Рішення № 71533015, 10.01.2018, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
10.01.2018
Номер справи
697/2681/17
Номер документу
71533015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 697/2681/17

провадження № 2-а/697/9/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2018 року м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Русаков Г.С., розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, посилаючись на те, що вона являється особою потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії. З травня 2012 року їй призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.

Після призначення пенсії вона у 2017 році звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік понад 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, про що надано лист Канівського об'єднаного управління ПФУ України в Черкаській області від 07.12.2017 № 459/С-10, чим порушив її права на соціальне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату їй пенсії з 01.12.2017 року із її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою судді від 12.12.2017 відкрито провадження. Копія ухвали направлена сторонам. Відповідачем в установлений строк надано заперечення на позов, згідно якого відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на матеріали заперечення, які знаходяться в матеріалах справи (а.с.19-20), просить у задоволенні позову відмовити, провадження по справі закрити.

Суддя, оцінивши повідомленні позивачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення та в порядку, передбаченому ст. 263 ч.1 п.2 КАС України без повідомлення учасників справи за правилами спрощеного позовного провадження.

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАС України викладено в новій редакції.

У відповідності до п.п. 10 п.1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в новій редакції справи в судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 від 02.02.1993 року.

З 2012 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону Української "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується довідкою відповідача від 13.12.2017 (а.с.12).

05.12.2017 року позивач зверталася до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік понад 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого відповідно до ч.2 cт.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

07.12.2017 року відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії (а.с.12) з тих підстав, що пенсію обчислено за нормами чинного законодавства, підстави для перегляду доплати за понаднормовий стаж відсутні, оскільки положення Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються лише права на пенсію, проте ст.55 даного Закону передбачає, що виплата пенсії проводиться згідно з Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтею 28 якого передбачено, що пенсія за віком збільшується на 1 відсоток за кожний рік страхового стажу понад 30 років жінкам

За матеріалами справи (а.с.12) вбачається, що загальний страховий стаж у позивача складає 34 р. 8 міс. 20 дн., доплата за понаднормовий стаж за 4 роки складає 58,08 грн., яка дорахована до загального розміру пенсії

На думку позивача, згідно ч.2 ст.56 Закону України № 796-ХІІ понаднормовий стаж повинно бути обраховано, з основного розміру заробітку з подальшим додатком до пенсії 1 % за кожний рік роботи понад установлений стаж 15 років для жінок, але не вище за 75 % заробітку.

Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений пільговий порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії.

Як встановлено ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

При цьому, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що особи мають право самостійно обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Позивач фактично обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що, зокрема, підтверджується заявою позивача від 05.12.2017.

Таким чином, позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач просила здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідача не було правових підстав керуватися нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування пільг, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні питань правомірності обчислення розміру понаднормового стажу позивача. Така ж сама правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17.02.2016 та від 07.07.2016 у справах № 162/820/15-а (К/800/49010/15) та № 162/628/15-а (К/800/41158/15).

Згідно з постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

З урахування викладеного, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії та наявність підстав для задоволення позову. Разом з цим, порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що, на думку суду є підставою для застосування аналогії закону, на підставі ч. 6 ст. 7 КАС України.

Відповідно до ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відповідно до ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 20, 72-77, 122, 132, 139, 243-245, 250, 257, 263, 294, 295, 371, 382 КАС України, п.п.10 п.1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України в редакції від 03.10.2017, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01.12.2017 року із її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, проживає АДРЕСА_1, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640,00 грн.

Рішення суду підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.

Зобов'язати Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати протягом 30 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення, в порядку передбаченому ч.1 ст. 382 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий /підпис/ Г. С. Русаков

Згідно оригіналу, який знаходиться в матеріалах справи № 697/2681/17

Головуючий Г . С . Русаков