
справа № 361/658/17
провадження № 2-а/361/172/17
08.12.2017
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 грудня 2017 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретарів: Скок О.А., Пальчак Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
У лютому 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (далі - Управління ПФУ) здійснити йому з 01 січня 2014 року нарахування та виплату сум індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
В обґрунтування позову з урахуванням додаткових пояснень (а. с. 25-26, 48) зазначав, що з 21 квітня 1994 року він перебуває на обліку в Управління ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
09 листопада та 01 грудня 2016 року він через свого представника звернувся до відповідача Управління ПФУ із заявами про здійснення нарахування індексації пенсії згідно із Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", на що отримав два листи від 23 листопада 2016 року за № 616/Ш-01 та від 08 грудня 2016 року за № 682/Ш-01, з яких дізнався про те, що пенсія призначена та виплачується йому відповідно до норм чинного законодавства, тобто в індексації пенсії йому фактично відмовлено.
Вважає, що індексація його пенсії відповідачем проводиться не належним чином, оскільки відповідно до листа Державної служби статистики України від 30 березня 2017 року за № 15.2-20/575 ПІ індекс інфляції за період з січня 2014 року по лютий 2017 року включно становив 205,4 %. У той же час, враховуючи, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з грудня 2016 року складає 1247 грн., тому з грудня 2016 року розмір індексації його пенсії повинен становити 2561,33 грн., а не 106,96 грн., яку він отримує.
Станом на час звернення до суду з позовом розмір його пенсії складає 4732,86 грн., з яких: 3744,30 грн. - основний розмір пенсії від середнього заробітку, 379,60 грн. - додаткова пенсія як інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської АЕС, 452 грн. - підвищення особам, прирівняним до інвалідів війни ІІ групи, 50 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на прожиття інвалідів війни та 60,16 грн. - фіксована індексація.
Позивач ОСОБА_4 та його представник ОСОБА_6 у суді позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеному, просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача Кендюх Т.В. у суді позов не визнала, та пояснила, що згідно із п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У зв'язку зі збільшенням з 01 вересня 2015 року та з 01 травня 2016 року прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що стало підставою для перерахунку складової пенсії позивача - підвищення особам, прирівняним до інвалідів війни, суму індексації було визначено як різницю між сумою індексації та підвищенням складової пенсії. Дії відповідача є правомірними. Просила суд у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що з 21 квітня 1994 року позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1., перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та отримує пенсію як інвалід ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З наданого стороною відповідача розрахунку пенсії ОСОБА_4 вбачається, що розмірі пенсії позивача становить 4732,86 грн., чого в суді не заперечував і сам позивач.
З 01 вересня 2015 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1074 грн. проведено перерахунок пенсії позивача, а саме складової пенсії - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке становило 429,60 грн., розмір індексації складав 129,36 грн.
З 01 травня 2016 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1130 грн., відповідачем проведено перерахунок складової пенсії позивача - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 22,40 грн. до 452 грн., у зв'язку з чим розмір індексації пенсії зменшився ще на 22,40 грн. та становив 106,96 грн.
З 01 грудня 2016 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1247 грн., відповідачем проведено перерахунок складової пенсії позивача - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 46,80 грн. до 498,80 грн., у зв'язку з чим розмір індексації пенсії зменшився на 46,80 грн. та складав 60,16 грн.
З 01 травня 2017 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1312 грн., відповідачем проведено перерахунок складової пенсії позивача - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 26 грн. до 524,80 грн., тому розмір індексації пенсії зменшився ще на 26 грн. та становить 34,16 грн.
Після здійснення вказаних перерахунків загальний розмір пенсії позивача не зменшився та складає 4732,86 грн.
Листами від 23 листопада 2016 року № 616/Ш-01 і від 08 грудня 2016 року № 682/Ш-01 Управління ПФУ надало позивачу ОСОБА_4 роз'яснення щодо порядку здійснення перерахунку нарахованої пенсії та роз'яснило порядок обчислення розміру індексації пенсії.
Вважаючи, що індексація пенсії Управлінням ПФУ проводиться всупереч вимогам Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, визначаються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року № 1282-XII.
У ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За змістом ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Аналогічні положення закріплені і у п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, відповідно до якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
17 липня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно із п. 4 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії.
У п. 5 Порядку визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Суд встановив, що з 01 вересня 2015 року, з 01 травня і 01 грудня 2016 року, з 01 травня 2017 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, зокрема складової пенсії - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося, у зв'язку з чим розмір індексації пенсії позивача відповідно зменшувався.
Загальний розмір пенсійної виплати позивача після здійснення вказаних перерахунків не зменшився та становить 4732,86 грн.
Після проведення перерахунку пенсії позивача розмір підвищення не перевищив суму виплаченої індексації у серпні 2015 року, з вересня 2015 року у складі пенсійної виплати зафіксована різниця між розміром індексації станом на серпень 2015 року та сумою підвищення, тому вересень 2015 року став базовим місяцем для нарахування індексації.
Отже, з аналізу норм чинного законодавства випливає, що базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати саме місяць підвищення заробітної плати за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів) та якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується; у разі ж порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
Індексація грошових доходів населення не є складовою пенсії, а є встановленим законами та іншими нормативно-правовими актами України механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому, сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Судом встановлено, що призначена позивачу пенсія нараховувалась відповідачем із урахуванням підвищень та індексації грошових доходів до прожиткового мінімуму, у зв'язку з чим відбувався перерозподіл складових пенсійної виплати, а саме нараховувалась доплата до прожиткового мінімуму, але зменшувалась сума індексації. Загальний розмір пенсійної виплати позивача при цьому не зменшувався.
З'ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про помилковість доводів позивача та відповідно про відсутність правових підстав для задоволення позову. Обчислення розміру індексації пенсії ОСОБА_4 відповідачем Управлінням ПФУ здійснено згідно із вимогами чинного законодавства.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69 - 72, 86, 159 - 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дутчак І. М.