
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про забезпечення позову
12 січня 2018 р. № 814/82/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі
за позовом:приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54030
до відповідача:Міністерства юстиції України, вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001
треті особи:1: відділення нотаріальної палати України в Миколаївській області, вул. Нікольська, 25, офіс 319, м. Миколаїв, 54001 2: державне підприємство "Національні інформаційні системи", вул. Бульварно-Кудрявська, 4, м. Київ, 04053
про:визнання протиправним та скасування наказу від 02.01.2018 р. № 6/5,ВСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України, за участю третіх осіб державного підприємства "Національні інформаційні системи" та відділення нотаріальної палати України в Миколаївській області, про визнання протиправним та скасування наказу від 02.01.2018 р. № 6/5 про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
11 січня 2018 року разом з адміністративним позовом позивач подала заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 02.01.2018 р. № 6/5 про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на два місяці державного реєстратора - приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до набрання чинності рішенням суду. Заява мотивована тим, що оскаржуваний наказ обмежує позивача в можливостях повноцінного здійснення нотаріальної діяльності, відтак зачіпає інтереси великого кола осіб, які звернулися до позивача, як до нотаріуса. Нотаріальна діяльність є джерелом доходу позивача, а невжиття заходів забезпечення позову може порушити конституційні права позивача на працю. Позивач має на утриманні малолітню дитину, яку також не матиме змоги забезпечувати належним чином. Крім того, можливе спричинення шкоди діловій та професійній репутації позивача.
У відповідності до ч. 1 ст. 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши заяву про забезпечення позову, позовну заяву та матеріали, додані до неї, суд встановив, що заява про забезпечення позову належить задоволенню виходячи з наступного:
Позивач оскаржує наказ Міністерства юстиції України від 02.01.2018 р. № 6/5, яким їй тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на два місяці.
Відповідно до абз. 3 ст. 461 Закону України "Про нотаріат" нотаріус під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва обов'язково використовує також відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру.
Згідно ч. 1 ст. 55 вказаного Закону угоди про відчуження та заставу майна, що підлягає реєстрації, посвідчуються за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, що відчужується або заставляється, або за наявності державної реєстрації права власності на таке майно у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Враховуючи викладене, суд погоджується з позицією позивача, що блокування приватному нотаріусу доступ до Реєстру обмежує його у можливостях повноцінного здійснення нотаріальної діяльності. Оскільки від діяльності нотаріуса залежать майнові права осіб, які звернулися за вчиненням відповідних нотаріальних дій, блокування доступу до Реєстру зачіпає інтереси великого кола осіб. До того ж, неможливість вчинення нотаріальних дій очевидно призведе до втрати позивачем своїх клієнтів, а відтак, втрати доходу, що є джерелом існування не лише позивача, а й малолітньої дитини.
За приписами п. 1 ч. 2 ст. 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено, у тому числі, зупиненням дії індивідуального акта.
Суд враховує принципи, що висловлені Рекомендацією NR (89)8 про тимчасовий захист у адміністративних справах, прийнятою Комітетом Міністром Ради Європи 13.09.1989 р.
Так, Комітет Міністрів, виходячи з того, що негайне і повне виконання адміністративних актів, які стали або можуть стати предметом оскарження, спроможні за деяких обставин завдавати інтересам осіб непоправної шкоди і що необхідно, заради справедливості, не допускати таких наслідків, виходячи з доцільності гарантувати особам, які цього потребують, тимчасовий захист з боку судів, не ігноруючи при цьому необхідність забезпечення ефективності адміністративної діяльності, рекомендував урядам держав-членів керуватися в своєму праві та адміністративній практиці, зокрема, наступним.
Згідно Рекомендацій, термін "адміністративний акт" означає, відповідно до Резолюції (77) 31 про захист особи стосовно актів адміністративних органів влади, будь-який окремий захід чи рішення, вжитий/прийняте в межах реалізації владних повноважень, який/яке, з огляду на свій характер, безпосередньо впливає на права, свободи чи інтереси осіб.
У випадку, коли у провадженні суду знаходиться позов проти адміністративного акту, і цей суд ще не виніс стосовно нього свого рішення, заявник може вимагати від цього суду або від іншого компетентного судового органу вжити заходів тимчасового захисту стосовно цього адміністративного акта.
Приймаючи рішення щодо необхідності надання особі тимчасового захисту, суд бере до уваги всі фактори та інтереси, які мають відношення до цієї справи. Рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Заходи тимчасового захисту, про вжиття яких розпорядився правомочний суд, можуть мати форму повного або часткового призупинення виконання адміністративного акта, повного або часткового відновлення ситуації, яка існувала на момент прийняття цього адміністративного акта або після його прийняття, а також покладення судом, згідно з його повноваженнями, відповідного обов'язку на адміністративний орган влади
Таким чином, вжиття заходів забезпечення позову за заявою позивача не є вирішенням публічного-правового спору по суті без фактичного його розгляду судом. Зупинення дії оскаржуваного наказу не скасовує його чинність, ніяк не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі, а лише тимчасово забороняє застосування передбачених ним заходів до вирішення спору в даній справі.
Суд дійшов висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду, а також ефективний захист та поновлення порушених прав та інтересів позивача.
З огляду на викладене, суд вбачає підстави для задоволення заяви позивача та необхідність зупинення дії наказу Міністерства юстиції України від 02.01.2018 р. № 6/5 про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на два місяці державного реєстратора - приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до набрання чинності рішенням суду.
Керуючись ст. 150-154 КАС України, адміністративний суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Задовольнити заяву приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 про забезпечення позову.
2. Зупинити дію наказу Міністерства юстиції України (ідентифікаційний код 00015622) від 02.01.2018 р. № 6/5 про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на два місяці державного реєстратора - приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до набрання чинності рішенням суду.
Ухвалу про забезпечення позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала підписана суддею 12.01.2018 р.
Суддя Н.В. Лісовська