).
При цьому, лист ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 28.11.2017 №Ц-14894-6079/6-17 не містить рішення з приводу вирішення питання, яке було підставою для звернення ОСОБА_2
Фактично відповідач не розглянув по суті звернення ОСОБА_2 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель запасу, сільськогосподарського призначення, а лише зазначив про наявність обставин, які не можуть бути підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою в розумінні ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що відмова ГУ Держгеокадастру у Сумській області у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, викладена у листі №Ц-14894-6079/6-17 є необґрунтованою та протиправною.
При цьому суд зазначає, що належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14.11.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: НОМЕР_2) у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області та прийняти відповідне рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, ГУ Держгеокадастру у Сумській області протиправно відмовило позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, при цьому, відповідач посилається на підстави, не передбачені Земельним кодексом України чи іншими законодавчими актами.
Відповідач зобов'язаний затвердити позивачу проект землеустрою, або відмовити в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладені вище обставини, для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Сумській області подати до суду у строк 10 днів з дня набрання законної сили даним рішенням звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позову позивачем було сплачено судовий збір в сумі 640,00 грн. за квитанцією №0.0.906620878.1 від 01.12.2017 (а.с.3).
Таким чином, ОСОБА_2 необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру у Сумській області в сумі 640,00 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 143, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297, 382 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Пролетарська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_2 АДРЕСА_1, 40004, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) від 14.11.2017 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: НОМЕР_2) у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Бездрицької сільської ради Сумського району Сумської області та прийняти відповідне рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Пролетарська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) подати у строк 10 днів з дня набрання законної сили рішенням звіт про виконання судового рішення.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (код ЄДРПОУ 39765885) витрати зі сплати судового збору в сумі 640,00 грн. (шістсот сорок грн.).
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов
Повний текст рішення складено 12.01.2018 року.