
Справа № 357/14610/17
2-а/357/100/18
Категорія 87
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 січня 2018 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Дмитренко А. М. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження / у письмовому провадженні/ в місті Білій Церкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач 04.12.2017 року звернувся до суду з даним позовом та просив суд визнати неправомірні дії та бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку розміру раніше призначеної пенсії позивачу з дати настання обставин, пов'язаних з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців; зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області здійснити перерахунок раніше призначеного розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1 та його виплату з дати настання обставин для його перерахування, що наступили з набранням чинності 01.06.2011 року наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355, яким збільшено грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, з урахуванням військового звання підполковник -130 грн., посадового окладу -1110 грн., надбавки за вислугу років 40 % -496 грн., виконання особливо важливих завдань 50 % -868 грн., служба в умовах режимних обмежень 15 % від посадового окладу -166,50 грн., премія 90 % від посадового окладу -999 грн., 77 % вислуги років на пенсію; підвищень, суми індексації та надбавок, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, передбачених чинним законодавством та рішенням суб'єктів права; стягнути відповідно до вимог статей 13, 43, 51, 55, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції на час звільнення позивача з військової служби на його користь з ГУ ПФУ у Київській області недоотримані з вини відповідача пенсійні суми, що не перераховані та не виплачені з набранням чинності 01.06.2011 року наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355, яким збільшено грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач протиправно не здійснив перерахунку розміру пенсії позивача з набранням чинності 01.06.2011 року наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355, яким збільшено грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
За ухвалою суду від 05.12.2017 року було відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку скороченого провадження без виклику сторін.
З 15.12.2017 року внесено зміни до КАС України.
Пунктом 10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції з 15.12.2017 року передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи /у письмовому провадженні/ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідач надав суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355, на який посилається позивач, преміювання військовослужбовців у розмірі 90 % посадового окладу здійснювалося лише у 2011 році, цей наказ є внутрішнім документом та розповсюджується на преміювання військовослужбовців за контрактом, він не може бути підставою для перерахунку пенсій. Також відповідач вважає, що позовні вимоги за період з 25.06.2011 року по 03.06.2017 року необхідно залишити без розгляду в зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Так, по справі встановлено, що позивач з 01.01.2007 року перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 77 % грошового забезпечення, пенсія була призначена Київським обласним військовим комісаріатом з 11.12.1998 року.
Відповідно до розрахунку пенсії по пенсійній справі позивача, пенсія призначена /обчислена/ із сум грошового забезпечення: посадовий оклад -1110 грн., оклад за військове звання -130 грн., процентна надбавка за вислугу років 40 % -496 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50 % -868 грн., премія 10 % -111 грн., всього 2715 грн., основний розмір пенсії 77 % грошового забезпечення -2090,55 грн., 2 категорія ЧАЕС -170,82 грн., підвищення по постанові КМ України 2012 р. № 355 -683,76 грн., з нарахованими сумами індексації загальний розмір пенсії -3138,86 грн.
12.10.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії згідно наказу Міністра оборони України від 26.06.2011 року № 355 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців відповідних категорій, врахувавши премію у розмірі 90 % -999 грн. замість 10 % -111 грн.
Листом від 26.10.2017 року № 1243/Я-01 на звернення позивача ГУ ПФУ в Київській області повідомило позивача, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки відповідно до норм діючого законодавства рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців КМ України після 01.01.2008 року не приймалося.
Не погоджуючись з позицією відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.
Частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на червень 2011 року/ було передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового
забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пунктами 2, 3 названого вище Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз змісту зазначених нормативно-правових актів свідчить, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ здійснюється згідно до ст.63 цього Закону відповідним управлінням ПФУ протягом десяти днів після отримання від уповноважених органів відповідної довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 наказом Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року зі змінами, внесеними наказом № 355 від 25.06.2011 року, встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, наказами № 50, 355 носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Премія, яку позивач просить врахувати для перерахунку розміру пенсії, має тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.
Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 26.02.2013 року № 21-5а13, від 18.02.2014 року № 21-10а14, від 04.11.2014 року № 21-248а14, від 23.12.2014 року № 21-569а14.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 було затверджено порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 01.01.2008 органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.
В листі ГУ ПФУ у Київській області від 26.10.2017 року на звернення позивача, на який вказано вище в рішенні, зазначено про те, що такий перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2008 року проведено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено з 01.07.2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшення його з 01.09.2012 року до 23 відсотків та з 01.01.2013 року до 35 відсотків.
Пунктом 2 вищезазначеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012 року.
Отже, вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294.
Крім того, згідно із частиною 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, Постанова КМУ № 355 від 23.04.2012 р. встановлює лише підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розмірів пенсії, а Кабінет Міністрів України нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2008 р. не приймав.
Отже, виходячи з системного аналізу положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, від 07 листопада 2007року № 1294, логічним та обґрунтованим є висновок, що обов'язковою ознакою конкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер складової грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, спір зводиться до можливості включення до грошового забезпечення премії в розмірі 90 % від посадового окладу, передбаченої наказом Міністра оборони України від 355 від 25.06.2011 року, оскільки всі інші складові грошового забезпечення залишились незмінні.
Але дана премія не є постійною виплатою, запроваджується лише на відповідний бюджетний рік, а відтак не підлягає включенню до грошового забезпечення при перерахунку пенсії, що вказує на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з врахуванням премії у розмірі 90 % посадового окладу.
Стосовно тверджень відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, то за змістом положень ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Саме на ці обставини посилався позивач звертаючись до суду з даним позовом.
Проаналізувавши все вищенаведене, вимоги позивача суд вважає необґрунтованими та підстав для задоволення позову не вбачає.
Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 6, 9, 77, 90, 122, 139, 242-246, 263 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії -відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 10.01.2018 року.
Суддя А. М. Дмитренко